Sipan?ı Yaşatmak Ulusal Birliği Sağlamaktır
Kongra Gel; henüz gelişmesinin başlangıç aşamasında bulunduğu için kıkırdak halinde olan her üç hareketin önde gelen sorumlularını katlederek kendisine rakip gördüğü oluşumları daha ete-kemiğe bürünmeden tasfiye etmeyi amaçlamıştı. Ayrılmamızdan sonra PKK yönetiminin “onları bitirmezsek biz biteriz” gibi paranoyakça bir korkuya esir düştüğünü görmekteyiz.
Nizamettin Taş
12.10.2005 - 09:54
       Sipan’ı Yaşatmak Ulusal Birliği Sağlamaktır
         Sipan Arkadaşın; Kongra Gel cinayet şebekesi tarafından vurulmasının üzerinden bir yıl geçti. Cinayetin ardından  yapılan tüm çağrılara rağmen, PKK; terör operasyonlarından vazgeçmek şurada dursun hedef listesine daha bir çok yurtsever-aydını ekleyerek, neredeyse kendisine eleştiride bulunan herkesi fiziki imha etmek gibi çılgınca bir yönteme başvurdu.

         Şahpur Badoşiva’nın -Sipan-  vurulmasından sonra başarıya ulaşmayan birçok suikast girişiminin dışında dört cinayet daha işlendi. önce Kemal Şahin, daha sonra Hikmet Fidan ve ardından peşpeşe Halep ve Afrin’de Rekeftın örgütünün önde gelen iki militanı katledildi. Sipan; PJAK’ın kurucusu, Kemal; Rekeftın örgütünün başkanı ve Hikmet Fidan; PWD’nin Türkiye sorumlusuydu.

         Kongra Gel; henüz gelişmesinin başlangıç aşamasında bulunduğu için kıkırdak halinde olan her üç hareketin önde gelen sorumlularını katlederek kendisine rakip gördüğü oluşumları daha ete-kemiğe bürünmeden tasfiye etmeyi amaçlamıştı. Ayrılmamızdan sonra PKK yönetiminin “onları bitirmezsek biz biteriz” gibi paranoyakça bir korkuya esir düştüğünü görmekteyiz. Kendini üretme yeteneğinden yoksun ve çözülmenin eşiğinde bulunan Kongra Gel’in; Saddamvari diktatörlükler ve sapkın tarikatların yaptığı gibi kendi varlığını başkasının yokluğunda görmesi kadar aldatıcı, insanlık dışı, boş bir düşünce yoktur. Canavarlığın kitabını yazan Saddam Hüseyin’i; oluşturduğu devasa cinayet mekanizmasının bile acı sondan kurtarmaya yetmediğini hatırlatmaya gerek yoktur. PKK’nin sahip olduğu ilkel cinayet mantığının sonuç vermediğini-vermeyeceğini hatırlatmamız bakımından, Saddam Hüseyin’in; o debdebeli yaşamının sonunda mezar bile denemeyecek pis bir çukurda yakalandığını ve kendisinin aşağılık bir insan olduğunu ve bu muameleyi hak ettiğini göstermek için başında bit arandığını örnek vermemiz…acaba bazılarını feodal - lümpen bir aymazlık içerisinde verdikleri ölüm kararlarının günün birinde kendilerini kıskıvrak yakalayacağını-yakalayabileceğini kanıtlamak açısından yeterli bir delil olacak mı?

         PKK’nin; cinayet işleyerek amacına ulaşması mümkün değildir. Sipan arkadaşın vurulması; onlarca doğulu savaşçının gerilla saflarını terk etmesine ve kutsal bir hareket olarak görülen PKK’nin nefretle anılmasına yol açmıştır. Kemal Şahin’in katledilmesi; PKK’yi Güneybatı Kürdistan’da barınamaz duruma getirmiş, halk, savaşçı ve maddi desteğini en alt düzeylere çekmiş ve varlığını marjinal grupların gerisine düşürmüştür.Ve en son Hikmet Fidan’ın öldürülmesi PKK’nin tarihinde görülmeyen yoğun bir tepkiye yol açmış, ilk defa sorgulanarak önemli oranda teşhir edilmiştir. Cinayetler zinciri; PKK’nin amaçladığı gibi çözülmesini önlemek şurada dursun tam tersine ilk defa derli toplu ve bilimsel bir tarzda sorgulanmasına ve teşhir edilerek sisteminin dogmatik, kısır ve Kürt sorununu çözme yeteneğinde olmayan bir kast hareketine nasıl dönüştüğünün açıkça görülmesine neden olmuştur.

         PKK; cinayet mantığında ısrar ederek tahammül sınırlarımızı zorlamak istemektedir. Bizi tepkisel bir tuzağa çekerek kendi canavarlıklarına bir gerekçe bulmaya çalışmaktadır. Ancak asla bu oyuna gelmeyeceğiz. Ellerimizi bir daha düşmanın kanıyla bile kirletmeyeceğiz. Kongra Gel ve onun cinayete doymayan yönetiminin kan dökmeye devam etmesi kendi tercihlerine kalmış bir karardır. Ancak çok geçmeden Saddam Hüseyin ve BAAS rejimi gibi döktükleri kanda boğulma tehlikesi ile yüz-yüze geleceklerini ve bu acı akıbetten hiçbir gücün kurtaramayacağını bir kez daha hatırlatalım.

         Şahpur Badoşiva’nın intikamını kısasa kısas mantığı ile almayacağız. Sipan arkadaş; ulusal birlik uğruna şehit düştü. Her parça kendi içinde ve Kürdistan’ın dört parçasında ulusal birlik sağlandığında Sipan arkadaşın anısını gerçek anlamda yaşatmış olacağız. PWD sadece bu amaç için kurulmuştur ve ulusal birliği sağlamak için üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmekten asla geri durmayacaktır.
 Sipan arkadaşın anısı önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum.
                                                                                                                                                                                                                        10-Ekim-2005

                                                                                                                                                                                                             Botan Rojhılat-N.TAŞ
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe