KUYRUĞUN KOPTUĞU YERDEN
Dursun Ali Küçük -8.9.2010-(1)

Bizde bir iktidar kavgasına kapıldık gidiyor muyuz?

Referandumda her kafadan bir ses çıkıyor. Kimse getirilen yasalara, yani pakete göre konuşmuyor. Yeni bir anayasa yapmak yazan birçok kesimin işine gelmiyor.

Bir kör dövüşüdür sürüyor.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu anayasa işçiler, köylüler, emekliler vb için ne getiriyor, dokunmazlıkları kaldırın bende evet derim diyor. Buyur sadece milletvekili dokunmazlıkları değil, ordunun bağımsız davranışı ve dokunulmazlığını kaldırın, yüksek yargının “kutsallığını” kaldırın, Mustafa Kemal dahil hiç kimse tabu yapılmasın deyin ve böyle bir madde getirin. Ben kesinlikle desteklerim.

Meclisiniz zaten oyuncak, ordu ve derin devletin elinde daha mı oyuncak yapacaksın?
Hadi oradan sende!

CHP, MHP, AKP, İP vb Mustafa kemal’in resmi ve kült olan dokunulmazlıklarını kaldırsın, KCK ve hatta BDP Öcalan’ın resmi olmayan fiili işleyen dokunulmazlığı ve leştirilmezliğini kaldırsın.

Türk Kemalden kutulmak boynumuzun borcudur ama Kürt Kemal’de istemiyoruz.

Aslında Anayasa mahkemesi CHP’nin itiraz ettiği iki maddeyi kısman düzeltmişti ve diğer maddelere itirazlarının olmadıklarını söylüyorlardı. MHP içinde durum aynıydı.

Peki o zaman itiraz nereyedir? Ordu ve Ergenekon, çeteler hükümeti devirmek istiyor. Meselenin özü bundan ibarettir.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, YSHK vb problemin asıl yönüdür. Bırakın kardeşim değiştirsinler. Sivil dikta, sivil faşizm geliyor, korku imparatorluğu ortalıkta dolaşıyor, şeriat gelecek vb hepsi ordu ve derin devletin, açık söyleyeyim cumhuriyetçi Kemalizm’in uydurmalarıdır.

Uydurmalara neden ihtiyaç duyulur?

12 Eylül rejimi ve cenneti sürsün diye!

Ben niye evet dediğimi ve kerhen dediğimi anlattım. Anlamayan arkadaşlara, dostlara yeniden bazı vurgularla anlatayım.

Benim sorunum AKP’yi desteklemek değildir.

Ama şuna inanıyorum. Türkiye bu gün en azından ikiye, hatta üçe bölünmüştür.

100 yıldır bu cumhuriyet değişmesin diye anamızı ağlattılar. AKP’nin kuracağı bize pek bir şey sağlamaz. Ama bırakın bu taşları oynatsınlar. Yerinde durdukça ve bazıları Kemalizm’e dolayısıyla onun adına darbe yapan orduyu övdükçe bu işler yürümez.

Hele Kürtlere hiçbir şey çıkmaz.

CHP ve MHP, AKP Kürtler için hala ciddi bir şey istemediği halde ve hiçbir statü tanımaktan yana olmadığı halde, AKP’nin attığı sınırlı adımları “Türkiye bölünüyor” diye açıklıyorlar.

Bu yargıdan ne hayır gördük?

1991’de Özal ceza indirimi yaptı. 125 ve 146. madde dışında tutuldu. Anayasa Mahkemesine itiraz yapıldı. Mahkeme 125 maddeye “af” tanımadı, 146. madde yararlandırıldı.

AKP kendi yeni anayasasını istiyor. Bizim istediğimiz anayasayı yapmayacağı çok açıktır.

O halde Kürtler, Aleviler, sosyalistler, ezilen tüm kesimler yeni bir anayasa için ağırlığını koyabilir.

Bu paket o yolu açtığı ve yeni anayasa istemlerini toplumun gündemine koymaya hizmet ettiği için kerhen evet diyorum.

Hayır cephesi Kemalizm’dir, statükodur, ordudur, MHP’dir. CHP’dir.

CHP seçimle iktidara bu gidişle hiç gelemez. Kemal Kılıçdaroğlu istediği kadar geri polemikler yapsın, sahte çıkışlar yapsın, kesinlikle halkın çoğunluğunun oyunu alamazlar.

Referandum başa baş gidiyor. Evetler önde görünüyor. Ama bütün kamuoyu anketlerinde seçim olursa AKP’nin oyları artmış görünüyor.

O halde referandumda statükocu cephe neyi amaçlıyordu?

Asıl olarak AKP’yi götürmeyi!
Bu da pek olanaklı görünmüyor.

