Bakan görür; bakıpta görmeyen kördür
“Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur”.
Dursun Ali Küçük
30.12.2013 - 19:32
“Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur”. İnsanın bütün faaliyetini özetleyen bir özdeyiştir.
Kendimize, ülkemize, inancımıza, kültürümüze, ulusların ve hakların kazandığı ve bizim hala kazanamadığımız temel değerlerimize bağlı kalır ve uğurda çalışırsak bağ yaratırız.

İyi bakmazsak dağ yaratırız. Kimileri buna karşımızda “yüce bir dağ var” derler. Eskiden dağlar çözümlenmeyince dağların yüceliğinden bahsedilmiştir. Kürtlerde dağlara sığınan bir halk olmuştur.

Şimdi ise bağ zamanıdır. Her yerde koşullar oluşmuştur. Bağ yaratmak için yeterki doğru değerlendirmesini bilelim.
Yeni bir yıla dağ yaratmak ve bağ yaratmak sorunuyla giriyoruz. Türkiyelilileşirsek Kürdistan ı süreçle yaratılanı bir tarafa bırakır, mücadele sonucu yarattığımız bağı da dağ yaparız. Kürdistanileşirsek bağ yaratmaya devam edeceğiz.
Yeni yıla bu umutla ve mücadele yaklaşımıyla girmek hayati öneme sahiptir.Bu temelde herkesin yeni yılını kutluyorum.
****
Bu yeni yıla dedelerimize , kendilerine karşı TC’nin, Kemalizmin, Erdoğan ve Gülen’in, CHP ve MHP nin işlediği insanlık suçlarını deşifre ederek ve bunları aşarak tarihimize yakışır davranış içinde olmalıyız.

Kefensiz yatanlarımıza, onbinlerde şehit düşen gerillaya, bu uğurda faili meçhule uğrayan insanlarımıza, içi kan ağlayan analarımıza, emek veren tüm insanlarımıza ve harcadığı her türden değerli çabalarına, çocuklarımıza yeni yıllarda Kürdistan’ı armağan ederek ancak karşılık verilebilir.
****
Her parçada ve 21 yüzyılda Kürdistan’a çoğrafya ve bağımsızlık, statü için yolun açıldığında aşağı yukarı herkes hem fikirdir. Umarım Rojava Kürdistan’ı statü kazanmak , fiilen kazndığını resmiyete dökecek bir yıl olur. Sıra Rojhelat’ta. Yeni yıllar oralarıda kapsar. Rojhelat ve Kuzey Kürdistan’da hala yön sorunu vardır. Pusula doğru değildir. Kuzey ise pusulasını şaşırmıştır. Mücadelenin ve halkın gönlündeki Kürdistan’ın içi boşaltılıyor veya ruhu karartılıyor.

Umarım bunu aşacak bir yol olsun. Çaresizlik varsa çare de olur. Beklentim bu yönlüdür.

Hiç bir halk bağımsızlık, federasyon ve konfederasyona layık olmadığını tartışmaz. Bu bir halka dayatlıyorsa, ya bakıp görülmüyor. Ya da bakıp ta görülmek istenmiyor. Bakıpta kör olmak buna denir. İlk çıkışta bir avuç insanla ve hiç bir şey yokken, “bağımsızlık bizim en doğal hakkımızdır” denildi ve yüründü.

Yeni yıla girerken, Türklerin devleti olsun, Kürtlere devlet haramdır. “Kürtlerin etnik sorunu yoktur”, “emek ve kardeşlik sorunu vardır” demek neye yormak lazım....

Türk devleti varolacak. Başında bu gün Erdoğan yarın Erdoağan Kemalizmi yerine başkası oldu mu? Bu daha mı güzel....

