Faysal Dunlayıcı
Öldürme Emri
Faysal Dunlayıcı
Bütün bunları savunmak ve Kürt sorununun çözümü için, sürecin ve halkımızın önünü açmak mı ihanettir, yoksa hiç hakkı olmadığı halde, kendi ideolojik saplantıları ve kariyerleri için bütün bu söylediklerimizi redederek, halkımızın önünü ve geleceğini karartmak mı ihanettir? Bunu halka ve tarihe bırakıyorum.
Ayrılma Nedeni
Faysal Dunlayıcı
Böyle davranmadan; elinizdeki araçlar sayesinde sizi alkışlayanlar çıksa ve disiplin altında tutulan topluluklar karşısında küfür ve hakaretler yağdırsanız da, buradan bir çözüm ve gelişme çıkaramazsınız. Daha önce ayrılanlara, aynı araçlarla ve aynı topluluklar önünde biz de ağzımıza geleni söylemiştik. Ancak yaşayarak gördük ki, bırakın kopmaları önlemeyi, ayrılmalar katlıyarak sürdü ve bügünkü noktaya gelindi.
Hain
Faysal Dunlayıcı
İnanın, en fazla bağıran seyyar satıcı, en çok çürüğü altta gizleyendir. Yani gece koynunuzda çırılçıplak yatan ve yüreğinden gözyaşı döken kadınla, uyanıp konuşmaya başladığında akıl almaz yalanları peşi sıra sıralayan aynı kadındır. “Öfkelerin ve acıların gizli nedenleri vardır” sözü, bu yüzden boşuna söylenmemiştir. Yani Fuat'ın öfkesi ve "hain" sözcüğünü bu kadar kolay kullanması bağlılığından değildir. O sobada yanan cenini unutamadığı için öfkelidir
Kritik Zamanlar-Avrupa taktikleri
Faysal Dunlayıcı
Roma’daki ruh hali de, PKK’den istifa etmesi ve o dönemde kongreye atfettiği rol de, yaptığı açıklamalar da, kendisinin konumuna uygun ruh halinden kaynaklanıyordu. Çok tersi de söylenebilirdi. Örneğin,Türk Devletine yönelik en ağır ifadeler o dönemde kullanıldı. Savaşın tırmandırılacağından, “Avrupa’ya çıktık, devlet olacağız” sözüne kadar her şey söylendi.
Kritik zamanlar-Öcalan İtalya’dan Çıkıyor
Faysal Dunlayıcı
Öcalan; “Oradan çıkışımız daha iyi oldu. Orada bizi sıkıştırıyorlardı. Bakalım, belki sizin bulunduğunuz yer üzerinden dağa geçeriz. Fakat burası da bana en az altı ay kalma garantisi vermiş durumda. Mahir arkadaş bu konuda güvenceler almış
Kritik Zamanlar (8. bölüm)
Faysal Dunlayıcı
Elinizden geleni yaptınız. Her tarafa başvurdunuz. Sorun gerçekten sizi aşıyor. Bu bir uluslar arası komplodur. Dünya güçleri müdahale ediyor. Bu durumda bana yer bulmak kolay değil. Bulduğunuz en iyi yer yine de Roma’dır. Madem hepiniz ve dostlar öyle istiyorsunuz, son kararımdır; artık ben Roma’dan çıkmıyorum.
Kritik Zamanlar (7.bölüm)
Faysal Dunlayıcı
Bu süreç, A. öcalan’ın oldukça hırçınlaştığı bir dönemdir. İtalyan hükümetinin çok büyük bir baskısı vardı. Türkler kıyamet koparıyordu. ABD ve İngiltere, İtalyan hükümetine artık açıktan “A. öcalan’ı ülkenizden çıkarın” diyordu. Ve biz başvurduğumuz hiçbir yerden sonuç alamadık. Ama bunun yanında kitle gösterileri Avrupa’nın her yerinde sürüyordu.
Kritik zamanlar (6. bölüm)
Faysal Dunlayıcı
Fransızlar, Afrika’daki bir sömürgelerini önermişlerdi. “Afrika’ya gönderelim, bir süre orada kalsın, mesele soğuyup tepkiler azaldıktan sonra tekrar kendi ülkemize alabiliriz” diyorlardı. Elbette bu güvenli değildi ve biz reddettik. Avusturya ve çekoslovakya öcalan’ın gelişini reddetmişlerdi. Bir heyetle birlikte Yaşar Kaya İsveç’e gitmişlerdi. Onların da çok çabası oldu. Basın yayın yoluyla kamuoyu baskısı da yaratmaya çalıştılar.
Kritik Zamanlar (5. bölüm)
Faysal Dunlayıcı
         Bizim bütün telkinlerimize rağmen öcalan sık periyotlarla televizyon programlarına katıldı, dünyanın çeşitli yerlerindeki örgütleriyle her gün telefon görüşmeleri yapma alışkanlığını bırakmadı. Tv'den tehditler ve ağır eleştirileri devam etti. Eski uslubunu terk etmedi.
Kritik Zamanlar (4. bölüm)
Faysal Dunlayıcı
        A. öcalan; Herkes beni yalnız bıraktı. Ben tek başımayım. Dağdaki merkez zaten oralı değil. Kılları kıpırdamıyor. En küçük bir katkıları olmadı. Tamamen kendi çabamla Suriye'den çıktım. Sizlerin de hiç bir katkısı olmadı. Şu andan itibaren Avrupa Koordinesi fiilen benim.
Kritik Zamanlar(3. Bölüm)
Faysal Dunlayıcı
         öcalan'ın geleceği kesinleştiğinde ben, Alişer ve çekdar adlı iki genci çağırmıştım. Yine bir ara gazetecilik yapan ve Avrupa pasaportu taşıyan ve biraz da dil bilen Timur'u çağırmıştım. Bu gençleri öcalan'ın dış nöbeti için orada bıraktık. Arabamdan bir teyp ve birkaç kaset çıkararak öcalan'ın yanına bıraktım...
Kritik Zamanlar (II. Bölüm)
Faysal Dunlayıcı
        Elbette şok olduk. O zamana kadar bize her şeyin iyi gittiği, parlamentoda tartışmaların çok olumlu olduğu ve Rusya'nın kendilerini sahipleneceği bildirilmişti. Yeni durum bizim omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yüklüyor ve birkaç gün içinde sığınılacak bir ülke bulmamız gerekiyordu. Bunun üzerine hemen Brüksel'deki dış ilişkiler büromuzdan Mizgin Şen'i aradım. Roma'ya kalkan ilk uçakta ikimiz için yer ayırtmasını istedim
Kritik Zamanlar: 1999-2000
Faysal Dunlayıcı
        9 Ekim 1998 süreci başladığında ben Avrupa'da koordine görevindeydim. ABD açıklamaları, Atilla Ateş'in Hatay'daki konuşmalarını, tehditlerini ve diğer gelişmeleri izliyordum. Arada bir Şam’daki Abdullah öcalan'ın hem kendisiyle hem de akademideki arkadaşlarla ilişkilerimiz oluyordu. Fakat bizimki biraz da uzaktan takipti. O nedenle bir gelişme olacağını, Abdullah öcalan'ın orada zorlanacağını, Suriye'nin artık bu ağırlığı kaldıramayacağını tahmin ediyorduk. Ama çok da işin içinde, müdahale edebilir konumda değildik ve bizim görüşümüz de fazlaca sorulmuyordu.
Yaşar Kaya veya 50 Yılın Canlı Tanığı
Faysal Dunlayıcı
        Yaşar abiyi çok kimseden daha geç tanıdım. DEP sürecinden sonra dışarıya çıkmak zorunda kalmıştı. Hem çıkışını sağlama da pratik rolüm oldu ve hem de çıkışının ardından Avrupa’da birlikte çalışma olanağı buldum. Birlikte çalışma derken, biz sistemi içinde adeta kaybolduğumuz örgütün yöneticisi idik, kendisi bağımsız düşünebilen bir Kürt aydını ve yurtseveri. Yani çelişki ve zorlamalarla dolu bir birlikte çalışma.
Kani Yılmaz, mücadele ile geçen bir yaşam
Faysal Dunlayıcı
          1990-92 yılları arasında  başta Lübnan, daha sonra Lübnan-Suriye sahasının PKK temsilciliğini yaptı. Ardından Avrupa temsilciliğine getirildi. Halkçı karakteri, pratik politikacılığı...
Zaman ve Ben
Faysal Dunlayıcı
...
Dile gelmesi zor can,
          dile gelmesi zor..
Anlatamaz, güneş, buyuk sevdalar ve bahar
Ben sevmedim hiç bir seyi,
halkımın yanında bir nefer olmak kadar......
SON YAZISI: Kamuoyuna
Faysal Dunlayıcı
           Kuzey Kürdistan özgürlük ve demokrasi mücadelesinde halkın çıkarlarını korumaktan uzak düşen, bir özeleştiri ile ulusal birlik ve dünya ile doğru ilişki kurmaktan ısrarla kaçınan ve halkımızın kazanımlarını tasfiye noktasına getiren PKK yeni cinayet hazırlıkları yapmaktadır!
Seçim Anketi, Dibe Vuran DTP ve Yapmamiz Gerekenler...
Faysal Dunlayıcı
              Görüleceği gibi, Türkiye de bir kere daha statükonun ve derin devletin bugüne oranla daha etkin hale gelebileceğini, en azından demokratikleşme ve değişime karşı daha fazla direnebileceğini kestirmek zor değil...
2006 da Umut ve Siyasal Riskler
Faysal Dunlayıcı
          PWD’nin ve bir bütün olarak PWD mensuplarının, hangi saldırı ve kazanımlara muhatap kalırlarsa kalsınlar, ısrarla ulusal birlik siyasetini ve esnek birleştirici üsluplarını birleştirmeleri şarttır. Sitemiz bir tv ve güçlü bir yayın organı yaratana kadar buna öncülük yapmaya çalışacaktır...
Demokratik Toplum Partisi, Ulusal Birlik ve Mesut Barzani'nin ABD Ziyareti
Faysal Dunlayıcı
Dağda bir ay kadar önce Cemil Bayık’ı saatlerce özeleştiriye alan Türkiye Koordinasyonu eğer bu partiyi yönlendirecekse, kazanımların daha hızlı bir şekilde tasfiye edilmesinde yeni bir adım daha atılmış olacak. Bu koordinasyonun mantığını Peyama Kurd son sayısında çarpıcı vermişti. Irak Anayasa referandumunda kurulan Hayır İttifakı, Ladin, PçDK ve bir kısım Türkmen sıralamasıyla verilmişti.
Erdoğanın açıklamaları ve yapmamız gerekenler
Faysal Dunlayıcı
         Türkiye başbakanı Erdoğan'ın önce bir gurup aydınla görüşmesinde, ardından Amed'de yaptığı açıklamalar yankı uyandırdı. özellikle başbakanın Kürt sorununu adını koyarak tanımlaması ve devletin hem yalnışları ve hem de sorunlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söylemesi etkili oldu; ve olumlu-olumsuz, ama ciddiye alınması gereken tepkilere yol açtı.
Yurtsever Katletmek veya Hizbullah'a Dönüşmek
Faysal Dunlayıcı
          Kongra-Gel’in 2. ve 3. kongreleri birer dönüm noktasıdır. 2.kongrede devletin bilgisi dâhilinde ve Avukat dayatması ile savaş kararı alınmıştır. Bu savaşın bir yüzünde devletle çatışma adı altında Gerilla tasfiye edilmeye çalışılırken, diğer ve çok önemli yüzünde ise, bu oyunu bozacak olan PWD’ ye ve yurtsever kadrolara saldırı geliştirilmiştir.
PWD Birinci Kongresine Giderken
Faysal Dunlayıcı
          PWD yapılması gerekli ve hakettiği eleştiriler de aldı, yeni bir umut olma konusunda olumlu bir hava ve ilgi de yarattı. öte yandan, Cemil Bayık’ın son Avrupa Kongresinde telefonla yaptığı konuşmada da belirttiği  gibi, PKK bertaraf etme yaklaşımından vaz geçmedi.
Dibe Vurmak ve Cinayet İşlemek...
Faysal Dunlayıcı

Sipan arkadaşın cinayetinden farklı olarak,kongra gel bu sefer suçüstü yakalanmıştır. Eylemi gerçekleştirenler yakalanmış, soruşturmada kim olduklarını ve eylem talimatınıkimden aldıklarını itiraf etmişlerdir. Kongra gel yönetimi, yakalananların ifadelerinin ve kendilerinin basına yansıtılmaması için YNK yönetimi nezdinde sürekli olarak girişimde bulunmaktadırlar.
em>

Hüseyin Kaytan'ın Son Yazısı
Faysal Dunlayıcı

Örgütsel etkinlik ve kitle desteği bakımından en zayıf hareketler, bağımsız Kürdistan'ı siyasal stratejileri olarak esas alıyorlar. Göreceli de olsa, en büyük kitle gücü ve örgütsel genişliğe sahip Kongra Gel ise,siyasal olarak, Federasyonu da red eden bir çözüm anlayışı içindedir.

Denetimden Çıkmak, Olumsuz Sonuçları Aşmak?
Faysal Dunlayıcı

Kürtler, kendi aralarında uzlaşmaz gibi görünen çelişkilere düştüklerinde, buna hangi güçlerin yol açtığını ve nasıl kontrol ettiğini çözümlemelidir.

Bu Oyun Bozulacak!
Faysal Dunlayıcı

Peki Avukat sen, Botanı ve arkadaşlarını bu şehitlerimizin ailelerine ve halka hedef göstermenin sorumluluğunu nasıl üstleneceksin?

Komplo Teorisi
Faysal Dunlayıcı

KÜRTLER NEREYE!!!

          Kürt sorununda çözüm sürece yayılıp uzadıkça ve çözüm iddiasındaki siyasal hareketler çözümün öznesi olmaktan uzaklaştıkça içe büzülme, içe yönelme, iç-dış düşman arayışlarına girme, aşırı eleştiricilik, suçlu arayışı ve giderek komplo teorileriyle gelişme ve sorunları izaha çalışmak gelişiyor.Bu bir ideolojik-siyasal paranoya halidir.

Akla Takılan Sorular
Faysal Dunlayıcı

          Çünkü benzeşen değil, niyetlerin, hamasetin ve hatta ihtiyaç duyulsa bile duyguların değil, hukukun biçimlendirdiği bir örgüt ve siyaset anlayışının Kürt siyasi yaşamına girmesine ihtiyaç vardır. Bu noktada yoğunlaşıp netleşmek, ciddiyeti elden bırakmamak kaydı ile, yaşadığımız eleştirel sürece karşı dürüst olabilmek önemliydi.

Kurşun Kime Sıkıldı?
Faysal Dunlayıcı

Farklı düşündük ve ayrıldık.

Hain
Faysal Dunlayıcı

Hain öyle sihirli ve kullanana o kadar avantaj sunan bir kelimedir ki, hainlikle damgalananlar artık her şeyi haketmişlerdir. Magdelena'yı taşlayan kalabalık büyür, hainlerin karşısında bir festival kalabalığına dönüşür. Ortada günahkarları taş atmaktan alıkoyacak bir Hz. İsa da yoktur. Mikrofonu eline geçiren ajitatör hipnoz olmuş kalabalığı coşturur. "Dün alkışladığınızı bugün taşlayın... Dün alkışladığınızı bugün taşlayın...."

Misyon
Faysal Dunlayıcı

Kişi sorunları kendinde ve karşıtında fazla kişiselleştirmeden ele aldığında gördük ki daha objektif sonuçlara ulaşabiliyor. Genelde yürütülen Kürtler arası tartışmalar daha gerçekçi bir zemine oturabiliyor ve gerçekte kimin ne söylediği, ne yapmak istediği daha net görülüp anlaşılabiliyor. Düşünsel çaresizlikten kaynaklanan küfür, tehdit ve hakaretler sürdürülse bile, bunlar Kürtlerin gündeminin dışına çıkarılabiliyor. Şimdi el birliği ile Kürtler arası tartışmalara bu doğrultuyu verebilirsek Kürtlerin ve Kürt özgürlük mücadelesinin kazançlı çıkacağı kesindir.

Öldürme Emri Üzerine Bir Açıklama
Faysal Dunlayıcı

Ayrılışımızın üzerinden kamuoyunu bilgilendirme bakımından yeterli sayılabilecek bir sürenin geçtiği kanısındayım. Kamuoyu açıklamalar kadar, ayrılan her arkadaşımızın ve onları olumlu olumsuz değerlendiren her kişi ve çevrenin, gelecek açısından ne kadar güven verdiğini de izliyor.

Ayrılma Nedeni
Faysal Dunlayıcı

Ayrılışımızın ardından, özellikle de örgüt yapısı içinde ayrılış gerekçelerimizi çarpıtan yoğun bir propaganda yapılmaya başlandı. Tek taraflı, toplantılara katılanlara görüş belirtme imkanı tanınmadan bu propaganda yapılıyor.