KÜRTLERİ SİYASİ KRİZ VURDU-1-
Dünyanın ekonomik krizi her yeri vurdu. Küresel ekonomi de bu kacınılmazdır. Siyasette artık küresellesmiştir. Büyükleri kapsayacak bir siyasi krizde her ülkeyi vurur. Hala bu olmadan da siyasi krizi yaşıyan ülkeler var. 1990 sonrası dünyanın gelişmelerini, ittifak ve ilişkilerini anlamayanlar da siyasi krizi yaşar.
Dursun Ali Küçük
17.11.2008 - 20:24
KüRTLERİ SİYASİ KRİZ VURDU-1- 
·                     Dünyanın ekonomik krizi her yeri vurdu. Küresel ekonomi de bu kacınılmazdır. Siyasette artık küresellesmiştir. Büyükleri kapsayacak bir siyasi krizde her ülkeyi vurur. Hala bu olmadan da siyasi krizi yaşıyan ülkeler var. 1990 sonrası dünyanın gelişmelerini, ittifak ve ilişkilerini anlamayanlar da siyasi krizi yaşar.
·                     Kürtler, özellikle kuzey Kürtleri böyle bir siyasi krizle yüzyüze bulunuyorlar. Denilebilir ki, siyasi kriz her yeri vuruyor. PKK’nin ve liderinin ”terörist” damgası yemesi bu siyasi krizi derinleştiriyor.
·                     Oturup bu durumu sağlıklı değerlendirenler hala azınlıktadır. Kürt siyasetcileri, aydınları ve anlayan ve bilen ya da bilme iddiasında olan herkes bu krizi tanımlamasa da yaşıyor. Ben sadece krizi veya yaşanan bunalımı acık tanımlıyorum.
·                     Neden mi?
·                     Kuzeyin ulusal hareketine PKK damgasını vurdu. Bir dönem gelişmeler yaşandı ve yükselmeler görüldü. 1990 ortasından sonra ise inişe geçmeye başladı. Bu süreçte diğer hareketler ve çevreler etkisiz kaldi. Siyasi serhildanlar yasandı. Ayaklanma ve gizli komiteler ve tekrarlar yüzünden bu serhıldanlar inişe gecti. Genel bir siyasi sempati vardı. Guneyde oluşan de facto durum ve 1990’ların gelişmeleri Kuzey Kurdistan’ı etkiledi. Siyasal olarak Kürt hareketi TC den öndeydi ve ilgi artmaya başlamıştı. Ne yazık ki, dogru bir degerlendirme ve siyaset tarzı değişimlere göre yapılmadığı için tarihi fırsatlar kaçırıldı.
·                     Sadece TC "terorist" diyordu ve ABD müttefik oldugu için lütfen tarzında bir terorist tanımlaması yapıyordu.
·                     HEP-DEP-HADEP ile yasal siyasi alan dünya da yankı buluyordu. Sosyalist Enternasyonal bunları dikkate alıyor ve toplantılarına çağırıyordu. PKK lideri ve PKK değisime gitmediği ve hep kendini kötü tarzda tekrarladığı için ve siyaset değiştirip PKK’ yi siyasileştirmedigi için yetim kalan Suriye ve Iran eksenine takılıp kaldı. Eskiden muttefik dedikleri ve ittifak yapacağım dedikleri çöktü.
·                     Onlar PKK’yi terketti, PKK onları terketmedi. Onların açık hedefi olunca mecburiyetten araları bozuldu. PKK dunyada tecrit damgası yedi ve dunyanın cogunlugu tarafindan "terorist" görünüyor. çıkar cevreleri ile bu sadece açıklanmayacak kadar derin ve izaha ihtiyaci olan bir konudur. Terörist görüleni de kimse muhatap almaz ve onunla çözüme gitmez.
·                     Bu konu; PKK liderinin deyişiyle PKK’lilerin yetersizligi, hain ve tasficilerin işleri bozması, her zaman tasfiyeci ve ihanetci üretmekle açıklanamaz. İnişe gidişe İmralı süreci son damgayı vurdu.
·                      Bazıları 21.yuzyılın dünya görüşü ve en sağlıklı ideoloji bizdedir diyebilir, bu ancak bir inanç grubunu tatmin edebilir. Ideolojik olarakta dunyayı 40-50 yıl geride izliyorlar.Cumhuriyetin niteliklerine bagli olmak ve Kuvayi milliye ruhuna hitap edenler siyaseten ve teorik olarak dibe vurmuşlardır. Kongre, parti, Kürtler ve Kürdistan üstü olan  ”önderlik sistemi” hangi demokratik ve sosyalist partide var. TC’nin beğenmediğimiz resmi partilerin de bile yok. üstelik bu sistem şimdi kontrol altında.
·                      Kürtleri ise ayakta tutan bunlar değil, özgürlük ve kimlik için yürütülen mücadele ve yaratılan değerlerdir. Bunun dışınnda kalan siyasi çevreler bazıları PKK’ye takılmıs, herşeyi onunla izah ediyor. Haklı olarak çoğu şey onların şahsında eleştirilebilir. Ama bu tek başına dogru bir siyaset yürütüldüğü anlamına gelmez. Atıl konumları ile onlarda siyasi krizin bir yanını oluşturuyor.
·                     Her kes eğri oturup doğru konuşsun. Şapkasını önüne koyup düşünsün. Küresel siyasette ne denilirse denilsin geçici de olsa TC öndedir. Kuzey Kürtleri tecrit edilirken siyasetcilerinin çogu bu tecriti anlamayarak veya başka nedenlerle pekiştiriyor. Kürtlerin isminin Ergnekona geçmesini kim sağlıyor? Herkes donup birbirine bakıyor ve ”ben degilim” diyor. Yüzeysel bakılınca haklıdırlar. Cumhuriyetin içini dolduralım diyenler unutmasın ki bu durumdan sorumludur. Asıl olan bu cumhuriyetin değismesidir. Değismeyen bir cumhuriyette Kürtler yer bulamaz.
·                     Kürtler kendi adına konuşulanları gizli kapılar ve ne olduklari tartışmalı olanlarla kimsenin bilmedigi tarzda masaya oturmaz. Sonradan anlaştık ama olmadı veya bazıları engelledi demek siyasetin neresine sığar.
·                     Siyasal kriz giderilmeden nasil bir cözüm sağlanır? İlkin cesaretle bunu tartışalım. övünmekle hiç bir yere gidilemez. Bir dönem övülmeyi sevenler sonra sövülmenin konusu olur.
·                     Devam edecek... 16 Kasım 2008                                       Dursun Ali KüçüK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe