Ne İlginç!
        Bir ayrım yapmakta fayda var. Amerikancı olmak ayrı bir şey, Amerika dostluğu ya da dönemsel olarak Amerika siyaseti ile paralel pozisyonda olmak veya ittifak kurmak ayrı bir şeydir. Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemek fazladan bir işgüzarlık ve haksızlıktır. Ne ilginçtir ki biz hiçbir zaman Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemedik ve bugünde Amerikancı değiliz. Amerikanın Ortadoğu müdahalesini Kürtlerin çıkarı açısından yerinde ve desteklenmesi gereken bir hareket olarak değerlendirdik ve hala da o görüşteyiz.
Hıdır Yalçın
10.11.2006 - 15:52
NE  İLGİNç! 

             Kuzey Kürt siyasetinde çok değişik gelişmelerle birlikte yeni bir hareketli süreç başlamış durumda. 

             İki önemli hususu öne çıkararak değerlendirmede bulunmak kanımca isabetli olacaktır. Birincisi bu siyasi gelişmelerin bir yönü, insan a”işte yapılması gereken budur be kardeşim” dedirtecek cinstendir. İkincisi ise, şaşırtıcı bir biçimde “hele şu işe bak” dedirten gelişmelerdir. Herkes için böyle midir bilmem ama Kürt siyasetiyle yakından ilgilenen ve kısmen bilen biri olarak ben bu süreçteki gelişmeleri izlerken bu iki duyguyu da yaşadım. 

             Birinci cinsten gelişmeleri ayrıntılı yazmaya gerek yok. Büyük ya da küçük, geniş veya dar olduğuna bakmaksızın söylemek gerekir ki, birlik yönünde atılmış her adım umut vericidir. Kürt cephesinde değişik ses ve renklerin kendini ifade etmesi ve örgütlemesi, ulusal paydada birleşmeyi reddetmediği müddetçe bir Kürt zenginliği ve kuvveti demektir. İşte Kürt ulusal Demokratik çalışma Grubu adı altında çok değişik ulusal eğilimlerin ortak bir platformda bir araya gelmeleri, Kürt sorununda çözüm üretme ve örgütlenme çabaları. İşte PSK, PWD, PDK-Bakur ‘un ulusal birliğin yaratılması yönünde attıkları önemli adım ve bu temelde yoğunlaşan faaliyetleri. Legal planda yeni Kürt partileri kurma çalışmaları. Ayrıca önemli şahsiyetlerin ve grupların bu yönde yoğunlaşan etkinlikleri vs. vs… 

             “Hele şu işe bak” cinsinden insanı şaşırtan gelişmelerin başında bir süre önce “ateşkes” ilan eden KKK veya PKK yöneticilerinin yaptığı açıklamalardır. Murat Karayılan yaptığı bir röportajda Kürtlerin aslında ne kadar Amerikancı olduklarını söylemeye başladı. Aynı şekilde Cemil Bayık Türkiye genel af çıkarırsa silahlarını Amerikan güçlerine teslim etmeye hazır olduklarını söyledi. Aynı anlama gelen değişik açıklamalarda oldu tabi. Hiç şüphesiz siyaseten bu tür açıklamalarda bulunmaları kendilerini bağlar. Buna diyecek bir şeyimiz yok. Taktik olarak böyle davranmaya ihtiyaç duymuş olabilirler veya stratejik bir yaklaşım olarak böyle bir tercih yapmış olabilirler. Bu henüz kesin bir şey söylememize imkân verecek bir açıklığa kavuşmamıştır. Bunu zaman içerisinde göreceğiz. 

             Bir ayrım yapmakta fayda var. Amerikancı olmak ayrı bir şey, Amerika dostluğu ya da dönemsel olarak Amerika siyaseti ile paralel pozisyonda olmak veya ittifak kurmak ayrı bir şeydir. Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemek fazladan bir işgüzarlık ve haksızlıktır. Genel eğilim olarak Kürtler Amerika’nın Ortadoğu müdahalesini olumlu görmekte ve desteklemektedir ve bu doğrudur. Bir kısım kürdün buna karşı olduğu gerçeğini unutmaksızın bu böyledir demek yerinde bir tespittir. Asıl şaşırtıcı olan işte birden böylesine Amerikancı kesilmekle kalmayıp tüm Kürtlerin Amerikancı olduğunu söyleyen bu “kadim siyasetçiler” birkaç yıl önce PKK den ayrıldığımızda bizi özellikle Amerikancı bir siyaset izlemekle suçlamış ve cinayetler işlemişlerdi. 

             Ne ilginçtir ki biz hiçbir zaman Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemedik ve bugünde Amerikancı değiliz. Amerikanın Ortadoğu müdahalesini Kürtlerin çıkarı açısından yerinde ve desteklenmesi gereken bir hareket olarak değerlendirdik ve hala da o görüşteyiz. Tabi burada hemen akla gelen şu oluyor. Türkiye Cumhuriyetinin ilk yıllarında Komünist partisi Kurmak isteyenleri boğazlatan ve Kara denizde Katlettiren Mustafa Kemal “eğer Türkiye için bir komünist partisi gerekirse onu da biz kurarız” diyor. Maalesef aynı zihniyet Kürt cephesinde PKK yöneticileri tarafından temsil ediliyor. Bizi Amerikancı olarak suçlayıp katledenler ve hala da katletmek için yoğun çaba gösterenlerin esas sorunu “eğer Amerikancı olmak gerekirse onu da biz yaparız” demek oluyor.
             Bu zihniyetin hala Kürtlere büyük kaybettirdiğini tekrar tekrar söylemekten başka seçeneğimiz yok. Keşke kazandırsaydı da tüm bu olup bitenleri Kürtlerin kazanacağı inancıyla sineye çekerdik


9 Kasım 2006

Hıdır Yalçın
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe