Kongra Gel: Zazaki-Kırmançki,Zone ma TV yolda
Kurmanci ve Soranca TV ler ve eğitimde kullanılması yönlü çalışmalar var. Doğu Kürdistan ve Batı Kürdistan’a yönelik Kurmanca ve Soranca yayınlar bulunuyor. Federal Kürdistan dili her alanda ve TV vb yayınlarda kullanıyor. Soranca başta olmak üzere Kurmanca da gelişiyor.

Kuzey Kürdistan’a ve dolayısıyla bütün Kürdistan a yayın yapan Kurmanca TV ler bulunuyor. Olması gayet iyidir ve Dahada geliştirilmesinden yanayım.

Ama bir tane ZAZACA- KIRMANÇKİ TV’nin olmaması büyük bir eksikliktir.
Dursun Ali Küçük
13.07.2013 - 03:40
Kırmançki- Zazaki TV ve eğitim geliyor. Kürdistani dillerin geliştirilmesi, bu dillerden eğitim yapılmasını bu makalemde gündeme taşıyorum.

Şüphesiz bu yönlerde çalışmaları ve araştırmaları olanlar var ve bu alanda mücadele ediyorlar.

Mücadele ederken ve Kürdistan Kurtuluş Mücadelesi sürdürürken bazı şeylerin pratikte yapılması ve doldurulması şart oluyor.

TC, anadilimizi mi yok ediyor , biz anadilimizi geliştirmeliyiz.

TC, Kürdistani kültürümüzü mü yok ediyor, diğer mücadele yöntemleri yanında kültürümüzü gelitirmeliyiz.

Vb vb....Kongra gel: Kırmançki- Zazazaca TV ?nin yolda olduğunu belirtiyor

Kongra Gel in en son aldığı kararlardan önemsediğimden biri Kurdi dillerin geliştirilmesi, eğitim ve yayn alanında kullanılması yönünde olmuştur.

Bence çok isabetli bir konuya vurgu yapmışlardır.

Kurmanci ve Soranca TV ler ve eğitimde kullanılması yönlü çalışmalar var. Doğu Kürdistan ve Batı Kürdistan?a yönelik Kurmanca ve Soranca yayınlar bulunuyor. Federal Kürdistan dili her alanda ve TV vb yayınlarda kullanıyor. Soranca başta olmak üzere Kurmanca da gelişiyor.

Kuzey Kürdistan?a ve dolayısıyla bütün Kürdistan a yayın yapan Kurmanca TV ler bulunuyor. Olması gayet iyidir ve Dahada geliştirilmesinden yanayım.

Ama bir tane ZAZACA- KIRMANÇKİ TV?nin olmaması büyük bir eksikliktir.

Kuzey Kürdistan halkının konuştuğu Kurdi diller asıl olarak Kurmanca ve Zazaca-Kırmançki dir. Anadili zazaca ve Kırmançki olanlar kaba bir nüfus belirlemesi ile 4-5 milyon vardır.

?KÜRTÇENİN TÜM LEHÇELERİNDE EĞİTİM HAMLESİ

Yine Kurulumuz kültürel soykırım siyasetine karşı her yerde ve yaşamın tüm alanlarında Kürtçenin kullanılması ve Kürtçenin tüm lehçelerinde eğitim hamlesinin başlatılması gerektiğini ifade etmiştir.?(1)

Bu kararına göre Kongra gel ve KCK tüm alanlarda Kürtçenin lehçeleri ile eğitim hamlelelerinin başlatacağını söylüyor.

Buda yerinde bir karar ve uygulanırsa, tüm lehçelerde anadilimiz eğitim alanlarında geliştirilirse ve Kürtçe dil hakkı kazanıldığında bunların hepsinin eğitimde kullanılacağını belirtmesi yerindedir.

Eğitim dili olarak bir anlamda geliştirilir. Bunun olması için STATÜ kazanılması veya Kürtçenin eğitim dili olarak her alanda kullanılmasının kazanılması ve kabul ettirilmesi gerekiyor.

Ama TV ve radyo yayınları Zazaca-Kırmançki olarak ve bir TV ve radyo açılarak özel papılması konusunda aslında KCK ve KONgra Gel bu halka borçludur.

Evet, Zazaca-Kırmançki TV kuruluyor.

Bunu Kongra Gel ve KCK desteğiyle yaılacağını burada ilan ediyorum. Konga gel ve KCK asıl dayandıkları yer Kuzey Kürdistan?dır. Buraya yönelik Zazaca-Kırmançki TV yayınların başlaması çok önemlidir.

Kendileri açısındadan da bu gereklidir. Ama bu Zazaca, Zone Ma, Kırmançki, Dımili konuşan halkımızında bir ihtiyacıdır.

Kürdistani mücadele bu vb yerleri doldurmasa başkaları değerlendirir ve çeşitli spekülatifler yayar ve çıkarırlar. Kaldı ki bu yönlü çabalar epey var.

Evet, evet, Kongra Gel, ben Zazaca TV kurduğunuzu ialan ediyorum. Sanırım bu yıl içinde gerçekleşir.

Birazda ironili yazdım. Hadi kolları sıvayın. Yapamazsanız ve ertelerseniz veya evet deyip ertelerseniz destek veren insanların vebalinden kurtulamazsınız.

Zone Ma TV yeno!

Zazaca TV yeno!

Kırmançki TV yeno.

Sımare Bımbarek bo!..

Dursun Ali Küçük-13.7.2013

[email protected]


(1)Kongra Gel sonuç bildirgesi
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe