Yurtsever Katletmek veya Hizbullah'a Dönüşmek
          Kongra-Gel’in 2. ve 3. kongreleri birer dönüm noktasıdır. 2.kongrede devletin bilgisi dâhilinde ve Avukat dayatması ile savaş kararı alınmıştır. Bu savaşın bir yüzünde devletle çatışma adı altında Gerilla tasfiye edilmeye çalışılırken, diğer ve çok önemli yüzünde ise, bu oyunu bozacak olan PWD’ ye ve yurtsever kadrolara saldırı geliştirilmiştir.
Faysal Dunlayıcı
13.07.2005 - 00:02
          Kuzey Kürdistan’da Kürt siyasal hareketi, kontrol altına alınan PKK üzerinden bloke edilmiş durumdadır. Kontrol dışı ve özelliklede ulusal birlik çizgisinde ve Türk devletine çözüm dayatacak bir alternatifin çıkışı bu yolla önlenmektedir.

          PKK, hem Kürt ulusunu ve çıkarlarını reddeden ve hem de ulusu sahiplenecekleri her yolla engelleyen bir konuma gelip dayanmıştır.

          PKK önce stratejik olarak hedeften düşmüştür. Ardından da İmralı’dan geliştirilen tezlerle adım adım devletin Kemalist çizgisine kaymıştır. Şimdi de DTH üzerinden çözümü en fazla zorlama şansına sahip olan legal siyaset alanını * kurarak tasfiye et *taktiğini uygulayarak bitirmeye çalışmaktadır.

          Bu çizgiden istenilen sonucun alınabilmesi için, devlete karşı danışıklı, yurtseverlere karşı ise açık bir savaş ilan edilmiştir.

          Kongra-Gel’in 2. ve 3. kongreleri bu anlamda birer dönüm noktasıdır. 2.kongrede devletin bilgisi dâhilinde ve Avukat dayatması ile savaş kararı alınmıştır. Bu savaşın bir yüzünde devletle çatışma adı altında Gerilla tasfiye edilmeye çalışılırken, diğer ve çok önemli yüzünde ise, bu oyunu bozacak olan PWD’ ye ve yurtsever kadrolara saldırı geliştirilmiştir. Sipan ve Kemal arkadaşlar bunun ardından katledilmiş. Gerçekleşemeyen sayısız eylem denemesi yapılmıştır.

          Kongra-Gel’in 3. kongresi ise daha kapsamlı bir tasfiye sürecinin kararlaşması olarak sonuçlandırılmıştır. Murat Karayılan ve Duran Kalkan  ekibine bu işlerde daha da deneyimli olan Cemil Bayık’ta eklenmiş ve kararlaşma hızla uygulamaya konulmuştur.

          Cemil Bayık’ın 3. kongre ardından Dağ da ve Avrupa Kongresine dönük olarak yaptığı bütün değerlendirmeler, örgütü cinayet işlemeye göre motive etmek ve ona göre düzenleme-görevlendirme yapmaktan ibarettir. Havva’nın o dönem dağa getirdiği bilgiler Cemil Bayık’ın görev almasında ve Osman’ın tamda kendisine yaraşır tarzda tükürdüğünü yalayıp geri dönmesinde etkili olmuş olabilir.

          Bu ekibin ilk icraatı da Hikmet Fidan gibi Yurtseverliği ve fedakarlığı tartışılamayacak olan yurtsever bir insanı katletmek ve  yeni cinayet hazırlıklarını geliştirmek olmuştur.

          Hizbullah rolü.

          Hikmet Fidan gibi bütün ömrünü halkının mücadelesine veren bir insanı katletmek, tetiği çekenler farkında olsun olmasın, geçmişte Hizbullah’ın oynadığı role bu halkın evlatlarını ve olanaklarını sürmektir.

          Hizbullah’ın devreye sokulduğu dönem yurtseverliğin yükseldiği bir dönemdir. O dönem destek hala umutları tüketmeyen PKK ye verilmişti. Ve tetikçiler tetiği Allah için çektiklerine inanarak yurtseverleri katletmekteydiler. Hızbullahın tepesindekiler ise konseptin farkındaydılar. Şimdi de büyük bir ihtimalle tetiği çeken özel kuvvetlerden veya yerel kadrolardan seçilen gençler, inandırılarak ellerini asla yıkayamayacakları ve Ailelerinin gelecekteki tüm kuşaklarına bırakacakları bir kana bulaştırdılar. Şimdi de DC ye karşı yurtseverlik çizgisi geliştirilmek istenmekte ve cevap bu şekilde verilmektedir. Devletin PWD ye yönelik saldırıları teşvik edip tolerans gösterdiği ve kılını dahi kıpırdatmadığı da hiç kimsenin dikkatinden kaçmamaktadır.

          Hadep’in Eski genel başkan yardımcısına yaklaşımı, Belediyenin ambulans vermemesi, DTH hareketinin anlaşılmaz ucuzluktaki açıklaması, Roj Tv’nin haberi bu kadar gerilerden vermesi, eylemi yapan adresi kuşkuya yer bırakmayacak şekilde bize göstermektedir. Viyana’da katledilen Hasan öZEN’e yaklaşımda benzer biçimdedir.

          Şimdide Zübeyir Aydar Kalkmış cinayetle ilgilerinin olmadığını söylüyor.

          Sanki kendisini adam yerine koyup bilgi verenler varmış gibi......

          Bu cinayet bitişin çok güçlü işaretidir.

          Bunlar bitiyor. önemli olan halkımızdan, hepimizden çok şey götürmelerine izin vermeden ve oyunu ulusal birlikle bozarak cevap verebilmek.

Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe