Onun “Hoş Geldin Sefa Geldin” dediği ölüm Gerçekten Düşman
 
Bellediklerinden Gelen
 
öLüMDü!

Siyasetçinin iki gömleği vardır derler. Biri bayramlık biri idamlıktır.
 
Hiç şüphesiz siyasetçi bayramlık olanı giymeyi her zaman arzu eder. Ama idamlık olanı giymeyi göze almadan olmaz bu. Hele Kürdistan gibi bir coğrafyada siyaset yapanlar hem de bunu devrimci tarzda yapanlar için durum daha da ağırdır. ölüme her zaman bir nefes kadar yakındır bu coğrafyanın devrimci siyasetçileri. Kani Yılmaz bu gerçeği çok iyi bilerek halkı için siyaset yapan bir insandı. Ama o,her zaman bir nefes kadar yakın olduğu ölümü gerçekten düşman olarak bellediklerinden beklerdi. Ne yazık ki, yaşadığı gerçek onu yanılttı.
 
Kani Yılmazı bundan iki yıl önce 11 Şubat 2006 günü bir bombalı suikast sonucu kaybettik. Yanında bulunan Sabri Tori arkadaşla birlikte aramızdan ayrıldı. Onu otuz yıl saflarında yer aldığı, yönettiği, mücadele ettiği “örgütü” PKK katletti. O hiçbir zaman böyle bir ölümü düşünmedi ve hak etmedi. Onun “hoş geldin sefa geldin” dediği ölüm gerçekten düşman bellediklerinden gelen ölümdü.
 
Kani’yi anarken her an daha fazla kürdün yüz karası ve utancı haline gelen bu zihniyeti daha çok sorgulama ihtiyacı hissediyor ve sormak istiyorum .
 
Kani Yılmaz’ı katleden Cinayet Şebekesi;
 
Hani sosyalisttiniz, emeğe saygınız vardı.

Hani insan hak ve özgürlüklerine, demokrasiye, düşünce ve ifade özgürlüğüne bağlıydınız ve bunun için mücadele ediyordunuz.
 
Ve daha da önemlisi Kürt ulusunun birliğinden ve özgürlüğünden dem vuruyordunuz.

Kani Yılmaz ve diğer birçok arkadaşı katletmeyi savunduğunuzu söylediğiniz bu değerlerin neresine yerleştirebiliyorsunuz.?
 
“Karşı olduğunuzu ve savaştığınızı” söylediğiniz TC’den demokrasi ve özgürlük talep ederken Kürt insanının bir eleştirisi ve farklı düşüncesine tahammül göstermek yerine canice ölümü dayatmanızı kim anlayıp kabul edebilir.

Bunu bu halka anlatamayacaksınız.

Bu utancınız yakanızı bırakmayacak.

Otuz yıllık mücadele birikim, deney ve tecrübesini, bilinç ve inancını taşıyan bu güzel insanın kaybı Kürt halkının büyük acısı olarak kalacaktır.

Keşke böyle olmasaydı.

Keşke Kani şu an yaşıyor olsaydı.

Bundan Kürt halkı büyük kazanç sağlayacaktı.

Bir arkadaşımın da yazdığı gibi “kargadan başka kuş tanımayan” bu cinayet şebekesi varsın “bir haini daha temizledik” diye övünsün.

Tarih böyle yazmayacak ve anmayacak.

Kani Yılmaz, Sabri Tori, Kemal Şahin ve tüm Kürdistan Şehitlerini bir kez daha saygı ile anarken bu çağdışı zihniyeti lanetliyorum.
12 Şubat 2008

Hıdır Yalçın
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe