KÜRTLERİ SİYASİ KRİZ VURDU-2-
TC toplum muhendisliğinde uzmanlaştı. Bir yerden düğmeye basıyor, hükümet, AKP ve birazcık celişkileri olanlar susturuluyor. Bunun için bazı olaylar gerekiyorsa onuda tezgahlıyorlar. Kürtlere karşı genel bir linç havası yaratıyorlar.
Dursun Ali Küçük
23.11.2008 - 09:03
KüRTLERİ SİYASİ KRİZ VURDU-2-
                     TC toplum muhendisliğinde uzmanlaştı. Bir yerden düğmeye basıyor, hükümet, AKP ve birazcık celişkileri olanlar susturuluyor. Bunun için bazı olaylar gerekiyorsa onuda tezgahlıyorlar. Kürtlere karşı genel bir linç havası yaratıyorlar.
·                     Bunlar olurken KCK’de kendisinden ayrılan ve muhalif olanlar için güneyde bazı güçlere para teklifinde bulunarak kökünü kazımak ve toptan yok etmek istiyor.TC’nin Kürtlere karşı yarattığı linç havasını ve uygulamalarını,KCK’de kendisinden ayrılanlara karşı uyguluyor. Kim ne derse desin zihniyetleri bu konuda aynı.
·                
·                     Bazılarına emperyalist deyip onlar zaten desteklemez diyebilir.
·                     Peki dünyanın demokratik, barışçı kamuoyu, demokratik, soyalist parti ve hareketleri neden desteklemiyor, onların ne çıkarı var? Bu kesimler de PKK damgasını taşıyan Kürt hareketine karşı ilgisizdirler. Uygulamalarını ve politikalarını beğenmiyorlar.
·                     Kimileri de çıkıp bizim dostlarımız yoktu, kaderimiz hep böyleydi bahanelerine sığınabilir. Ama neyi kurtarır?
·                     Bundan siyaset çıkmaz, zaten bir tarafa atılmışız duygusu gelişir.
·                     Siyasi kriz ortamında küfür ve suçlama, boş kavgacılık ve çekişmeler boy verir. Kendi içine yönelmeler artar. Krizin nereden kaynaklandığı ve nasıl geliştiği ortaya çıkarılmadığı gibi, Kürtlerin içinde de bazılari TC gibi gerginlikler peşinde koşar ve ortamı gerginleştirir. İç barışını sağlamadan dış barış sağlamaya kalkar ki, ne kimse buna inanır ne de dış barış gerçekleşir.
·                     Kendimizi övmeyi ve kendimizi yermeyi ne yazikki seviyoruz. Ortada ciddi bir siyaset çevreleri ve ekibi yok. Söylenir yaparızla ancak bu kadar yol alınır. Yürünen yolda kapalı, yol ve yöntemler değistirmekte ise basiretsizlik yaşanıyor.
·                     İlkin küfür edebiyatı ve hiç yoktan düşmanlar, hainler, kolaycı kötü sıfatlar yakıştırmaktan vazgeçmek önem taşır. Bunun eşliğinde iç barışı ve birliği sağlayacak ortam ve ilişkiler olsun. Kürtlerde de her renk siyaset ve görüşler olur. Tek doğru, tek yol, tek cizgi zarar verir. Renklerin uyumu,farklılığı ve birarada barış içinde ve şiddete başvurmadan yaşaması olcak ki, iç barış sağlanabilsin.
·                      
·                      
·                     Siyasi kan  davaları hiç, hemen hiç bir sonuca götürmez.
·                     önce içerde birlik ve beraberlik olacak ki, dünya kamuoyunda Kürt sorunu beklenen ilgiyi görsün.
·                     Siyasetten anlayan ve anlamayan herkes bilir ki, tek başına sorun çözülmez. İlkin içteki engelleri kaldıralım. Tartışmanın platformları oluşsun, yanyana gelinsin. Farklı renk ve gorüşlerin olması gayet doğal, ama ortak yapılacaklarda az değildir. Kürtler kendi içinde ayrı ayrı kalırsa salt PKK ile de sorunu çözmeye yanaşamayacaklardır.
·                     PKK’deyken tartışıyorduk. "Terorist"damgasını önemli bir handikap olarak görüyorduk. O zaman çoğunluğun görüşü "ara bir çözümdü". Bende bu görüsteydim. PKK ile sorunu çözmeye yanaşmayacaklarını düşünüyorduk. Ayrılan ve içinde kalanların çoğunluğu sesli ve sessiz bu görüşü paylaşıyordu. Hala da bu türden düşünenlerin PKK içinde olduğunu düşünüyorum. Yaşananlardan sonra büyük ihtimalle bunu sessizce düşünüyorlar.İçinde olanlar daha yakından görüyor ve hissediyor, ama atılan birçok düğümden dolayı bunu seslendirme cesaretini herkes gösteremez veya ortamı olamaz. Şimdiki KCK başkanıda bu görüşteydi. Bunun anlamı şuydu; Kürt siyaset çevreleri devreye girsin! Leyla ve Hatip giller boyle bir fırsatı yakaladı. öcalan bana alternatif oluşturuyorlar diyerek "ara çözüm" yaklaşımlarını elinin tersiyle itti.
·                     öcalan son görüşme notlarında HAK-PAR liderinden başlıyarak,kendi dışındaki Kürt çevrelerini işbirlikçi ve ajan olarak değerlendiriyor yine.
·                     Bununla kendi dışındaki bütün alternatifleri sıfırlamaya ve yok saymaya çalışıyor.
·                     KCK’de öyle bir noktaya geldi ki, sorunu daraltıkça daralttı.
·                     Daraltmadan birşey çıkacağını da sanmıyorum.
·                     Farklı alternatifleri budamak ve kısır hale getirmek değil, bunları teşvik etmek yerinde davranış olur. Zihniyet böyle olur ve içe tekleştirme ve tek yol dayatılırsa birlik ve iç barış nasıl sağlanır?
·                      Kürtlerin birliği; farklı seslerin birliğidir. Bunu atlayarak ”Kürtler birlik olsun” demek bir aldatmacadır.
·                     İçte bir ortaklaşma ve tek boyutun birligi degil, cok boyutlu ve renklerden oluşan birlik sağlanmadıkça uluslararası destek almak zor duruma girer.
·                     Kimseyi devreye koymadan TC ile sorunları çözmek mümkün değil. Sorun uluslararası bir sorundur ve aynı zamanda küreseldir. Dolayısıyla her çevre işin içindedir. TC yönetiminden bazıları ve bazı kalem kullananlarda diğerlerini bulaştırmadan en alt seviyede "makul talepler" ekseninde sorunu çözelim diyorlar. Bu makul talep ve gorüşmeler bugünlerde basına yansıyor ve çokta talep olmadıkları görülüyor.
·                     O zaman cok basit tarzda dışarıyı karşıya almak Kürtlere kazandırmaz. Kürt sorununun tek başına ve sadece Kürtlerin çabasıyla başarıya gideceğini düşünmek hayal kurmaktan öteye gecmez. Kürtlerin barışı ve ortaklığı gereklidir ve bununla uluslararası gündeme girmek gerekiyor.
·                     TC, Kürt mücadelesini ezmeyi ve susturmayı uluslararası alanda tartışıyor ve güç merkezleri ile ittifaklar kurmaya calışırrken, TC ve Türkiye ile sorunu çözelim demek büyük bir yanılgıdır.
·                     Evet sorunu Turkiye’de çözecegiz, ama sadece ve sadece TC ile degil. Tek başına bu denenirse tutmaz .
·                     Kürt barışı ve Kürtlerin sinerjisi yaratılmadan "çatı partisi" de başarılı olmaz. Ortak bir Kürt partisi  gerekiyor. Türkiye genelini kapsayan gerçek anlamda sosyal demokrat,siyasal liberalizm ve demokratlardan ve demokratik sosyalizmi vb temsil eden bir parti ortaklığı yaratmakta önemli oluyor. Bu Turkiyenin demokratiklesmesine ve Kürtlerin özgürlüklerini kazanmasına hizmet eder. Bu ve benzer girişimler düsünülerek uluslararası ortamda yer edinmeye calışılır.
·                     Dar düşünmek ve kafaları kuma gömmek, tek boyutlu siyaset yürütmek, bilgi ve olgulara, olaylara dayanmadan siyaset yürütmek yaşadığımız çağa uygun degil.
·                     Bunlar ve daha birçok konu orta yerde duruyor. Dikkat edilirse Kuzeyde ve Avrupa da yapılan eylemler artık dünyada yankı bulmuyor. Genellikle haber konusu bile olmuyor.
·                     Bu açıdan yapılan birçok şey PKK ile algılandığı için kimse fazlaca sıcak bakmıyor. Bu açıdan Kuzeyin hareketi dünyada bir bakıma tecriti yaşıyor.
·                      Tecrit A. Ocalan’ın esaret süreci ile birlikte geldi. "Terorizm" damgasınında bununla yakın bağlantısı var. TC aldığını aldı ve bunu başardı. Kürtler bir açıdan uluslar arası düzeyde kaos yaşıyor. Neyi nerden ayıracak ve nasıl anlatacak konusu celişkilerle dolu. Bu konu geniş bir analize ihtiyaç duyuyor.
·                     Bazıları suçu hep dışarıya yükleyemezler ve bu sonucun yaratılmasından doğrudan pay sahibidirler.
·                     Dünya kamuoyunda yeni bir tanıtım ve aydınlatmaya ihtiyaç bulunuyor.
·                     Dunyanın ilişki ve çelişkilerini doğru ele alırsak Kürt halkı da layık olduğu yeri alır.

Devam edecek...

23 Kasım 2008                                                                               Dursun Ali KüçüK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe