Yanlış Yapıyorsunuz
Bunu neden yapıyorsunuz? Banu Güven artı programını izlerken düşündürdüklerini yazma ihtiyacı duydum. Kemal Burkay konuk. 30 yılın ardından Türkiye’ye dönme kararı almış bir Kürt siyasetçi. Bu insanın politik tecrübeleri şu anda Türkiye’yi yöneten ve Türkiye’de siyasete etkide bulunan yüzlerce insandan daha fazla. Türkiye’de birçok sorun var ve bu insanın tüm bu sorunlar konusunda görüş sahibi olduğu muhakkak. Kürt halkı, Kürt meselesi konusunda perspektifleri vardır. Neden PKK odaklı gündem oluşturuyorsunuz? Sözüm Banu Güven’e değil. Bu ağırlıklı bir yaklaşım eksikliği, köklü ve ciddi bir yanılgı.
Türkiye hala bırak Kürt gerçeğini, Kürt sorununu dahi içselleştiremedi. Türkiye halklarındır. Fakat Türkiye Türklerindir felsefesi öylesine içermiş ki bünyeye, düşünün Mehmet Metiner’e suikast girişiminin devletin sorunu olduğunu iddia edenler oldu. Kürt kimliği ile ortada olan insanların Türkiyeliliği ne kadar meşrudur beyinlerde, tartışılır… Kürt sorunu da bu nedenle işsizlik, yolsuzluk , başörtüsü vb sorunlarla aynı karakterde sahiplenilmiyor. Oysa bu kanayan, kanatan bir sorun. Yüreklerde hissedilmediği için bir köşede duran iğreti bir olgu olarak sesi yükseldiğinde yorumlanarak  yüzeysel vurgularla geçiştirilmeye mahkum.
Soruna doğru yaklaşılsa Kemal Burkay gibi insanlara yaşanmışlıklar ve edinimleri üzerinden yaklaşılır. Ama öyle olmuyor. Potansiyel PKK karşıtı olarak Kürtler içinde bir yere oturtuluyor. Siyasal alanı daraltılıyor. Oldukça ham ve yanlış bir politika. Bağımsız düşünebilen tüm aydın Kürtlerle PKK arasındaki ayrılıklar derinleştiriliyor. PKK tabanında teşhir edilerek, hedefe oturtuluyor. Bu her zaman bilinçli yapılmıyor; daha çok da Kürt sorunu, Kürtler ve PKK hakkında bilgi ve bilinç yetersizliğinden kaynaklanıyor.
Eğer Kürtler kardeşse, Türkiye’nin sahibi ise, ayrılıkçı zihniyetin bir ucunda siz yoksanız bunu yansıtın. Şiwan Perweer’i , Kemal Burkay’ı kendileri olarak, kimlikleriyle karşılayın. Bu insanlara faydacı mantıkla yaklaşmayın. PKK de bu şekilde değişmez. Sadece saplantılarında derinleşerek kendisini ve şiddetini kitle nezdinde meşrulaştırır. Bunu yapmayın! 25Şubat2011                                                             N. Sevda ÇELİK
Etiketler: PWD-K, Pwdnerin, Kurdistan, Kurd, Kürtçe