KDP-PYD-KCK: Anlaşmak her koşulda iyidir
“Tek reçete ve tek ilaç: her parçada ve değişik parçalarda Kürdistani hareketler ve güçler birbiriyle anlaşsın.
Dursun Ali Küçük
12.12.2013 - 16:15
“Tek reçete ve tek ilaç: her parçada ve değişik parçalarda Kürdistani hareketler ve güçler birbiriyle anlaşsın. Ortalığı bulandıranlara lanet. Tek çözüm: ANLAŞMAK.” (Kürtlerden şüphelenmeye başladım makalemden)

Değişik şekillerde görüşmeler oldu, haberlerini ve duyumlarını aldık. Bana göre sevindirici gelişmeler. Sonuç daha belirtilmedi ama sanırım anlaşma ile sonuçlanacak. Umarım son an kazaları yaşanmaz.

Evet: KÜRDİSTANİ hareketler arasında tek çare: Anlaşmak.

Yazmıştım , düşmalarımızla anlaşacağınıza, önce kendi aramızda anlaşalım. Birbirimize “taviz” de verelim. Sonuçta kazanan Kürdistan olur.

İlkin düşmanlarınla anlaşırsan Kürdistan kaybeder, Kürdistani hareketleri de birbirine düşürmeye çalışırlar.
****
TC petrol için ve Kürdistan üzerinde kontrol sağlamak için çalışıyor. Bir bakıma da muhtaç. ABD ve Batıyı atlayarak Kürdistan federasyonu ile yapacağı anlaşma ekonomi için can simidi yerine geçiyor. Yoksa ekonomik gidişat iyi değil. Kürdistan federasyonuda hem Maliki’nin kısıtlamalarını ve hemde petrol akıtma ile zenginleşmek ve güçlenmek istiyor. İki tarafın hesapları ayrıdır.

Türkiye’nin ırkçıları ve ulusolcuları için Kürdistan başka ve hoş karşılanmayacak bir yer. AKP içinde bu böyledir. En son Türk meclisinde üçü birleşip BDP nin Kürdistan kavramının belgelerde yer almasına müsade etmediler.
Ertuğrul Kürkçü’de “Barzaniye mesafeliyiz” demiş. Oh ne güzel. Kim Kürtlerin birliğini isterki, hele Türkiyelileşmeye bizi çağırdıktan sonra....
*****
Desteya Bılınd ve Hewler anlaşması yürürlüğe giriyor.

Bu en azından önemli ve sevindirici bir gelişme. Geçici yönetime katılmaları ve ortak statüde birleşmeleri önemlidir. Suriye’nin geleceği konusundaki uluslararası anlaşmalarda Kürdistan statüsünü ortak savunmaları çok önemlidir.

Daha önce hep söyledik, anlaşın ve birbirinize taviz verin. Ortak çatılar ve kurumlar etrafında resmi tanınmaların yolunu arayınız. Rojava Kürdistan’ın yolu birlikte hareket etmekten geçer.

Cenevre 2 ye ortak katılım sağlanacağı haberi geliyor.

Bu haber hepsinden daha önemlidir. Resmiyet kazanmak ve anlaşmaların tarafı olmak önemlidir. Keşke Kürdistan federasyonuda Cenevre 2’ye katılabilse. Bu konuda bazı girişimler var deniyor, ama oda katılabilirse harika olacak.
****
Anlaşın ve anlaşmayı uygulayınız.
Sonrası seçimlerdir, halk kimi isterse onu seçer. Hiç değilse Kürdistanlıları seçer. Kim ne kadar kazanmış, işin o yanı benim açımdan pek önemli sayılmaz.

Anlaşma ile Rojava Kürdistan’ın ve Kürdistan federasyonunun eli güçleniyor.

Böyle bir anlaşmaya Kürdistanlıların ezici çoğunluğu destek verir.

Sinerji denilen olay budur.
****
Tek çare: ANLAŞMAK dedik.
Bundan sonrada tek yol: Anlaşmayı PRATİĞE geçirmek ve UYGULAMAK
Bütün Kürdistanlıların gözleri üzerinizdedir. Alicengiz oyunları istemeyiz.
Evet deyip anlaşmalara tek yanlı güç kazanmak isteyenleri beğenmeyiz.
Evet deyip, köprüyü geçtikten sonra yan çizenleri beğenmeyiz.
Evet deyip gerekenleri yapmayanları eleştireceğiz.
Tarfçık değil, taraf olacağız.
Kısaca: tek yol: ANLAŞMALARI UYGULAMAK ve bağlı kalmak.
Gözümüz üzerinizdedir.
****
AB konseyi ve parlamentosunun son tutumları, Kürt sorununu ve müzakere ile çözümüne sıcak bakmaları önemli bir gelişmedir. Bana göre Kürdistani hareketlerin son görüşmlerine paralel gelişmelerdir.
AB, hem Kürt kozunu kullaanacak, hemde Rojava Kürdistan’ının yanında olmayı ortaya koyacak. ABD Batı Kürdistan’ın özerkliğinden yana olacağını söyledi. Dolayısyla Rusya’da tanımak zorunda kalır.
Cenevre 2’ye Yüksek Konsey olarak katılmak Kürdistan’ın statüsüne resmiyet kazandıracak.

Ayrıca AB, Kuzey Kürdistan’da gerçek bir müzakere ve Kürdistan ve Kürtlerin haklarını savunur bir duruma gelebilir. KCK’nin tutumuna bağlıdır.
Kuzeyde de büyük ve küçük demeden bir lik ve Kürdistan tarafını oluşturmak çok hayati önemdedir.

Rojava Kürdistan’ı son gelişmelerle güç kazanacaktır. Statü ve resmiyet kazanmanın yolları açılıyor. Bunu geliştirmede sayısız yarar görmekteyim.

Kuzey Kürdistan’da gerekçesi ne olursa olsun hiç kimseyi dışlamayan birlik ve ittifak ne zaman?

Dursun Ali Küçük-12.12.2013
[email protected]
Etiketler: kürdistan, kürt, kürtçe, nerina, azad