Sosyalist solcularımıza ve hayırcı bazı Alevilere müjde olsun.

AKP 12 Eylülü yargılayamaz. Ama sosyalist solcularımız ve Ergenekoncu solcular sonuçta istedikleri ve ileri gördükleri Kemalizmi bu günde hayal ediyorlar.

Neymiş? AKP İslami getirecekmiş, şeriata yol açacakmış!...

Bu kadar sahtekarlık ancak olur.

AKP küresel sermeye ilişkilerini arkasına almış, AB referandumda evet çıkmasından yanadır. Merak etmeyin sermeye çevreleri çıkarlarını sizden daha iyi anlar ve düşünür. Şeriat ve İslam getiren bir AKP’ye yatırım yapmazlar.

Bir zamanlar ulusalcı geçinen Ergenekon ve ordu AB ve ABD’yi kafalamak için AKP hakkında bu tür spekülasyonlar yaptılar. Hıristiyan insanları katlettiler.

Ama tutmadı.

Bazı Aleviler ve solcular hala kendilerini 1970’lerde sanıyorlar. Ama fena halde aldanıyorlar.

İslamcı AKP olacağına laik ve soykırımcı, katliamcı, tekçi Kemalizm olsun diyorlar. Nasıl olsa ordu ve yüksek bürokrasi her şeyi Kemalizm adına yapıyor.

Yeter!

Dönüp dolaşıp ne Cumhuriyetin kuyruğuna takılıyorsunuz.

Ulusal solcu olacaksınız ha?

Sosyalizmi de ağzınıza alıp kirleteceksiniz.

Modernite Kemalizm’e ait değildir. Bıktık bu çağdaşlığınızdan, 200 yıl geri çağdaşlığı ve moderniteyi başımıza çalmaktan.

Ne bağımsızlığı ve kime karşı? Mustafa kemal bağımsızlıkçıymış…

Hadi oradan kimi kandırıyorsunuz.

Reel sosyalistsiniz. Stalin ile Mustafa Kemal arasında ben ciddi bir fark görmüyorum.

Biri mülkiyeti devlete vermiş, sosyalizmi kurma adına insan bırakmadı. 13-14 milyon içe yönelik insan öldürdüğü belirtiliyor. Bunun 3-4 milyonu ise sosyalistler ve devrimcilerdir.

Ben bu tür sosyalizmi ve insansız, üstelik insanların hatta kendi yoldaşlarını yoğun katledenlerin sosyalizmini savunmam.

Bundan hüsrana uğradınız. Şimdi Kemalizm’e sığınıyorsunuz. O da Türkleştirmek için benim şehrim olan Dersimi katletti. Bu CHP’ye sırf bundan dolayı da olsa asla sıcak bakamam.

Beni katledenleri, soykırımdan geçirenlerin yanında asla olamam, dirsek teması bile kuramam.

Hayırcılığınız neye yarıyor?

Kemalizm sosyalizmi iğdiş etti. O kadar baskı gördük. Sizinle arkadaşlıklarımızda oldu. Hala aynı hataları tekrarlamaktan utanmıyorsunuz?

Ha devrimciliğimize ve bu konuda ortak düşlerimize sahip çıkarım.

Ama düşlerimi MHP ve CHP’ye, Kemalist orduya teslim edemem.

Geçenlerde bir arkadaşım bana “sosyalist gelenekten geliyorsun, AKP’yi anlamamışsın, niye hayırcıları faşizm cephesinden sayıyorsun” diye sitem etmiş.

Çok kısa cevap veriyorum, ben sosyalist geçinip kıyım yapanları ve Kemalist, Saddam, Humeynici vb izmleri ne savunurum, ne de tek kelimeyle destek veririm.

Bunlar sizin bu gün Emperyalist dediğiniz devletlerden daha diktatör ve insanın bu sistemlerde hiçbir değeri yoktur.

AKP’yi desteklemiyorum. Hala iktidarını kurmuş değildir. Ama bu cumhuriyetle biraz çekiyorsa buna engel olmak bana düşmez.

HA size hatırlatayım. AKP hükümet olduğu 2002 yılından beri CHP, MHP, Öcalan savaşı başlatarak, en başta ordu darbe yapmak için çok çalıştı.

Beğenelim beğenmeyelim, adamlar boyun eğmediler. Tavır koydular ve kendilerine göre direndiler. Buda Türkiye’de tarihinde orduya kafa tutma anlamında (hükümet) ilktir.

Bu çelişki hala devam ediyor.

Küresel güçler “sizin Kemali” artık benimsemiyor. Dünya değişti. Ama siz bunu görmüyorsunuz.

Sizlere ve bazı Alevilere bir şey daha hatırlatayım:

Türkiye’de adına “değişim” denilen şeyleri CHP ve MHP yapmamıştır. Ecevit demagojisi ve sosyalistleri boşa çıkarmak için insanca hakça bir düzen ve halk iktidarı birer aldatmacaydı. Şimdi Kemal bey aynı tarzda bizleri kandırmak istiyor.

Sosyalist ve solcular, yine Aleviler  hatta bir ölçüde Dersimlilerin en büyük zararı CHP ve Mustafa kemal ve onun izminden görmüşlerdir.

Menderes, Özal, Erdoğan Kürtler için bir şey yapmasalarda Türkiye’de bazı “değişimlere” imza atanlardır. Geçici yeni havalar yaratmışlardır. Egemenler cephesinden bunu yapmışlardır.

CHP egemenler cephesinden hiçbir “değişime” imza atmamıştır.
Ama solcuları ve Alevileri bedavadan, evet tam üzerine basıyorum bedavadan kullanmışlardır.

Sosyalistlerin başına en büyük belayı açan, Aleviliği yasaklayan ve inkar eden bu CHP’dir. Mustafa kemal’dir. Sosyalistlere ve özellikle Alevilere karşı bu inkar bu güne kadar sürmektedir.

Alevileri yasaklayan partiye Aleviler yıllarca bedava oy verdi.

CHP ise sadece sahte laikliği kullandı, biz olmasak şeriat gelir tehditleriyle Alevileri yanında tutmaya çalıştı.

Ben Dersimiliyim. Aleviyim. Hem CHP halkımıza soykırım yaptı, hem de Rea Haq olan inancımızı yasakladı ve devlet politikası ve uygulamaları haline getirdi.

Sosyalizmi, solculuğu ve laikliği, eşitliği CHP’de aramamız boşunadır. Erdoğan Dersim katliamını kabul etti. Cumhuriyetin Kemalizm çizgisinden biraz farklıdır. Ama onun kuracağı uluslar arası sermaye egemenliğidir.

Uluslar arası küresel sermaye bu gün Türkiye’de faşizm ve ordu yönetimi istemiyor. Eski cumhuriyeti yetersiz görüyor. AKP bu durumu anlamış ve kendisine karşı yapılmak istenen darbeleri biliyor.
Bundan dolayı çelişkileri var.

İnanç özgürlüğü AKP hükümeti veya onun istediği sistemde daha kötü olamaz. Sizler çalışırsanız, bunu lehinize çevirirsiniz.

AKP kendiliğinden bize bir şey veremez.

Bizler çalışırsak alabiliriz.

Eski cumhuriyeti korumak ve savunmak bize düşmez. Değişim Türkiye’de gerekli hale gelmiştir.

Bizler devreye giremezsek AKP değişim olaylarını kendi hanesine yazacaktır.
Son bir şey daha söyleyeyim.

Önemsiz görünse bile çok önemlidir. Sosyalistle ve solcuların çoğunluğu CHP, Ergenekon hükümetlerinde iş bulmayı, yer edinmeyi amaçlıyor. Ucuz safsatalar ve yüksek perdeden özgürlük naraları beni tatmin etmez.

Bunun diğer cephesinde ise faşistler, sağcılar ve İslamcı vb olanlar ise AKP hükümetini iş kapısı görür.

Bu günkü kör dövüşünü andıran çatışmaların arkasında bu gerçeği de görüyorum. Ha bazı Aleviler içinde CHP ekmek kapısıdır.

Öcalan ise boykotta samimi değildi. BDP’ de öyledir. Barajı indirsinler, çocuk afı çıkarsınlar, KCK’den tutuklananları serbest bıraksınlar, buna karşılık evet diyeceklerini  belirttiler.

AKP referanduma giderken bunları zaten yapamazdı. Öcalan devletle görüştüm dedi, AKP aleyhine, yani evetlerin aleyhine işledi.

Madem ki Anayasada veya pakette Kürtlere yer yok, bunun için boykot ediyoruz diyorlar.

Peki, AKP bu istekleri kabul etseydi, yine pakette Kürtler olmayacaktı ve o zaman evet diyeceklerdi. Bu da bir tutarsızlık değil mi?

Boykot bana fazla yabancı değil. Ama ben Öcalan’ın insafına bırakılan bir boykota sıcak bakmam. Bizim kaderimizi tutsak olan bir kişi tayin edemez.

Devletle görüştüm diyor. Tutuklandığından beri sürekli görüşüyorlar. Ama bize neler konuştuğunu ve görüştüğünü söylemiyor.

Bitirirken bir şey daha söyleyeyim. MİT ve AKP’de Öcalan kasetleri var. İşler ters giderse veya uygun gördükleri anda bunların piyasaya düşmesi hiç kimseye şaşırtıcı gelmesin. Bunu uygun gördüklerinde ordu ve CHP tarafıda yapar.
Devam edecek
[email protected]

Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe