PDK- Bakur ve PWD her sahada birlikte çalışmak üzere görüş birliğine vardı. İki partinin göstermiş olduğu irade beyanı ulusal birliğin sağlanması yönünde atılmış önemli bir adımdır.

         Daha önce her iki parti; PSK ile ayrıca protokol imzalamıştı. Bu durumda ikili olarak imzalanan protokollerin artık her üç partiyi kapsaması önünde herhangi bir engelin kalmadığı anlaşılmaktadır.

         Önümüzdeki günlerde üç parti bir araya gelerek daha kapsayıcı birlikteliğe gitmenin ayrıntıları üzerinde duracaktır. Aslında Kürt halkının temel istemi; bu tartışma ve ittifakın sadece üç parti arasında değil, diğer tüm yurtsever grup ve kişileri kapsamasıdır. Her üç parti daha önce defalarca ulusal birliğin sağlanması için çağrıda bulunmuş ve ittifak çalışmalarının sonuç alması açısından Avrupa da değil özgür Kürdistan da geliştirilmesi gerektiğini belirtmişti. Birçok örgüt ve bağımsız şahsiyet ittifak çalışmalarına katılmak veya destek vermek üzere bahar aylarında geleceklerine dair söz vermişlerdi. Gelmeleri çok iyi olacaktı. Ancak bilmediğimiz nedenlerden dolayı gelmedikleri için birlik çalışmaları, şimdilik, sadece üç parti tarafından sürdürülmektedir.

         Şu gerçeğin önemle bilinmesinde yarar görüyoruz. Şimdilik üç parti tarafından geliştirilmek istenen birlik sözleşmesi, sadece bir başlangıç adımıdır. Diğer parti, bağımsız şahsiyet ve grupların fazla gecikmeden ulusal birlik çalışmalarına aktif bir tarzda katılacaklarından en ufak bir kuşkumuz yoktur. Yurt dışının zorluklarını biliyoruz; söz verdikleri halde gelmeyen grup ve şahsiyetlerin esas olarak bu nedenlerden dolayı geciktiklerini tahmin ediyoruz. Birbirlerinden binlerce peşmerge vuran PDK ve YNK gibi kan davası güden iki partinin bile rahatlıkla ittifak yaptığı koşullarda Kürt halkı adına hareket ettiğini iddia eden herhangi bir parti veya şahsiyetin ulusal birlik çalışmalarına sıcak bakmamasını aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz.

         Geliş koşullarını yaratan her parti, grup ve şahsiyetin daha fazla anlamsız bir beklentiye girmeden bir an evvel ulusal birlik çalışmalarına katılmak üzere harekete geçmelerini bekliyoruz. Yakalanan olumlu ortam ve zeminin heba edilmemesi gerekir. Bu vesile ile bir kez daha çağrımızı yeniliyor ve yurtsever, demokrat her Kürdün büyük bir duyarlılık göstereceğine dair inancımızı koruduğumuzu belirtmek istiyoruz.

         Kuzey Kürdistan da artık yüz kızartıcı bir utanca dönüşen dağınık ve hiçbir gelecek vaat etmeyen olumsuz tabloya son vermek için, koşullar son derece elverişli hale gelmiş bulunmaktadır. Bunun için gerekli olan tek koşul her parti, grup ve bağımsız şahsiyetin ulusal birlik çalışmalarına öncülük yapmak üzere seferber olması ve bunun sorumluluğu ile hareket etmesidir.

         Özgür Kürdistan da geliştirilmek istenen ulusal birlik çalışmasını; Avrupa da sürmekte olan ittifak veya ittifakların bir alternatifi değil, tam tersine tamamlayıcı bir parçası olarak görmek gerekir. Ancak sonuç almak açısından birlik çalışmalarının ve merkezinin giderek Kürdistan a kaydırılmasında sadece fayda değil aynı zamanda büyük bir zorunluluk vardır. Avrupa ya dayanarak geçmişte olduğu gibi artık ülke ve ulusal mücadeleye sahip çıkmanın imkânı yoktur. Mücadelede inisiyatif kazanmanın ve kitleleri harekete geçirmenin tek yolu ülke zeminine dayanmaktır.
Şehit düşmeden önce ulusal birlik çalışmalarından sorumlu olan Kani Yılmaz dı. Zaten vurulmasının esas nedeni birlik çalışmalarına öncülük yapması ve tüm hayatını buna adamasıydı. Birlik çalışmalarında sağlanan her gelişme, bizim açımızdan, Kani Yılmaz ın anısını yaşatmak için atılmış mütevazi bir adımdır. Ve bir gün bunu başardığımızda, işte o zaman Kani Yılmaz mezarında rahat uyumuş olacaktır.

 
23 Haziran 2006

BotanRojhılat-N.TAŞ
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe