Bağlarda Bir Fidan Düştü Toprağa
         Kürt halkının bağımsızlık ve özgürlük özlemlerini istismar ederek büyüyen ve kürtlere musallat olmuş bir canavara dönüşen PKK ve onun kontra yöneticilerinin işledikleri bu cinayetle kaybettiğimiz Hikmet Fidan’ı artık hiç bir şey geri getiremeyecek. Kürt yurtseverliği, siyaseti, aydınlanma hareketi büyük bir yeteneği, cesur bir insanı kaybetti.
Hıdır Yalçın
11.07.2005 - 19:52
             
Umudu taşırken Diyarıbekir sokaklarına, yüreğini avucuna almıştı. Arkadan tek kurşunla vurulup yığılmıştı oracıkta.Vur emrini verende, tetiği çekende Hikmet’i neden vurduğunu biliyordu ama gizlemesini beceremedi.

              Plan şuydu aslında.önce vuracaksın, ardından kimin tarafından vurulduğu belli olmayan bir cinayet olarak haber yapacaksın ve eğer işler yolunda giderse cenazeye sahiplik edip binleri sokağa döküp siyasi sonuçlarından yararlanacaksın.Böylece hem tehlikeli gördüğün bir rakibi  bertaraf edeceksin, hem de binlerce kürdü galeyana getirip siyasi rant elde edeceksin.Ne var ki oyun bu kez de tutmadı....

              Kürt halkının bağımsızlık ve özgürlük özlemlerini istismar ederek büyüyen ve kürtlere musallat olmuş bir canavara dönüşen PKK ve onun kontra yöneticilerinin işledikleri bu cinayetle kaybettiğimiz Hikmet Fidan’ı artık hiç bir şey geri getiremeyecek. Kürt yurtseverliği, siyaseti, aydınlanma hareketi büyük bir yeteneği, cesur bir insanı kaybetti. Bu öyle acı veriyor ki, onun toprağa düşüşünü yazmak, anlatmak zor geliyor.

              Düşünürken,yazarken,konuşurken tekrar tekrar yaşamak, acıyı daha da dayanılmaz kılıyor. Ama yazmamakta olmuyor .Hele Hikmet’i yazmamak hiç olmuyor. çünkü o düşüncenin gücünün herşeyin üstünde olduğuna inanan ve onun gücü ile hareket eden bir insandı. Bu nedenle de düşüncesi olmayan bu beyinsiz takımının korkusuyla beslenen vahşi şiddetin hedefi oldu.

              Daha da acı olan şudur. Diyarbakır belediyesinin ambulans isteyen yakınlarını reddetmesi. DEHAP ve DTH’nin bu büyük insan ardından sergiledikleri duruş ve söyledikleri sözler. KKK’nin başkanı sıfatıyla ortalıkta gezinen, Zübeyr Aydar denilen bu insanlık dışı yaratığın büyük bir pişkinlikle yayınladığı başsağlığı mesajı.

              Tüm bu olup bitenler ortaya sözkonusu adreslerin mutlaka cevaplaması gereken önemli sorular çıkarıyor.

              Konuştuğum bir çok kürt yurtseveri DEHAP’a seçimlerde oy vermesini şu sözlerle açıklıyordu hep. Aslında yüreğimde bu partiyi desteklemiyorum ama seçimler geldiğinde kürtler adına katılan tek parti olduğu için oyumu ona vermeyi bir zorunluluk olarak görüyorum.Yani şu anda işbaşında olan DEHAP belediyeleri böyle düşünen binlerce kürdün oylarıyla seçildi. Ama o, yıllarını böyle bir hareketin gelişmesi için harcayan ve çok önemli görevler yürüten Hikmet Fidan gibi bir kürt yurtsever siyasetçisinin cenazesini taşımak için ambulans vermiyor. Neden  çünkü emir aldığı PKK yönetimi nasıl davranması gerektiğini kendisine iletmiştir.  Nasıl ki, binlerce Kürt insanını tehdit ederek cenaze törenine katılmalarını engellemişse kurumlara da nasıl davranmaları gerektiğini iletmiştir. Peki Diyarbakır halkı, Kürtler bu durumu af edecek mi, sineye çekecekmi. Hiç bir şerefli ve onurlu Kürt, böyle davranan bir belediyecilik ve onu yaratan siyaset anlayışına değil bir daha oy vermek, merhaba bile diyebilir mi.

              Siyasi rant uğruna düşüncesini ve yüreğini satmış DEHAP ve DTH hareketinin elebaşları, o yayınladığınız sahte başsağlığı mesajlarıyla gerçeği örtbas edeceğinizi mi sanıyorsunuz. Hadi bu olayı yapma emrini vermediniz ve haberiniz yoktur diyelim. Peki HADEP genel başkan yardımcılığı, İzmir ve İstanbul İl başkanlığı görevlerini yapmış bu büyük insanın emekleri bir cenaze töreni yapmayı ve ona katılma zahmetine katlanmayı hak etmemişmiydi.  Peki böyle davranmaktan neden ısrarla kaçındınız.Yoksa bulunduğunuz mevkileri korumak için bağlı bulunduğunuz kontra örgütünün, sizin için tehlikeli olanları temizlemesi işinize geliyorda onun içinmi böyle davranıyorsunuz. Bu halk bu soruların hesabını soruyor ve soracaktır. PWD Kürt halkının kanları üzerinde böyle kirli ve onursuz tarzda siyaset yapmanıza müsade etmeyecektir.

              Hiç şüphesiz bu olayla kürt halkı sadece Hikmet Fidan’ı kaybetmemiştir. Kürt siyasetinin yenilenmesi, demokratik hoşgörü ve tahammül sınırlarında seyreden siyasette demokratik yarış geleneğinin yaratılması çabalarıda ciddi biçimde bir kaz daha yara almıştır. Ancak bundan asla vazgeçilemez. Bedel ne olursa olsun, Kürtler arası çatışmaya son veren, Kürt halkının barış ve kardeşlik içinde ve ulusal demokratik birlik atmosferinde ulusal davalarına sahip çıkmaları şimdi çok ama çok daha önemlidir
Yurtsever demoratik çizgide kürt ulusal mücadelesini yürütmek ve başarıya götürmek, tüm Kürt ulusal güçlerinin somut birlik ve eylem gücünü ortaya çıkarmayı zorunlu kılıyor. Eğer yeni Hikmet Fidan’ları kaybetmek istemiyor ve PKK gibi bir kontra örgüt belasından kurtulmak istiyorsak, o zaman her toprağa düşen ardından yayınladığımız başsağlığı ve cinayetleri lanetleme mesajlarının ötesine geçmeliyiz.
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe