Hrant Dink
          Ali Bayramoğlu, O’nu anlatırken çok içten ‘olduğu yere koyalım onu ve öyle kalsın’ dedi. Aslında her ölümde bu hak var. Ve gerçek! Bu nedenle sadece, Türkiye içte sağlam demokratik bir yapı kazanmazsa Ogün Samast gibi görüntülerle hiçbir şeyin kurtarılamayacağını söylemek istiyorum. ‘Gücün terörüne’ karşı güzel olanın güç olması için çaba harcayalım diyorum. Suikastlara kurban gidenlerin dostları onu sadece içlerinde yaşatmasalardı belkide Hrant Dink ölmeyecekti
Neval Çelik
22.01.2007 - 18:55
‘Hrant Dink öldürüldü’ haberi ilk yayınlandığında, bir yabancının ölümünü duydum. Fakat yaşam öyküsü ve kişiliği anlatıldıkça, aslında kimseye yabancı olmayan bir ruhun yittiğini hissettim.

      Annesiz, babasız büyürken; bağlarına, duygularına sarılıp insan olabilmenin çok kolay olamayacağı açık. Kimsesizliğini herkesle, yanındakilerle doldurabilen bir insan olabilmek, insanın iç gücünü, manevi dünyasını sağlam kılar mutlaka. çoğunun yaptığı gibi yokluğu öfke ve intikama dönüştürmek yerine sevginin her biçimini –kardeş, sevgili, toprak ve insan...- varlığa dönüştürmek saygıyı yaratır. Sanıyorum bu gerçek gücüydü.

      Türkiye gibi bir ülkede bir  Ermeni olarak tam da inandığı gibi faşizm ve ırkçılığa  karşı durabilmek çok zor. Sadece bunu yapmak değil, göze almak bile çok zor. Kaldı ki son mektubunda sevdiklerini de bu zorlukla yüzleştirmenin acısını duyacak kadar bilincinde olduğu da okunuyor. Ama ölüme rağmen göze almış.

      Muhakkak mükemmel değildi, kimsenin olmadığı gibi. Fakat yaşarken benim bir Ermeni’yi hissetmediğim kadar onun bir Kürdü hissettiğini bilmek ve bunu ölüm anında yaşam hikayesiyle anlatacak kadar aslında güzel olabilmesi insanın yaşamına çok değerli şeyler katabilecek birinin gittiğini gösteriyor.

      Saddam bile öyle ölmemeliydi derken, böyle bir insanı kış günü soğuk bir beton ile kağıt parçası arasında kan içinde uzanmış görmek nasıl bir utanç… Diğer yandan faşizm ve Türk şovenizminin ne yazık ki gücü ve caniliğinin de göstergesi.

      Ali Bayramoğlu, O’nu anlatırken çok içten ‘olduğu yere koyalım onu ve öyle kalsın’ dedi. Aslında her ölümde bu hak var. Ve gerçek! Bu nedenle sadece, Türkiye içte sağlam demokratik bir yapı kazanmazsa Ogün Samast gibi görüntülerle hiçbir şeyin kurtarılamayacağını söylemek istiyorum. ‘Gücün terörüne’ karşı güzel olanın güç olması için çaba harcayalım diyorum. Suikastlara kurban gidenlerin dostları onu sadece içlerinde yaşatmasalardı belkide Hrant Dink ölmeyecekti.

      Eşi açısından kimsesizliği dopdolu bir dünyaya çeviren insanı kaybetmek eminim çok zordur. Tüm ailesine sabır ve güç temenni ederken; kaygısız, hesapsız hisseden herkese başsağlığı diliyorum. Kürt halkı, halklar bir sevenini kaybetti, adil olabilen bir insanı…

Hrant Dink gömülse de bu acı gömülmesin.
22-1-2007          

Sevda çelikEtiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe