Şengal kurtarılacak, Kobane düşmemeli
Evet, Şengal kurtarılacak ama Kobane düşmemelidir.
Dursun Ali Küçük
19.09.2014 - 18:05
Evet, Şengal kurtarılacak ama Kobane düşmemelidir. Kürdistan açısından her ikisi de hayati öneme sahiptir.

Konane ve Batı Kürdistan direniyor. Bu konuda sorun yok. Parti ve örgüt farkı gözetmeden Kürdistan’a ait olan yerleri kaptırmak iyi olmadığı gibi, dönem yeni ve işgal altındaki bölgelerin kurtarılmasına musaittir.

Kürdistan Federasyonunu boğma çabası nasıl boşa çıktıysa Kabene ve Batı Kürdistanı-Rojava’yı boğma çabaalarıda umuyorum ters tepecek ve önemli fırsatlara ve gelişmelere yol açacaktır.

Bu açıdan dönem dayanışma zamanıdır.İdeoliji ve propaganda yutturanlar ve yutturmak isyteyenler kaybedecektir.

Yersiz polemiklere giren, kara propaganda Kürtler içinde yapanlar havasını alacaklardır. Buna, adım gibi eminim.
****
*Kobane ile dayanışmaya girme ve savunma günüdür:

Hangi yerde olursa olsun Kürdistanın hangi b,lgesi olursa olsun zora düştüğünde yardımına koşmalıyız. Herşeyin bir zamanı vardır. Şüphesiz kürdistani güçler ve partiler arasında sorunlar vardır. Bunları çözmekte gerekiyor. Ama öyle zamanlar var ki, bunları öne çıkarmanın hiç bir faydası yoktur.
İdeolojik ve örgüt çıkarı için bazı tarafların adamları-insanları karşılıklı birbirbirini yaralıyor. Böyle zamanlarda böylelerinin canı ceheneme...

Gün Kobaneyi savunma günüdür.

Kobane ve Batı Kürdistan gelişmeleri Kürdistanidir. Teoriler ne yazarsa yazsın, gelişmeler bazı teorilere ve illa teori ve ideoloji seviyesine çekmeyi kabul etmiyor.

****

*Kürdistan federasyonu bir tehlike atlattı.
Şimdi Rojava ve Kobane de benzer tehlike vardır. TC ve İŞİD ve egemen islami iktidarlar Kürtlere karşı Batı ve güney Kürdistan da sömürgeci güçlerin desteği ile --İŞİD vebenzerlerinin eliyle yapılanlar- tam bir terörizm ve vahşet uygulamalarıdır.
Güney Kürdistan hükümeti ve güçleri nasıl tehlikeyi atlattı ve bu koalisyon güçlerin ve dünyanında yardımıyla emin adımlarla ilerliyorsa aynı durumun farklı biçimde Batı Kürdistan’da yaşanılması kaçınılmazdır.

****
*TC’ninTAMPON BÖLGE PLANI Kürdistan’a karşıdır
TC ve Erdoğan MGK’da aldıkları ve uygulamaya geçirmek istedikleri “tampon bölge” planı Kürt mücadelesine karşı İŞİD vb İslami terörizmi güçlendirmek ve başarılı olmalarını sağlamak içindir. Batı Kürdistan ve en son Şengal’de Ezidi halkımızın yaşadığı trajediye karşı TC’nin olumsuz tavrını çok net gördük.

Türkiye İslami İŞİD terörislerinin cenazeleri geliyor. Konyada epey mezarlığı oluşmuştur. Sanırım TC sonunda bu mezarlıkların belasını çekecek ve vahşetin hesabını vermek zorunda kalacaktır.
Koalisyon güçlerine TC katılmadı. Katılmayan İran ve TC Kürdistan kurtuluş ve torprakları özgürleştirme, devletleşmeye karşıdır.

Tampon bölge ile güya göç edecek halka yardım tam bir hikayedir. Esad ve İslami teröristler Suriye’yi mezarlığa çevirdiler. Şimdi Kürdistan’ı mezarlığa çevirmek istiyorlar.

Ayrım gözetmeden Kamuşlu yu bombalamaları ve kitlelerin ölümüne yolaçmaları, Kobanide aynı vahşeti uygulamaları tam bir terörizm uygulamasıdır. Bu terörist yaftası aynı zamanda TC ye aittir. Bazı noktalarda İŞİD semboldür. TC ve gerici Arap rejimleri İŞİD terörünü kullanarak Kürdistanı özellikle güçten düşürmek istiyorlar.

Bu plan beyler tutmayacaktır. Büyüğünden küçüğüne kadar herkesi karşınızda bulacaksınız.

****
* KOALİSYON Güney Kürdistan’a sunduğu destek ve yardımı Batı Kürdistan’a da sunmalıdır.
Kürdistan Federasyonu hükümeti Batı Kürdistan ve Kobane ye her türlü yardımı hemen başlatmasının zamanıdır.

KCK, Koalisyon güçleri ile ortaklık yapmalıdır ve işbirliğine girmelidir. Bu tür adım atarlarsa Batı Kürdistan daha iyi bir statü yakalayacağı gibi TC’de köşeye sıkışacaktır.

KCK, gerekiyorsa “yalvarmalısınız” ve Batı Kürdistan’a Koalisyonun desteğini sağlamalısınız.
Erdoğan “çözüm süreci devam ediyor” diyor. Buna geçmiştede inanmadım ve bu günde inanmıyorum. Bundaki tek amaç sizleri silahsızlandırmaktır ve tasfiye etmektir.
TC’den yana görünmeniz imajı vardır. Bu imajı ortadan kaldırmak size düşüyor.
Batı Kürdistan’da kapıları bütün Kürdistani partilere açın. Bundan Kürdistan’ın ileri bir statüye ulaşması kazanç görür. Koalisyon devreye girmişken ilişkilenirseniz ve özellikle PYD üzerine düşeni yaparsa ve sizde engel çıkarmazsanız Batı Kürdistan Güney Kürdistan’a yakın bir statüye ulaşacaktır.

Kürdistan için yollar açılmış ve uluslararası fırsatlarda çıkmışken gerekeni yamanız boynunuzun borcudur. “Kürdistanı çöp sepetine attık” diyenler, “iktidar ve devlet istemiyoruz, özgür yaşam ve demokrasi istiyoruz” diyenler uzayda yaşadığını sanıyorlar. TC devleti ve iktidarı da ortadan kaldırlmadığına göre devlet ve iktidarı fiilen kabul etmek ve sömürgeciliği onaylamak olmuyor mu bu?
****
*Batı Kürdistan Türkiyelileşmeyecek
Batı Kürdistan Kürdistanidir. Teori ve idolojilere, örgüt çıkarlarına insanlarımız fazla takılmasın. Batı Kürdistan’ın bu yönde yol alacağı kesindir. Bütün Kürdistan ve özellikle Kürdistan federasyonu yardım ve dayanışma elini hiç bir gerekçeye sığınmadan sunması zamanı gelmiştir. Geçmiş karşılıklı işlenen hatalara takılmayalım.

Daha önceleride yazmıştım: Sümürgeci güçlere sıkışıp taviz vereceğimize tavizleri birbirimize verelim, Kürdistanın yararına ise gerekiyorsa birbirimizin ayağına gidelim.
Batı Kürdistan geçmişte yalnız kaldı. Şimdi bu yalnızlığı sona erdirmenin fırsatları çıkmıştır. Değerlendirelim.

TC, Batı karşısında yalnızlaşıyor. MİT ve TC’nin bölgede yaptıklarının hepsi farkına varmıştır. Bu gidişle TC yalnızlaşacaktır. Kantonları aşarsınız. Ortak bir Kürdistani yönetim, iktidar şekillenmesi gelişir.

Batı Kürdistan ne denilirse denilsin ilkin “Kurdevari” şekil bulacaktır.
****
Biraz önce okudum, halkın kısmı ser xet e yığılmış, Kuzeye geçmek istiyor. Üzücü bir durum.
Kobane ile her türlü dayanışmaya koşmalıyız.
Bu satten sonra lafın anlamıda yoktur.
Yeni Şengallara hayır!

20/9/2014
[email protected]
Etiketler: Şengal, Kurtarılacak, Kobane, Düşmemeli