Kani Arkadaşı saygıyla anıyorum
          Mevcut durumda PKK ister savaşsın, isterse ateşkessin Kürt halkının özgürlük mücadelesine verebileceği hiçbir şeyi kalmamıştır. Muazzam bir gelişme ve büyümenin sonunda şimdi Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemi gibi bir süreci yaşamaktadır. çünkü varabileceği bir hedefi ve amacı yoktur.  İçene dönüp kendisini yemeye ve bitirmeye çalışmaktadır.
Halil Ataç
10.02.2007 - 18:11
KANİ ARKADAŞI SAYGIYLA ANIYORUM


         Kani arkadaşın şahadetinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bir değil, bin yılda geçse, Kani’yi sevenleri ve dostları tarafından her zaman saygıyla anılacaktır. O Kürt Halkı tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır. çünkü Kürdistan ulusal kurtuluşu ve birliği mücadelesinde önemli bir yeri ve rolü olan bir kişiydi. Bütün ömrünü devrimci mücadeleye verdi ve bu yolda şahadet mertebesine ulaştı.

         Kürdistan’da olduğu kadar uluslar arası alanda da dost ve düşman tarafından iyi tanınan yurtsever, devrimci bir şahsiyetti. Mücadelenin çeşitli alanlarında kaldı ve her türlü zorluğa göğüs gerdi. Başarı için elinden geleni yaptı. Türkiye ve Avrupa zindanlarında yıllarca yattı. Doğru bildiği ve inandığı düşüncelerinden hiçbir zaman taviz vermedi. Mücadele kararlılığını her yerde sürdürdü. Birikimli, kapsamlı düşünceleri olan tartışmacı ve insanları etkileme gücü olan biriydi.  Geniş çevre edinen, herkes tarafından sevilen bir insandı. İlişkileri sıcak ve canlıydı. özellikle diplomasi alanında deneyim sahibi, tarih ve toplum bilincine sahip usta bir siyasetçi idi.  Avrupa sahasında yıllarca diplomasi çalışmalarında bulundu. Kürt Halkının özgürlük mücadelesinin dünyaya tanıtılmasında ciddi çabalarda bulundu. İki şeye çok önem veriyordu. Kürt halkının içinde bulunduğu parçalı duruş siyasetine son vererek halkın demokratik siyasal birliğini yaratmak. Buna bağlı olarak ta Kürt halkının özgürlük mücadelesini uluslararası alana taşırmak ve desteğini almak. Bu onun hayaliydi.

         PKK içinde ve PKK’dan ayrıldıktan sonra da ulusal birlik için yoğun çaba sahibi oldu. Ama ilginçtir ki tüm ömrünü PKK saflarında mücadele yolunda harcamış, büyük hizmetlerde bulunmuş bir insan sonuçta PKK eliyle katledilmiştir. Bu trajik olayı anlamak çok zor ama yaşananda bu gerçekliktir. Bu tür olaylar insanlık tarihinde eşi benzeri azda olsa, PKK de çokça başvurulan bir yöntemdir. öncelerini saymaksak Sipan, Kemal; Hikmet Fidan, Sabri Tori gibi hayatı PKK içinde geçmiş bu insanlar bu örgüt tarafından ortadan kaldırıldılar.

          örgütün içe dönük infazları, örgütü en çok zora sokan ve gelişmesini engelleyen bir anlayıştır. Kürdistan siyasetini kendi tekelinde gören kendi dışındaki siyasi oluşumları düşman gören PKK, tüm dünya tarafından dışlanarak tek başına kalmış, belirsizlikler içinde yönünü bulmada zorlanmaktadır.

         Mevcut durumda PKK ister savaşsın, isterse ateşkessin Kürt halkının özgürlük mücadelesine verebileceği hiçbir şeyi kalmamıştır. Muazzam bir gelişme ve büyümenin sonunda şimdi Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemi gibi bir süreci yaşamaktadır. çünkü varabileceği bir hedefi ve amacı yoktur.  İçene dönüp kendisini yemeye ve bitirmeye çalışmaktadır. Sistemi restore ederek ayakta tutmaya çalışsa da bu hiçbir derde deva olmayacaktır. Yine; yeni yapacakları cinayetlerde tekelci zihniyeti kurtarmaya yetmeyecektir.  Kürt Halkının evlatlarını yutan bir canavara dönüşen PKK tarih önünde, bunun hesabını verecektir. Kani arkadaşın şahadetinde olduğu gibi, gün gelecek bu şahadetler herkesi utandıracaktır.
10.02.2007

Halil ATAç


Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe