Türk-Arap ve Farslar; Kürtleri hep yalnız görmek isterler
İnadına birlik inadına Kürdistan iç barışı…

Bakınız Kürtler, sizi sömürge edenler sizin hiç bir zaman birleşmenizi istemezler.
Dursun Ali Küçük
25.10.2014 - 19:56
İnadına birlik inadına Kürdistan iç barışı…

Bakınız Kürtler, sizi sömürge edenler sizin hiç bir zaman birleşmenizi istemezler.

Kürtlerin kan davaları bile onların lehinedir. Tahrik ediyorlardı. Kan davalarını isteyen siyasal ve ulusal birlik hiç istemezler. Kürtlerin bölünmesi ve çatıştırılması için çok senaryolar uygulanmaya kondu. Kürtlerin her çatışması ve birbirine kinle nefretle yaklaşması onları mutlu etti.

Üstelik bu da yetmiyormuş gibi, bir direniş biraz güçlenince kendi içinde birleşip bizlere yöneldiler. Kürdistan üzerinde sömürgeci rejimler birlik kuruyordu.

Son yıllarda sömürgecilerin birliğinden gedik açıldı. Irak ve Suriye rejimleri devrildi ve biri gücünü yitirdi. İran ve TC bölge için kapışıyor. Kürdistan sorunu ve Kürdistan federasyonu uluslararası bir boyut ve destek kazandı. Aynısını Batı Kürdistan yakalamak üzeredir.

*Çatlayanlar çatlasın

Baksanıza sömürgeci rejimleri sadece değil, solcuları ve islamcıları da bize akıl veriyor.

Kürdistan ın hangi parçası uluslarası ilişki yakalasa hemen bunu işbirlikçilik ile damgalayıp bize kendi sömürgecilerimizi ve kendilerinin egemenlerini salık veriyorlar.

En akıllı Türk gazetecileri, solcuları ve islamcıları aynen değişik biçimde şunu vurguluyorlar: Türkiye bu sorunu çözsün, diğer uluslararası güçler karışmadan kendi kendimize çözelim. Çözmenin adınıda tam koymuyorlar. Aşağı yukarı sağlı sollu partileri gibi düşünüyorlar. Kürdistan’da işgal son bulsun diyen oldukça azdır. Genel nüfusa göre sözü bile edilemez.

TC, özellikle son dönemler Kürtistan partilerinin birliğini istemiyor. Sağlı sollu ve İslamcı katılımlarla Kürdistani partiler arasında çelişkiler körükleniyor. Neredeyse çatışmanın eşiğine kadar getirdiler.

İlgimi çeken bir şey var: eskiden beri Türkiye solu ve bazı Kürtler açısından Güney Kürdistan hep kötüleniyordu. Üstelik 2003 te Kürdistan kurtulduğunda TC de aşiretler, kendilerini yönetemezler diye küçümseyip, işgal kararı çıkarmışlardı. ABD ve Batı olmasa ezerlerdi. Kürdistan federasyonu TC, İran ve Suriye nin ezme ve bastırma çabalarına rağmen yaşadı. Bunda uluslararsı güçlerin Kürdistan’a desteği belirleyicidir.

Batı Kürdistan: Burada birlik düşmanlarımız istemiyor. TC burada fiilen kazanılan statüye İŞİD vb İslamcı çeteler aracılığıyla son vermek istiyordu. Kobaniyi İŞİD e işgal ettirip Batı Kürdistanı tümden işgal etmek istiyordu. Bunları son süreçte yakınen yaşadık ve geçiyorum.

TC nin derdi İlamcı kesimler aracılığı ve ÖSO ile rejimi götürmek ve arka bahçe oluşturup Batı Kürdistan statüsüne son vermektir. Hala da planı budur. Tutmaz o ayrı bir konu…

*Bu dünyada hiç bir güç tek başına yaşayamaz

Türk-Arap ve Farsların hep bizi yalnız görmek istediklerinin altını çizmiştim. Batı Kürdistan’a ABD desteği ve AB desteği sağlandı ve en önemlisi Mesut Barzani öncülüğünde PYD ve ENKS arasınsa siyasi, ulusal ve askeri boyutu olan otak güç oluşturma anlaşması imzalandı ve tam yerindedir. Bunun arkasında durmalıyız ve teşvik etmeliyiz.

TC, Esad, İran vb bu anlaşmayı beğenmediği açıktır. Onların istemediği birşey ise demek ki en basitinden Kürt partileri doğru yoldadır.

Eski bir TKP li türkçü, ABD bombaları “Kobaniye düşmüşse orada devrim yoktur ve ben desteklemiyorum” demektedir.Yine bu tipler en çok Kürdistan federasyonuna karşıdırlar.

Başka bazı solcular:KDP ve ABD nin olduğu bir cephede yer almayı sözüm ona eleştiriyorlar.

İlamcı sözde ümmetçiler: ABD ve Batı, İsrail’i bahane ederek Kürdistan ın birliğine karşı çıkıyorlar.

Sömrügeci egemenleri anlıyoruz. Onlar hiç bir zaman Kürdistan’ın yanında olamaz. Diğerleri ittifak ve birlik önerirken, ABD ve AB ile ilişkilenmemize karşı çıkarken somut olarak önerdikleri bir birlik yok.

Sonuç: Egemen ve sömürgeci rejimlerinin etrafında kümelenmiş sahte birlikteliklerle bize karşı çıkıyorlar. Bizi, bu birliklerin devamına davet ediyorlar.

Sömürgecilerin korusu eşliğinde Kürtleri yalnızlaştırma ve tecrit politikası uyguluyorlar.

*ABD ve BATI olmasaydı Kürdistan federasyonu olamazdı

Evet, aynen böyledir. Kim bundan ne sonuç çıkarırsa çıkarsın. Kürdistan federasyonu kendi dinamikleriyle bunun yararını görmüştür. Ve ABD ve batı desteği sürmeseydi, bölgenin sömürgheci devletleri Kürdistan federasyonunu çoktan yıkardı. TC eliyle son İŞİD ve Arap denemsi böyle bir oyundu.

Batı Kürdistan’a tek başına yaşıyamaz. Kobanide istediğin kadar destan yaratabilir ve kahramanlık gösterebilirsin. Koalisyon güçlerin desteği batı Kürdistan dinamiği ile birleştiği oranda zaferi kesinleştirmiş oluruz.

Kürdistan direnmiş, kahramanlık yapmış am hep yalnız bırakıldığı zaman kaybetmiştir.

Sömrügecilerin ve onların sağlı-sollu ve islamcı yan detekçilerin uluslarası küresel güçlerin desteğini Kürdistanın kazanmasına neden karşı çıktıklarını artık anlamalıyız.

Yüzyıllardır ezildik, direnişlerimiz bastırldı, darağaçlarını boyladık. Sürgünleri yaşadık. Kürdistan da kiirli savaş devam ediyor. Bu savaşa karşı Arap-fars ve Türkleri sokaklara dökebildiniz mi? Yuvarlak söylersem Arap-Fars-Türklerin % 95 sağlı, sollu ve islamcı nilliyetçilerdir. Çoğunluk ırkçı ve şövenisttir. Ço azıcık karşı olanlar bu gerçek tabloyu değiştiremez. Reel konuşacak olursak durum özünde bundan ibarettir. Bu ezici çoğunluk eşitlik, özgürlük ve karrdeşlik temelinde bir birlik istemez. Arap-Türk ve Farsların neyi varsa Kürtlerinde aynı haklarınının olmasını sitemez.

Ondan dolayıdırlar ki; sömürgeci rejimler ve onun etrafında ayrılmayan düşünce ve poltikaların çoğu bizi yalnızlığa itmektedir. Şimdiye kadar yaptıkları gibi kolayca ezmek için.

Batı Kürdistan koalisyon güçleri ve ABD ve AB nin desteğini arkasına alarak, Kürdistan federasyonu ile iyi ilişkiler kurarak federasyona doğüru yüryebilir. Esad kalısa Esad onu götürrülerse kurulacak yeni iktidarla federasyon ilişkleri temelinde yer alabilir. Kürdistan federasyonu uluslarası destekle kurulmuş olur.

İç dinamikler dış dinamiklerle buluştuğu zaman başarı ve zafer kazanırsın. Bu gün bu var.

*Bölge bataklığını salık verenlerden değiliz:

Irak’da ABD müdahalesi ile Saddam diktatörlüğü götürüldüğü için Kürdistan federsyonunun oluşması garantilendi. Suriye rejimi oldukça hırpalandığı için Batı Kürdistan’ın fiili durumu ortaya çıktı. Bunların öyle kardeşlik ve birlik naralarıyla gerçekleşmediğini hep birlikte yaşadık.Türkiye ve İran başta olmak üzere Arap-Türk- Farslar Kürtlerin müttefiki değildir. Ve olmakta istemiyorlar. Mevcut veriler hala bu şekilde yürüyor.

Batı Kürdistan açısından uluslarası güvence Koalisyon güçleridir. Yanlış ata oyndığınız ve oynamaya kalktığınız an kaybedirsiniz. Kürdistani birlik ve iç barış diğer önemli bir güvencedir. Bunu ördüğünüz zaman Suriye rejiminin gitmesi veya kalmasının tercih edilmesi Batı Kürdiatn ın sağlamlaştıracağı statüsünü ortadan kaldırmaz.

ABD,AB vb Kürtlerle ortadoğu’da çıkarları gereği ortaklık kurar. Onların poltikasında Kürdistan’a yer vardır. Gerisi Kürdistan ve Kürtlerin başarılı poltika uygulamasına kalmıştır.

İran ve TC de Kürdistan’a yer yoktur. Ortaklık değil, biraz yamalayarak sömürgeciliği devam ettirmek istiyorlar.Barış, anlaşma ve ortaklılıklara sistemleri hala uygun değildir.

[email protected],com
Dursun Ali Küçük, 25.10.2014
Etiketler: Dursun Ali Küçük, İran, Suriye, Irak, Türkiye, ABD, IŞİD, Kobani, Barzani