Fidan'ı Katletmek Kendi Sonuna Koşmaktır
          Kendi dışında hiçbir siyasi gelişmeyi kabul etmediği gibi hep kendi hizmetinde itaat etmesini ister. Bu  zihniyete sahip sistemlerin dünyada eşi benzeri çok az bulunur. Osmanlı ve Türk devletinde bu zihniyete  rastlamak mümkündür. Türk egemenlik sistemine karşı savaş temelinde ortaya çıkan PKK savaşı başaramayınca süreç içinde karşıtına benzeşti ve ona entegre oldu.
Halil Ataç
15.07.2005 - 17:04
Bu öyle bir zihniyettir ki tarih onunla başlar onunla sona erer. Kendisinden başkasını görmeyen zihniyetin ne öncesi ne sonrası vardır. Kendisi ile başlayıp bitmeyen her olay ve olgu mutlaka bir kötülüğün işaretidir. Kendi dışında hiçbir siyasi gelişmeyi kabul etmediği gibi hep kendi hizmetinde itaat etmesini ister. Bu  zihniyete sahip sistemlerin dünyada eşi benzeri çok az bulunur. Osmanlı ve Türk devletinde bu zihniyete  rastlamak mümkündür. Türk egemenlik sistemine karşı savaş temelinde ortaya çıkan PKK savaşı başaramayınca süreç içinde karşıtına benzeşti ve ona entegre oldu.

Değişimi ve gelişmeyi reddeden, demokrasi ve özgürlükleri koruma şemsiyesi gibi gören anlayışın iflah olması mümkün değildir. Bu anlayış kendisini dünyanın merkezi olarak görür , gücü yeterse dünyadaki gelişmeleri kendisinde durdurur. Bu zihniyet aşırı kuşkucudur kendi dışındaki her şeye karşı tavırları düşmancadır. Kuşkuculukları ve düşmanlıkları hastalık derecesindedir. Kuşkuculukları zayıflıklarından, düşmanlıkları da suçluluklarından kaynaklanmaktadır. Psikolojileri bozuk olduğundan ulusun çıkarlarına uygun olanla ters olanı kestirmeleri mümkün değildir . Korku psikolojisi  onu saldırganlaştırır, nerede ne zaman ne yapacağı belirsizdir.

PKK kendisinden ayrılanları ortadan kaldırmak için peş peşe birkaç ölüm timini yakın zamanda güney Kürdistan’a  gönderdi. Ancak bunlardan bazıları  boşa çıktı ,bazıları da kurt  güvenlik güçlerinin ağına takılarak  yakalandı. Fakat değerli arkadaşımız Hikmet  FİDAN Kuzey Kürdistan da alçakça bir saldırıya maruz kaldı ve  hayatını kaybetti.

 FİDAN inandığı Kürt davasına yıllarını vermiş, yurtsever demokrat özellikleriyle tanınan fedakar bir Kürt devrimcisiydi. Zindanda ve mücadelenin her alanında onurlu Kürt duruşunu şahsında somutlaştıran değerli bir kişilik yapısına sahipti.

Biz onları yok etmesek onlar bizi yok eder diyen bu kör zihniyet yıllarını Kürt mücadelesine vermiş Doğu kürdistanda Sipan , küçük güneyde Kemal’e SOR ve son olarakta Kuzey Kürdistan da Hikmet FİDAN arkadaşımızı katletti. Bunun sıradan bir olay olmadığını, kendi dışındaki siyasi hareketi tasfiye konsepti temelinde yok etmenin bir parçası olduğunu biliyoruz.. Bu mezar kazıcılarının  Kürt siyasi mücadelesine yönelmekle kendi mezarlarını  kazdıklarını görmekteyiz. Bir dönem JİTEM ve Hızbullah Kürt yurtseverlerini ve demokratlarını katlederken ya hiç iz bırakmadan gizliden yada halka göz dağı vermek için sokak ortalarında kafasına kurşun sıkarak öldürdüklerini biliyoruz.”faili meçhul” dedikleri binlerce faili JİTEM olan Kürt yurtseveri öldürüldü. Burada amaç yükselen Kürt halkının mücadelesini bastırarak sindirmekti. JİTEM in ölüm mangaları Kürt hareketinin gelişimini durduramadı. Kısmi bir sindirmeye yol açsa da mücadele gelişmeye devam etti. PKK Kürt mücadele stratejisinden sapmasıyla halkta çok yönlü arayışların gelişmesine yol açtı.PWD nin müdahalesi bu arayışa cevap olma temelinde ortaya çıktı. Fakat şimdi PKK bu çıkışı bastırmak gelişmesini durdurmak için JİTEM yöntemleriyle Kürt yurtseverlerini öldürerek” faili meçhul “diye sokak ortasında bırakmaktadır .O da bir çok çevreye baskı ve ölümle tehdit de bulunarak mücadeleden vazgeçirmeye çalışmaktadır.Bu  insanlarda Kürt halkının özgürlük mücadelesine kendini adayanlardı. Eskiden mücadeleye maddi ve manevi olarak destek veren halk hizbullahdan ,jitemden ,mitten korkardı. Bugün kendisinin yarattığı kendi eseri olan ama gerçek amacına ters düşen güçten korkmaktadır. çünkü tanrı-kul ilişkisi bağlamında itaat etmeyen herkes hain ve işbirlikçidir. Dolayısıyla hakkı ölümdür. Bu başarısızlığın yol açtığı bir sonuçtur. Başarısızlık çözümsüzlüğe, çözümsüzlük derin bir bunalıma yol açmıştır. Bunalımlı ruh halinin saldırganlığı tüm Kürt özgürlük mücadelesini tehdit eder hale geldi.
Şunu açıkça belirtelim ki ,Kürt sorunu çok önemli bir dönemeçten geçmektedir. Siyasal mücadele ortamı tam bir kaosa dönüştürülmüştür. Ortada halkın ulusal çıkarlarını savunan bir strateji ve amaç yoktur. İçeriği belirsiz demokratik cumhuriyet tezi Kürtleri devlete entegre etme stratejisidir. Her yurtsever kürdün bu uğursuz gidişata dur demesi,bu temelde ulusal birlik çizgisinde iradeli bir direniş göstermesi gereklidir.

Halil Ataç
15.07.2005
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe