Yalanlar ve Gerçekler -II-
1994 baharında, Zağros eyaletine gittikten yaklaşık bir hafta sonra, Avaşin mıntıkasına kapsamlı bir operasyon yapıldı. Osman Pamukoğlu’nun bu operasyona ilişkin yaptığı değerlendirmeyi televizyondan izledim
Nizamettin Taş
30.10.2008 - 20:03
Yalanlar ve Gerçekler -II-

 

         1994 baharında, Zağros eyaletine gittikten yaklaşık bir hafta sonra, Avaşin mıntıkasına kapsamlı bir operasyon yapıldı. Osman Pamukoğlu’nun bu operasyona ilişkin yaptığı değerlendirmeyi televizyondan izledim. Güya hiç beklemediğimiz bir esnada kampların tepesine indirmeler yapmış ve gerillaya ağır darbeler indirerek büyük başarı kazanmıştı. Anlaşılan bu emekli general, hayal aleminde yaşadığı başarıları gerçekmiş gibi yansıtmakta özel bir yeteneğe sahiptir.

 

         Zağros eyalet konferansının yapıldığı son günde operasyon başlamıştı. Avaşin zozanlarına helikopterlerin indirmeler yaptığı ve askerlerin birçok koldan araziye çıktığı doğrudur. Ancak hiçbir biçimde güçlerimiz iddia edildiği gibi gafil avlanmamıştı. çünkü konferansın güvenliğini sağlamak amacıyla stratejik tüm noktalar daha önceden zaten tutulmuştu. Operasyon başladığı andan itibaren ve indirmelerin yapıldığı her noktaya anında gerilla güçleri saldırmış veya pusuya düşürerek ilerleyen tüm asker kollarını durdurmasını başarmıştı. Akşama kadar süren çatışmalarda asker hiçbir noktada ilerleme başarası sağlayamamıştı. Söylenenin tam tersine darbe alan birçok birlik geri çekilmek veya tecrit koşullarda çatışmak zorunda kalmıştı. Gün boyunca süren çatışmalarda gerillanın sadece bir kaybı ve birkaç yaralısı olmuş, buna karşılık düşman onlarca ölü, yaralı vererek olduğu yerde çakılıp kalmıştı. Dört- beş gün süren operasyonda bir daha rast gele hiçbir çatışma yaşanmamış ve askerler geri çekilinceye kadar sadece gerillanın gece, gündüz saldırı, baskın ve pusuları geçekleşmişti. Bu saldırılarda sadece birkaç yaralı verilmiş ve kesinlikle ilk günkü şahadetin dışında başka bir kayıp yaşanmamıştı.

 

         Bu operasyondan hemen sonra Zağros güçleri tarafından kapsamlı bir harekât düzenlenmişti. Zağros eyaletinin en azılı çete odakları olan De, Sate, Şuke ve Büre köyleri kuşatmaya alınmış ve bir hafta süren kuşatmada baskın, pusu, arazi çatışmaları dahil her çeşit eylem biçimi iç içe kullanılarak neticede tüm hedefler kaldırılmıştı. Kuşatmanın son gününde Türk ordusunun müdahalesi olmuş, ancak kuşatmayı yaramayan askerler çetelerle birlikte tüm mıntıkayı terk etmek zorunda kalmıştı. Her dört köyün çeteleri onlarca arkadaşın şahadetinden sorumluydu. Zağros eyaletine düzenlenen tüm operasyonlarda bu korucular öncü olarak kullanılıyorlardı. En önemlisi bu köyler Avaşin vadisinin boğazını tutarak gerillanın üslendiği güney yakasını kuzey cephesinden tamamen ayırmaktaydı. Bu odaklar kaldırılmadan kuzeyde üslenmek ve Oramar mıntıkasını ele geçirmek mümkün değildi. Bu odakların kaldırılmasıyla birlikte gerilla güçleri Barzan ve Amediye bölgesinden Herki, çarçela, Oramar, Yüksekova ve Hakkâri’ye kadar uzanan tüm sahada kesin bir hâkimiyet sağlamış ve akabinde birbirinden bağlantıları kopartılan ve yapılan baskınlar sonucu kendilerini savunamayacak bir konuma gelen Kinyanış karakolu ve Eriş taburunu devlet daha sonra kaldırmak zorunda kalmıştı. Böylece Zağros eyaletinin en stratejik bölgeleri düşmandan tamamen temizlenmişti. 

30 Ekim 2008                                              Botan Rojhılat. N.TAŞ
 

Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe