PKK'DEN AYRILANLARIN ÖYKÜSÜ -I-
Sol tasfiyeciler yönetime gelip KCK'yi, "yeni" PKK'yi kurdular. Sağ tasfiyeciler ayrıldılar. Bu tanımlamaların hiçbiri bana ait değildir. PKK lideri ve PKK lügatine aittir. Benim eklediğim ayrılanların, oturanların ve sessiz kalanların partisidir.
Dursun Ali Küçük
29.10.2008 - 07:23
PKK'DEN AYRILANLARIN öYKüSü
PKK kimin partisidir?
Şehitler partisidir.
Halkın partisidir.
Lider partisidir. Lider tek başına stratejik önderliktir. Geriye kalanların hepside taktik önderliktir, yani uygulayıcılardır.
önderlik sistemi ve önderliksel partidir. A. öcalan tutsak alındığına göre İmralı partisidir.
Ayrılan ve kopanların partisidir.
Oturanların partisidir.
Liderin 1986 sonrası değerlendirmelerine göre; asil PKK: A. öcalan ve şehitlerin partisidir. çeteciler ve kontra partisidir. öcalan ve şehitlerle kontra partisi arasında yer alan ve çoğunluğu oluşturan ORTA YOL partisidir.
PKK'lileşelim Savaşı Kazanalım, her yeniden katılım sağlayalım ve netleşelim sloganı lider dışında herkes için geçerlidir. özeleştirilerle herkes her yıl yeniden PKK'ye katılır. Her ne hikmetse bunlarda tam katilim sağlamayı hiç bir zaman becermezler.
Bu açıdan merkez ve kadrodan soruşturmaya girmeyen, pratiği başarısız ilan edilmeyen ve tasfiyeci olmayan hemen hemen yoktur.
O zaman PKK; tasfiyecilerin yönetim merkezlerini oluşturduğu bir partidir.
2003 ayrışmalarında A. öcalan tarafından "sol tasfiyeci' nitelendirilen ve Dev-Sol'a benzetilenler tartışma süreçlerinde  "sağ tasfiyeci" olarak değerlendirilenleri tasfiyeci ilan etti.
Sonra A. öcalan’ın hepsini sol ve sağ tasfiyeci değerlendiren yazısı geldi. sol tasfiyeciler daha çok eleştiriliyordu.
Simdi KCK yürütmesinde olan birine Şunu söyledim: "Tasfiyecilikte ödeştik, eşitleştik" dedim ve O'da gülümsedi.
Tasfiyeci damgasını vurmayı sevenlerde tasfiyeci oldular.
O halde PKK ayni zamanda tasfiyeciler partisidir.
Sol tasfiyeciler yönetime gelip KCK'yi, "yeni" PKK'yi kurdular. Sağ tasfiyeciler ayrıldılar.
Bu tanımlamaların hiçbiri bana ait değildir. PKK lideri ve PKK lügatine aittir. Benim eklediğim ayrılanların, oturanların ve sessiz kalanların partisidir.
Lügat olarak tasfiyeci, objektif ve sübjektif ajan, hain-ajan vb fayda getirmeyen tanımlamalara karşıyım. Ayrılmadan bu düşüncemi açıkça soyluyordum.
Neden mi?
Tasfiyecilik ile hain, objektif ajan ile sübjektif ajan arasında çok ince bir çizgi vardır, belirgin bir fark yoktur. Engizisyona uğrarsın, bir günde birinden diğerine dönüverirsin. çizgi suçu denilen; düşünce ve görüş belirtme suçu vardır. Bu konuda direnirsen suçlu damgası yersin.
En son İmralı’dan beni esas alın, almazsanız Iran, Suriye, Ermenistan, Avrupa, Güney Kürdistan PKK'leri oluşur. Lügat bol; birde kullanılan PKK'ler vardır. Lügat böyle olunca ve TC ye bu şekilde mesaj verildiğine göre İmralı PKK'si de vardır.
Bana sorarsanız; 1986'dan sonra asil PKK, önderlik sistemi denilen, tek başına stratejik konuma kendisini çıkaran öcalan partisi vardir. Şimdi ise İmralı’daki öcalan Partisi vardır. KCK'de son kongresinde partisinin "önderliksel parti" olduğunu teyit etti.
Şehitler partisine bir şey demiyorum. Onları sahipleniyorum. Onlarda şehit olmadan önce bizler gibi ayni tanımlamalar içindeydi.
Yasayanlar hiç bir zaman PKK'li olmuyor. Hep bir yanları eksik, yetersiz PKK'lilerdir.
İmralı’dan birçok parti denemesinden sonra yeniden PKK'yi kurun talimatı geldiğinde; bir arkadaş "25-30 yıldır PKK'li olamadık, yeni partiye katılmakla mı PKK'li olacağız."
öcalan; "bana bağlı olanlar yeni kurulacak partiye katilsin" diyordu. Amaca, programa, özgürlüğe, Kürt halkına ve Kürdistan’a bağlılık değil, kişiye bağlı olunup parti oluşturulursa burada demokrasi, birey ve özgürlükten söz edilir mi?
Kendi payıma amaca bağlılık yanında,1999 kadar genelde öcalan’a da bağlıydım. Bizler öcalan’a bağlıysak, O’nun da bizlere bağlı olmasını düşünüyordum. İmralı sureci ile birlikte böyle davranmadığını çok net gördüm. çözüldüğünü ve kimsenin haberi olmadan anlaşmalar,"barış' görüşmeleri yaptığının farkına vardım. Bunlar simdi acık yazılıyor.
Daha ilk çıkışta TC sistemini ve Kemalizmi red ederek ortaya cıktık. Bunları güncelleştirmeyi içime hiç sindiremedim. Hesaplaşma sureciyle bağlılığım tersine döndü.
Eski PKK artik yeni surece cevap vermiyordu; "yeni' ve "değiştik" denilen PKK'de eskinin de gerisine düştü.

28 Ekim 2008                                                       D. Ali KüçüK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe