İskoçya bağımsızlık referandumuna gidiyor
Geçen yıl İskoçya Ulusal partisinin hükümete gelmesi ile İskoçya'nın ayrılması ve bağımsızlığı gündeme oturdu.
Dursun Ali Küçük
08.12.2013 - 11:34
Geçen yıl İskoçya Ulusal partisinin hükümete gelmesi ile İskoçya'nın ayrılması ve bağımsızlığı gündeme oturdu.
İskoçya; artık bağımsız bir İskoçya veya Birleşik Krallık içinde yer alan bir İskoçya mı tercihlerini tartışıyor.
Bağımsızlık ve İskoçya Devleti gündeme konulmasına rağmen Birleşik Kralıkla beraber kalalım diyenler bile İskoçya parlementosu ve yetkilerin bir çok alanda artırılmasını gündeme getiriyor.
*****

2014 Sonbaharında İskoçya nın bağımsızlığı için REFERANDUM yapılacak.
Bağımsızlık için evet veya hayır biçiminde iki tercih sunulması bekleniyor.
****
İskoçya ve İngiltere demokrasisi var

Birinin diğerini demokratikleştirmesi diye bir sorun yok.

“İskoçya'da, bağımsızlık referandumunu seçim kampanyasının önemli bir unsuru haline getiren ve geçen yıl iktidara gelen İskoçya Ulusal Partisi ise, Londra'nın referanduma müdahalesine karşı olduğunu belirtti.
"Referandumun zamanını ve biçimini biz, yani İskoçlar belirlemeli" diyen partinin başkan yardımcısı Nicola Strugeon, Londra'nın müdahalesinin İskoç demokrasisine müdahale anlamına geldiğini söyledi.”

İngiltere Başbakan'ı "İskoçların ayırlmasını istemiyoruz. Ama demokratik tercihlerine saygı duyacağız"dedi

Iskoçya’nın ve İngiltere’nin demokrasisi var.

En önemli bir noktada: referandum, bağımsızlık ve birlikte yaşama kararında sorunun tümüyle İskoçya’ya bırakılması öne çıkmaktadır.
****
Bağımsızlık ve ayrılmak bir haktır, ülke ve ulus isterse kullanabilir.

Bağımsızlık ve ayrı devlet kurma eğilimleri 1990 lardan sonrada artmaya başladı. Doğu Avrupa, kafkasya, Asya, Çek ve Slavlarda haritalar yeniden çizildi. Çeşitli biçimde referandum, kitle direnişi veya savaşlar sonucunda yeni uluslar daha doğrusu devletler ortaya çıktılar.

21. yüzyılda Ortadoğu'nun haritaları değişeceğinde hem fikirlik var.

Hepsi için geçerli olan Ulusların kendi Kaderlerini özgürce Tayin etme hakkıydı.

İskoçya bağımsızlığı konuşuyor, “İngiltere’lileşiyoruz” demiyor. İngilterede demokrasi çıtasının yükseltilmesi temelinde sorunu çözelimde demiyor. Bizde çok garip ve “normalleştirilerek” tartışılanı Bir İskoçyalı ile konuşamazsınız. Ister bağımsızlık yanlısı ister Birleşik Krallık yanlısı olsun, demode olmuş ve soyut şeyler kesinlikle kabul etmezler.

Somut tartışıyor ve konuşuyorlar. Bağımsızlık neler getirir, yararı nedir, birlikte kalıp yetkileri çeşitli alanda daha da artırmak mı daha yararlı? İşte bu türden tartışıyorlar.

Iskoçyanın özerkliği var, kendi yönetimi, parlamentosu, İskoçya ligi, dili ve kültürü vb şeyleri var.

*****
Demokrasi ölçüleri ve şiddeti dışlayan bir şekilde sorunları ve çözümlerini ve verilecek kararları tartışıyorlar.
Ayrılıyormusun ve eşit birlikten mi yanasın sorusunu halka soruyorlar ve kararı İskoçya halkının vermesini bekliyorlar. İngiltere veya Birleşik Krallık halkları şeklinde işi lafa boğmuyorlar.
Türkiye’de AKP, CHP ve MHP nin demokrasi ile alakası yok ki, “demokratik çözüm” denilebilsin.
Üstelik Kürdistan halkı karar vermiyor. Türkiye iktidarı, partileri ve bazı ulusolcu’ları Kürdistan halkı adına karar veriyor. Bu bile demokrasiye aykırıdır.
Kaderini tayin hakkını ve ayrılmayı veya birleşmeyi Kürdistan halkının kararına bırakmıyorlar, yönlendirmeye çalışıyorlar. Türkiyelileşme de hoşlarına gidiyor. Iskoçyayalılara gidin “İngilterelileşmeyi” dayatın ne garip olur değil mi?

Tersine İskoçlar içinde bunu tartışana da ancak gülerler. Bu kadar açık.

******
Nelson Mandela:” Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok, ruhunuzu satmayın yeter” diyor. Bu sevilen lideri anarken bir başka öne çıkan sözü de: “Tutsak olanlar müzakere yapamaz” dır.

Bir ulusun ve ülkenin temel haklarının alınması ve çözüme bağlanması; o ulus ve ülke halkının önemli bir çoğunlukla birlikte taraf olmasından geçer. Kürdistan tarafı olmalıyız. Kürdistanileşmeyi dayatmalıyız. Kürdistan Federasyonu, Rojava Kürdistan’ı bizimdir. Söz konusu bunlar oldu mu tarafız. Buna daha çok ihtiyacımız var.
Taraf olalım, tarafçıklar değil. Bir partinin taraftarı da olabiliriz. Kürdistanileşme ve Kürdistani çıkarlar sözkonusu oldumu taraf olmalıyız.
Türk sömürgecilerinin elinde oyuncak olmayalım. Daha fazla Kürdistan……lar isteyelim.

Dursun Ali Küçük
[email protected]
Etiketler: kürdistan, kürt, kürtçe, nerina, azad