Devlet iyi değilse Türklerinde devletine karşı çıkalım, onlarda bizim gibi devletsiz olsun denilse hadi bir dereceye kadar düşüncedir denilebilir. Örneğin çok merak ediyorum: “Türkerinde devleti olmasın” neden denilmiyor?
Yeni yıla girerken Türklerin devleti varsa bizimde olsun. Türklerin neyi varsa bizmde aynısı olsun. İki federe devletin birliği olsun. Var mısınız buna? Buyur halkının temel çıkarlarını savunan bunu savunsun. Gerçek kardeşlik ve barış içinde yaşamak budur. Gerisi kandırmacadır.

Bakıp herkesi görelim. İlahide bir “kutsalımız” olacaksa çoğrafyamız olsun.

Kürdistan halkları temel haklarına kavuşsun.

Kürdistanlı Aleviler, Ezidiler inancını istedikleri gibi yaşansın.

Şafi inançta olan insanlarımız Diyanetin kuyruğuna ve egemen Hanifiliğin peşine takılmasın. İnacını Kürdistani kültürel değerlerle yaşasınlar.

Asuri-keldani, Ermeniler ulusal değerlerini ve dini inaçlarını serbestçe yaşasın.

İnsanın insana kulluğuna hayır diyelim.

Siyasi irademiz, ulusaL kimliğimiz, yönetimimiz, idari sitemimiz, kültürel ve savunma sitemlerimiz olsun...
***

Ulusal birlik oluşturalım. Yeni yıl buna vesile olsun. Kürdistani temel haklar birlik noktamız olsun. İdeoloji ve ütopyalarla bölüp parçalamayalım.

Erdoğan ve Gülen birlikte iktidar oldular. Şimdi pastayı paylaşmak vb nedenlerle iktidar kavgası veriyorlar. Onların hiç değilse devleti var. Biri olmasa diğeri gelir.
Türkiye bu gidişle zayıflayacak, güçten düşecek. Gemi su aldı. Bu kavgada yeni yıla girerken taraf olmayalım. Bazen biri Kürtlere şirin görünür, diğeri sert çıkış yapar. Sonra bu roller yer değiştirir. İyi polis kötü polis numaralarıdır bunlar. Türk milliyetçiğine seslenme hikayeleridir bunlar.
Hala barış ve diyalog ortamının oluşmasına ve oluşturulşmasına uzak duruyorlar. Çözüm ise bundan sonra başlar.

Kürdistan sorununun çözümü için bundan yaralanabiliriz. Kürdistan kurtuluş mücadelesinin güçlenmesine vesile yapalım....
****
Bakıpta görmemek zor bir iş. Bakarsın, görürsün ama değerlendirme hataları olabilir. Bu gayet normaldir.

Ama birisinin konuşmaları ve duruşları belli, veya bir olgu orta yerde duruyor. Sırf inacımızı bozar veya beni zor duruma düşürür diyerek görmemek veya görüpte es geçmek siyasi körlüktür. Ama bunun yanında başkasının piresini deve yapmakta bu hastalığın başka bir yanını oluşturur.

Beşikçi Hoca haklı olarak “beynimizdeki karakolları yıkalım” diyordu. Türk karakollarını düşüncemizde yıkarken Kürt karakolu görünüp bizi temel değerlerimizden ve bağımsız ve özgür düşünmede uzaklaştıran Türkiye’ye yönünü çeviren karakollarıda yıkalım.
*****
Açıklık olsun.Farklı düşenelim ama birlik olalım.
Asıl birlik benzerlerin katılımı ile değil, veya güçlü olana katılmak değil, farklı olanların kurduğu birliktir.

Kürdistani anasşitlere, liberallere, demokratlara, sosyalistlere, Alevilere, Ezidilere, feministlere, kısaca Kürdistani herçevreye saygı duyarım. Renklilik ve çeşitlilik olsun ve güzeldir derim.

Kürdistani halklara saygı duyarım. Farklı olabiliriz ama tarih aynı gemide yol almamızı zorunlu kılıyor.

Bu temelde hepsinin yeni yılını kutluyorum, mücadelelerinde başarılar diliyorum.
Dursun Ali Küçük-30.12.2013
[email protected]


Etiketler: kürdistan, kürt, kürtçe, nerina, azad