Musul Düşürülmeli!.
Şengal’e vahşi ve barbar İŞİD saldırısı, Kürdistan’ın bağımsızlığı ve geleceği için kilometre taşıdır.
Dursun Ali Küçük
06.08.2014 - 23:01
Şengal’e vahşi ve barbar İŞİD saldırısı, Kürdistan’ın bağımsızlığı ve geleceği için kilometre taşıdır.

İşi hiç geçiştirmeye bırakmadan ve sağa sola takılmadan artık İŞİD inlerinde vurulmalıdır. Saldırıya savunmayla cevap vermek değil, saldırmadan ve ani hareketlerle vurmak önemlidir.
İŞİD öyle sanıldığı kadar güçlü değildir. Paravan ve diğer güçler tarafından kullanılan bir örgüttür, şüphesiz dayandığı siyasi güç ve kitle desteği vardır. Gücünü korku salmaktan ve ani saldırılardan ve vahşet uygulamaktan alıyor.

O zaman tek hedef Musulu düşürmek olmalıdır.

İŞİD sömürgeci güçlerin desteği ile Kürdistan’a saldırmadan, İŞİD i mevzilendikleri alanlarda vurmak çük önemlidir. Bunların Kürdistan’a saldıracakları baştan beri belliydi. Ama bu kadar erken davranmaları hiçte hayra alamet değildir.

Rojava saldırısı sırasında peşmerge güçleriylede belli yerlerde savaşmaktaydı. İŞİD in amacı hayal kırıcı olaylar yaratmaktır.

Artık gelinen noktada hem Rojava hem de Başur Kürdistan’ında saldıgan bir güçtür. İŞİD in amacı Rojava yı düşürmek ve Türkiye devleti ile bağlantıları sağlamak, ayrıca Güney Kürdistan’ın bağımsızlığı önüne geçmektir. Bu iki planda TC’nin hedefleriyle uyum içindedir.
Buna bağlı olarak Sunni Arapları Irak ve Suriye itibarıyle birleştirmek istemektedir. Bu amacını gerçekleştiremez. Ama bunu yapmaya çalışırken sömürgeci güçler elinde bir maşa rolünü oynamaktadır.

Kürdistan’i güçler hem siyasi hem de askeri olarak İŞİD e karşı birleşmelidir. Bu birliği diğer alanlara yaymanın sayısız yararı bulunmaktadır.

Şengal Ezidilerin son sığınağı ve mabedidir. Başur ve Rojava Kürdistan’ı birleştiren bir alandır. O halde İŞİD e karşı Ypg ve peşmerge aynı cephede savaşıyor. Savaşta ortaklık kurmak ve sömürgecilerin oyunlarını bozmak önemlidir.

İŞİD i beklemeden İŞİD terörislerini ve vahşet uygulatıcılarını dağıtmanın esas alınması düşülnülmeden öte pratiğe geçirme zamanıdır.

İŞİD’i asıl destekleyen TC’dir.
İŞİD Irak ta sunni arapların yaşadığı yerlerde etkinlik kurmakla asıl TC’nin planlarının uygulayıcıdır. Bu durumu gözden kaçırmak büyük yanılgılara götürür. TC ve Erdoğan’ın, MİT’in siyasi islama oynaması ve Afganistan-Pakistan El Kaidesini Ortadoğu ya taşıması boşuna değildir.
İŞİD başta TC olamk üzere Suudiler ve Katar’dan destek alıyor. Ama asıl örgütleyen, ayakta tutan ve silahlandıran ve Türkiye’de kendilerine kamp açtıran TC’dır. Tırlarla gönderilen silahların hikayesi şimdi daha iyi anlaşılmaktadır.
Ayrıca ESAD’ında dolaylı ve bazı dirsek temasları ile İŞİD bağlantıları vardır. İŞİD sözde İslama dayanan bir sömürgeciliğin temsilcisidir. Dolasıyla sözkonusu Kürdistan olunca bunların ortaklaşacağı ve birbirlerine göz yumacakları noktalar bulunmaktadır.
Sunni ve Şii İslam çatışmasını TC ve Suudiler vb İŞİD yani Ortaduğululaştırılan El kaide oynamaktadır.

İŞİD vurmadan İŞİD vurulmalıdır.

Kürdistani güçlerin her yerle bulundukları yerleri savunmaları esastır. Ama İŞİD e karşı hep saldırı bekleyip sadece savunmaya oynamak tek başına yeterli olamaz ve olmamaktadır.
Öncelikle bunları Musul’dan söküp atmak önem taşıyor.
Kadim bir şehir olrak Musul bu vahşilerin elinde siyasi yolları iyi döşeyerek ve kapsamlı bir çatışmayı göze alarak düşünme ve uygulama zamanı gelmiştir.

Birlik artık istemeszenizde kapınıza gelmiştir.

Kürdistan üzerinde oynanan tehlike büyüktür.İŞİD ve islamcı teröristler hem Rojava hem de Başur Kürdistan’ının başına bela edilmiştir. Bu belayı ortak karşılamak ve cephelerde ortaklaşmak gerekiyor. Reel politika ve güncel gelişmeler bunu dayatmaktadır. Örgüt, bilmem lider yarıştırması, parçacılık vb beş para etmez. Bu propagandalar İŞİD’e ve arkasındaki sömürgeci güçlere destek vermektedir.

Bu dönemde Kürtler içi kara propaganda yapan düşkündür.
Ortak çıkarları savunmanın ve korumanın zamanıdır.
Güney Kürdistan’ın bağımsızlığının önüne geçmek isteyen siyaset ve İŞİD saldırıları boşa çıkarılmalıdır.
Haseki düştü, Kürtlerin eline geçti. Teoriler ne derse desin Kürdistani bir gelişmedir. Rojava Kürdistan’ını korumak ve Güney Kürdistanla ortaklığını sağlamak kaçınılmazdır.
Kürtler birbirine dayansın. Askeri güçleri cephede ortaklaşsın.
Şengal kurtarımalı, bu diğer Kürtlerin Ezidilere karşı boynunun borcudur. Şengal kurtarılmaya çalışılırken Musul düşürülmelidir.
Şüphesiz siyasi ve askeri boyutları açılmaya muhtaç bir konudur. Bunu işin başındakiler sanırım hesaplayacaklardır. Uzun boylu ve acil düşünme ve uygulamanın zamanıdır.
[email protected]

Etiketler: Musul, Peşmerge, Ypg, Kürdistan