Kürt Siyaseti
Kuzey Kürdistanda öncelikle anadil hakkı, anayasal güvence sorunu var. Bununla birlikte Kürt siyasetini vesayet altına alan KCK davaları var. Hala özür dilenmemiş Roboski katliamı var. Seçimlerde baraj sorunu var.
Neval Çelik
05.07.2012 - 02:26
Kürt sorunu, PKK sorunu, anayasa süreci derken gündem tamamen Kürtlere kaldı. Hatta Suriye meselesi de... Türkiye?de meclis tatile girdi. Üç ay boyunca gündem, yaşanacaklar ve değerlendirmelerle yön bulacak. PKK ve hükümet işin görünen kısmını şu özette bıraktı;

1- Silahların susması konusunda taraflar birbirinden adım bekliyor.

2- AKP sorunun çözülmesi gerektiğinde net. Fakat adımlar konusunda muğlak ve zamana yayan bir tutum içinde
.
3- PKK taleplerinde net. Fakat sorunun çözümü gereğinde muğlak.

Diğer taraftan, ortada bir sonuç daha var; her iki taraf da çözümün kendi insiyatifinde gelişmesini kendisi açısından garanti olarak görüyor. Böyle bir deklemde Kürt siyaseti nasıl yol alabilir? Leyla Zana?nın çıkışı bu açıdan çok önemliydi ve boşa gitmemesi gerekir. Şöyle ki, ?artık savaşın anlamı kalmamıştır?, ?halkların barışa ihtiyacı var?, ?çözüm için herkes elini taşın altına koymalıdır? sözleri önemli argümanlardır ve PKK dışındaki tüm siyasi güçlere halkın talepleri olarak veridir. Buna rağmen, kişisel değerlendirmelerle görüşler ortaya konulsa da harekate geçilmiyor.

Bazı kavramları doğru kullanmaya çalışarak başlayacağım. Örneğin ?Kürt muhalefeti?...

Bu doğru bir kullanım değil Kuzey açısından çünkü Kuzeyde bir Kürt idaresi, dolayısıyla iktidarı yok. Kuzey Kürdistanda öncelikle anadil hakkı, anayasal güvence sorunu var. Bununla birlikte Kürt siyasetini vesayet altına alan KCK davaları var. Hala özür dilenmemiş Roboski katliamı var. Seçimlerde baraj sorunu var. Bunlar dururken Kürt siyasetinin tamamen PKK sorununa kilitlenmiş olması, tuzaklanmaktır.

Günlerdir Kürtler de Türklerle birlikte acaba PKK içinde bölünme mi var, hangi eylemin amacı nedir, kim neyi sabote etmek istiyoru tartışıyor. Neden tabanın sesine kulak verip siyaset üretilmiyor? PKK ile AKP?nin Kürtler üzerinden güç kavgası olduğu doğru. Bunun için bir tarafta silah bir tarafta maddi imkanların rol oynadığı da doğru. Ama diğer taraftan öyle bir noktaya gelindi ki artık halk bıktı. Huzur ve güven ihtiyacı çok açık. Bunun dili ve eylemi olabilecek her çıkışa cevap verebilir. Yeter ki Kürtler bazı hastalıkları bir tarafa bıraksın. Bir kesiminde var olan marsist etkilenmelerle, diğer taraftan feodal kalıntıları. Bunlar subjektif yargılamalarla birliği engellerk

Kısaca bu aşamada halkın yüreğinin dili olabilen, halkı ifade edebilen ve Kuzey Kürdistan?da siyasetin gelişimi için eylem programı hazırlayıp uygulama kararlılığında olan siyasi yaklaşımın önü açıktır.

Ahmede Xane ile bitiriyorum sözümü...

Ki el demesin ?Kürtler irfansız, asılsız ve temelsizdirler,
Çeşitli milletler kitap sahibidir,
Sadece Kürtler nasipsizdirler.?
Hem düşünce adamları demesin ki,
?Kürtler amaç edinmediler aşkı,
Hep birlikte ne isterler, ne istenirler,
Hep beraber ne severler, ne de sevilirler.
Onlar aşkın tadından yana hepten nasipsiz,
Hakiki ve mecazi aşktan da boştur.?

05/07/2012 Sevda ÇELİK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe