Hıdır Yalçın
Kobani; Kürtler Açısından Pahalı Bir Tecrübe, Değerli Bir Zaferdir
Hıdır Yalçın
Kobani, Kürt iç politikasında ötekileştiren, partisel-örgütsel çıkarları her şeyin üstünde tutan, düşmanlık ve çatışma tohumları eken yaklaşımların ne kadar anlamsız ve Kürtlere zarar verdiğini bir kez daha kanıtlamıştır. Kürtler arasında düşmanlık ve çatışmayı meşru gösteren, bunu esas alan ve sürdüren yaklaşımlar ulusal bir suçtur.
PKK'nin Algı Operasyonu
Hıdır Yalçın
Başka bir Kürt partisi veya örgütünü yok etme ya da etkisiz kılma üzerine kurulan siyasetin ve çalışmanın geleceği yoktur. Kürtler adına, Kürt ve Kürdistani amaçlarla yürütülen her çalışmanın, sergilenen her çabanın değeri vardır. Doğru ve başarılı olanı alkışlamak kadar yanlış ve yerinde olmayanı eleştirmek Kürt yurtseverliğinin gereğidir.
Gerektiğinde Sarayda Gerektiğinde Savaş Cephesinde Bir Başkan; Mesut Barzani
Hıdır Yalçın
Kendi deyimiyle “Mahabat Kürt Cumhuriyeti’nde Kürdistan Bayrağı altında doğmuş ve bugün Güney Kürdistan’da dalgalanan Kürdistan bayrağı altında bir Peşmerge gibi savaşarak ölmeye hazır” olduğunu söyleyen ve bunu eylemiyle doğrulayan bir başkan.

G.
Hewler-Kobani Hattında Peşmerge Yürüyüşü
Hıdır Yalçın

Tarihi bir olay gerçekleşiyor.
Kürdün Acayip Halleri ve Samimiyet Sınavı
Hıdır Yalçın

Başta Hayri Durmuş ve Kemal Pir olmak üzere 14 Temmuz şehitlerini ve direnişini saygıyla anıyorum.
Bağdat Önlerinde Nihai Hesaplaşma
Hıdır Yalçın
Musul’la başlayan IŞİD saldırıları Bağdat önlerine dayandı.
Siyasetin Esareti
Hıdır Yalçın
Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının tüm Kürtlerde yarattığı büyük öfke ve intikam duygusunu tartışmaya gerek yoktur. PKK dışındaki tüm örgütler ve genel olarak Kürtler bu olay karşısında ortak bir ulusal refleks göstermişlerdir.
Siyasetin Esareti
Hıdır Yalçın
Ulusal Kurtuluş Mücadelesi yürüten örgütlerde kadro, militan ya da o örgütün lideri esir düşebilir.
Irak ve Güney Kürdistan Seçimleri ve Düşündürdükleri
Hıdır Yalçın
Güney Kürdistan halkı demokratik tercihini kullanmış ve ortaya bir sonuç çıkarmıştır. Kürt partilerine düşen bu sonuçlara saygı göstermek ve gereklerine uygun davranmaktır. Bu sadece Güneyi ilgilendiren bir durum olmanın ötesinde tüm Kürtleri ilgilendirmekte ve geleceğini etkilemektedir.
Irak ve Güney Kürdistan Seçimleri ve Düşündürdükleri
Hıdır Yalçın
Güney Kürdistan’da ve Irak’ta 30 Nisan sabahı halk sandık başına gitti.
Ortak Kürt Aklını Oluşturmak zorundayız
Hıdır Yalçın
Başarısızlığın yaşandığı yerlerde yaşayanlar Kürt değil midir? Ya da onlar devlet veya AKP Kürdü müdür? Ya da BDP nin kazandığı yerlerde BDP ye oy vermeyenler Kürt değil midir? Kürt olmanın ölçütü şu ya da bu partiye oy vermek olmadığına göre bunların hiç biri değildir.
Ortak Kürt Aklını Oluşturmak zorundayız
Hıdır Yalçın
Kuzey Kürdistan’da ve Türkiye’de tansiyonu yüksek, bol beddualı, bol vaatli, projesi çok , aslında yerel ama hakkettiğinin ötesinde anlamlar yüklenmek zorunda kalan bir seçim yaşandı.

Bu seçimin değişenlerinden önce deği.
Gündemden Düşünce Ağıma Takılanlar
Hıdır Yalçın
Gündem o kadar yoğun ve hızlı ki, birini anlayıp yorumlamaya başlamadan bir diğeri düşünce kulvarında dolaşmaya başlıyor. Ve ardından bir diğeri, diğeri derken yorumlamak ve yazmak istediğin konu bir de bakıyorsun güncelliğini yitirmiş
Gündemden Düşünce Ağıma Takılanlar
Hıdır Yalçın
Gündem o kadar yoğun ve hızlı ki, birini anlayıp yorumlamaya başlamadan bir diğeri düşünce kulvarında dolaşmaya başlıyor.
On Beş Yıl Önce Bugün
Hıdır Yalçın
Kimi zaman ayaz ve güneşli, kimi zaman kar yağışlı ve fırtınalı geçen Şubat günleriydi.
Varsayalım ki...
Hıdır Yalçın
AKP-Cemaat arasında süregiden kavga giderek hükümetin Cemaatten hesap sorma sürecine dönüşüyor gibi.
Varsayalım ki...
Hıdır Yalçın
Yerel seçimlerde yüzde elli ve üzerinde oy alması halinde Erdoğan, erken genel seçim kararı alarak ve parlamento seçimleriyle cumhurbaşkanlığı seçimlerini birleştirmek suretiyle iki seçimi bir arada yapabilir.
İkinci istiklal Savaşında Kürtler Türkiye'nin Emir Eri Değildir.
Hıdır Yalçın
Kendi içinde kelimenin gerçek anlamıyla demokratikleşmeyen ve temel problemlerini çözmeyen bir ülke her zaman uluslar arası müdahalelere ve iç çatışmalara açık hale gelirler.
İkinci istiklal Savaşında Kürtler Türkiye'nin Emir Eri Değildir.
Hıdır Yalçın
Kürdistan’ın en büyük parçasını egemenliği altında bulunduran Türkiye’nin çokça bahsedilen model ülke olma hayali gerçekleşmedi.
Gerçeği savunmak; PKK Şırnak’ı Basmadı, Devlet Kürtleri Katletti!
Hıdır Yalçın
PKK Şırnak’ı Basmadı, Devlet Kürtleri Katletti!

Dönemin Türk basın-yayın organlarında ve kamuoyu hafızasında “PKK Şırnak’ı Bastı” olarak yer alan, sınırlı ve illegal yayın yapmak zorunda olan PKK basın-yayın organlarınd.
Bizim de bir Mandela'mız olsaydı!
Hıdır Yalçın
Nelson Mandela vefat etti.
Kürtler Şiwan Perwer'i Sahiplenmeli
Hıdır Yalçın
Şiwan Perwer Kürt Uyanışı ve başkaldırısında büyük rol oynamış ve iz bırakmış ulusal bir ozan ve sanatçıdır.
Neden 'nerinaazad' sitesinde yazıyorum!
Hıdır Yalçın
Kürt internet dünyasına yeni bir renk ve ses daha katılıyor.
NEDEN “nerinaazad” SİTESİNDE YAZIYORUM!
Hıdır Yalçın
Kürt internet dünyasına yeni bir renk ve ses daha katılıyor. Bir süredir yayına başlayacağına dair reklâmını izlediğim NERİNAAZAD amacını özetleyen sunuş yazısıyla dikkatimi çekti. Ortaya koyduğu yayın amacı ve iddiası çarpıcı geldi.
Demokratikleşme Paketinde Kürt Payına Düşen
Hıdır Yalçın
“KLAVYE ÖZGÜRLÜĞÜ”
Ömrünü Kürt davasına adamış ve hala bu zeminde mücadele eden bir Kürt olarak benim “demokratikleşme Paketini” kürdün bakış açısıyla değerlendirmemden daha doğal ne olabilir ki;
YANLIŞ HESAP…
Hıdır Yalçın
İç ve dış faktörlerin rolü ne olursa olsun Maliki yönetimi Kerkük’e yönelmekle ve Kürtleri karşısına almakla yanlış yapmıştır. Ne pahasına olursa olsun Kürtlerin buna olur demelerini hiç kimse ve özellikle Maliki düşünmemelidir.
YARIŞTIRILAN ÖLÜ M SAYILARINDA TÜKENEN ÇÖZÜM UMUTLARI!
Hıdır Yalçın
Erdoğan’ın 2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı konuşma ile filizlenen çözüm umutları Habur sürecinde darbe alsa da Oslo’da yürütüldüğü ortaya çıkan görüşmelerle yeni bir boyut kazandı.Ne yazık ki, Silvan eylemi ile başlayan ve giderek derinleşen çatışmalı bir süreci , cevap aradığımız çok çetrefilli sorular eşliğinde hep birlikte izliyoruz.
TÜRKİYE GÜNEYBATI KÜRDİSTAN’A GİRERSE…
Hıdır Yalçın
Türkiye’nin “Suriye’nin Kuzeyi” olarak tanımladığı Güneybatı Kürdistan’da Kürtlerin haklarına kavuşması bağlamında ortaya çıkan bu gelişme karşısında ortaya koyduğu tutum beraberinde ciddi soru’ lara yol açmaktadır.
KÖTÜNÜN İYİSİ, İYİNİN KÖTÜSÜ
Hıdır Yalçın
Kürt meselesinin çözümü ekseninde yaşanan gelişmeler ve yürütülen tartışmalar yeni bir boyut kazanmıştır. Bugüne kadar kat edilen mesafeyi tanımlamak gerekirse mevcut durum kötünün iyisi, iyinin kötüsüdür denilebilir.
KAYBOLAN İNSANI BULMAK
Hıdır Yalçın
Kürt-Türk hemen herkes bilmeli ki, bu coğrafyada yaşanan asıl acı sadece Van-Erciş ya da Kocaeli, Düzce, Erzincan ya da Elazığ depremlerinde kaybettiklerimizin acısı değildir. Bundan daha büyük ve her gün yaşanan acı insanın özüne yabancılaşmasının yol açtığı acıdır. İnkâr eden, öldüren, yok eden insandır.
CHP’DEKİ BU SEVİNÇ, BAYKAL’IN GİDİŞİNE Mİ? KILIÇDAROĞLU’UN GELİŞİNE Mİ
Hıdır Yalçın
Bana göre yaşanan bu sevinç ve coşku esas olarak Baykal’dan kurtulmaktan kaynaklanıyor. Kılıçdaroğlunun CHP’nin başına geçmiş olmasına duyulan sevinç bunun gölgesinde kalmıştır. Hatta şunu söylemek bile abartı sayılmaz. Baykal’dan Kurtulan CHP’nin başına kim gelseydi buna benzer bir coşku yaşanırdı
.
ONURSUZ Onur!
Hıdır Yalçın
Bugüne kadar üstü örtülen, inkâr edilen gerçekler artık en resmi devlet ortamlarında ve en yetkili ağızlardan itiraf edilmektedir. Çok sınırlıda olsa Türkler kendi kirli geçmişleriyle yüzleşmektedirler. Kamuoyunda, aydınlar arasında ve en son Meclis’te yaşanan tartışmalar bu bakımdan son derece önemlidir.
Teslim Almakta Teslim Olmakta Onursuzluktur!
Hıdır Yalçın
Kürtler insandır. Dağdakiler insandır. İnsanda Onurlu Bir Varlıktır. İnsana Onurundan vazgeç demekten daha onursuzca bir teklif yapılamaz. Bu mana da diyorum ki; Teslim almakta Teslim olmakta onursuzluktur, şerefsizliktir.
TRT 6 Hakkında Düşündüklerim
Hıdır Yalçın
Anadilde Kürtçe Televizyon yayınına başlanmış olması bir belediye başkanlığı kazanmaktan daha da önemlidir. Bu işin çocuk oyuncağı olmadığını maalesef bu adımı devlet adına atanlar bu kaygıyla düşünen Kürtlerden daha iyi bilmektedirler diye düşünüyorum.
Öcalan-PKK İlişkisini Anlamak!
Hıdır Yalçın
Kimileri diyor ki, dışarıdaki yönetim A.öcalan’ı dinlemese ve doğru politikaları uygulasaydı durum yine böyle olmazdı. APO aşılamaz mı ? Aslında siyaset bilimi açısından düşünüldüğünde bunun cevabı evettir. Ama PKK de işleyen siyaset biliminin kanunları değildir.
KEŞKE BÖYLE OLMASAYDI!
Hıdır Yalçın
Akşam evinde ya da işyerinde her şeyden habersizce oturan sıradan insanların arabasını yakmak ne zamandan beri siyasal bir eylem oldu. Kürtler adına ve eylem olarak addedip araba yakmak hiçbir Kürde yakışmaz. Ve Kürtler bunu kabul etmez. Kürtler insan gibi insan, kimseye zarar vermeyen, duygulu ve yürekli insanlardır. Düşman bellediğiyle savaş hukukuna göre hesaplaşır.
NOSTALJİK BİR SOHBET VE TRAJİK GERÇEK!
Hıdır Yalçın
          Yirmi birinci yüzyılda ve uzun bir mücadele süreci ardından tüm çağdışı yapı ve ilişkilerin aşıldığına inandığımız Kürdistan’da bu tablo niye. Şex lerin, Pirlerin, Seyitlerin, Ağaların, Beylerin, Mafya babalarının elinin öpüldüğü bu coğrafyada özgür ve demokratik ilişkilerin inşa edilmesi için yola çıkmışken bu tabloya ne demeli ve nasıl anlamalıyız? Şexini kaybetmiş Kürt pişman olmuşta yeni şex ‘ini mi arıyor demeli?
''Siyasetçinin iki gömleği;biri bayramlık biri idamlık''
Hıdır Yalçın
     Onun “Hoş Geldin Sefa Geldin” dediği ölüm Gerçekten Düşman
Bellediklerinden Gelen 
     öLüMDü
Kani’yi anarken her an daha fazla kürdün yüz karası ve utancı haline gelen bu zihniyeti daha çok sorgulama ihtiyacı hissediyor ve sormak istiyorum.
Başarılı Başarısızlık
Hıdır Yalçın
         22 Temmuz seçimlerinde AKP Kürdistan’da birinci parti haline gelmiştir. Bir Kaç il hariç tüm Kürdistan illerinde oyların büyük bölümünü AKP almıştır. Diyarbakır, Şırnak, Hakkâri, Muş gibi yerlerde bağımsızlar birinci parti gibi görünse de geçmiş seçimlere göre DTP oy kaybetmiş, AKP ise oyunu arttırmıştır. Ve buralarda bağımsızların aldığı oy oranı ile AKP’nin aldığı oy oranı arasında ciddi bir fark yoktur...
Seçimler, Kürt Bloğu Düşüncesi ve Anlaşılması Zor Bazı Yaklaşımlar
Hıdır Yalçın
         Bildiğim kadarıyla DTP bu yaklaşıma sıcak bakan ve Kürt bloğu oluşturulması fikrini savunan bir yaklaşım içindeydi. Ancak ne olduysa Diyarbakır da yapılan bir toplantı ardından “tabanımız diğer Kürt örgüt ve partileriyle ittifak içinde hareket etmemize sıcak bakmıyor” denilerek...
Sınır Ötesi Operasyon yada Örtülü Savaş:Hedef Özgür Kürdistan
Hıdır Yalçın
          İkide bir G.Kürdistan yönetimini “aşiret reisleri” olarak tanımlayıp,”bir zamanlar bizim verdiğimiz kırmızı pasaportlarla dolaşanlar şimdi karşımıza devlet başkanı olarak çıkıyorlar” diyerek kinlerini kusmaları onurumuza dokunuyor. Ve hemen şunu hatırlatmak gerekiyor bunlara diye düşünüyor insan. Peki senin bugün övündüğün seksen küsur yıllık cumhuriyetini, Atatürk Kürt aşiret reisleri ve ileri gelenlerinin eteğini öperek kurmadı mı? öyle ya. Erzurum ve Sivas Kongrelerinin özü buydu işte.
Türbanlı *****huriyet Kbusu
Hıdır Yalçın
        Yine bunlara göre Erdoğan veya AKP nin belirleyeceği bir adayın cumhurbaşkanı olması, seksen yıllık ‘anlı açık, başı dik cumhuriyetin’ başına takke geçirilmesi, kara çarşaf giydirilmesi gibi bir şey olacak. Yani kadınların başındaki türbanı çıkarayım derken Türbanlı bir *****huriyetle yaşama kâbusu onları daha çılgınca bir tutuma itiyor. Hatta söyledikleri, insanın aklına hemen ‘devletin bekası’ için kendi başbakanlarını tutuklayan, asan ve cumhurbaşkanlarını öldüren cumhuriyeti getiriyor.
Ne İlginç!
Hıdır Yalçın
        Bir ayrım yapmakta fayda var. Amerikancı olmak ayrı bir şey, Amerika dostluğu ya da dönemsel olarak Amerika siyaseti ile paralel pozisyonda olmak veya ittifak kurmak ayrı bir şeydir. Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemek fazladan bir işgüzarlık ve haksızlıktır. Ne ilginçtir ki biz hiçbir zaman Kürtlerin Amerikancı olduğunu söylemedik ve bugünde Amerikancı değiliz. Amerikanın Ortadoğu müdahalesini Kürtlerin çıkarı açısından yerinde ve desteklenmesi gereken bir hareket olarak değerlendirdik ve hala da o görüşteyiz.
Arap Despotizmi+İran Teokrasinin Savunma Kalkanı FİLİSTİN
Hıdır Yalçın
         Görünen o ki, İran yine Filistin de kendini savunuyor. Yani İsrail ve ABD yi orada uğraştırarak zaman kazanıyor. Bu İran lılar için akıllıca bir politika olabilir. Ancak bunu mazlum Filistin halkının özgürlük duygularını istimrar ederek ve onları savunmak adına yapma ikiyüzlülüğünden vazgeçmek gerekir artık....
Amed'de Kürtlerin Öfkesi ve İstismar Politikaları
Hıdır Yalçın
          Bölgede çok ağır ekonomik ve sosyal problemler yaşanmaktadır. Özellikle Diyarbakır da işsizlik oranı yüzde seksenler civarında. Binlerce insan Nan a muhtaç hale getirilmiştir.
Kürdün Utancı
Hıdır Yalçın
              Bu utancı taşıyanlara göre “Bir büyük hain daha eksildi” her halde. Eğer hain olmak bu büyük utancın muskasını ve duasını terk etmekse, yani Kani gibi olmaksa ben tüm Kürtlerin böyle olmasını isterim.
             Kendi beyni ile düşünen her kürde sesleniyorum. 
             Bir düşünün. Otuz beş yılını halkının özgürlüğüne adamış, yılları Türkiye ve İngiltere Zindanlarında geçmiş, gece gündüz çalışmış, didinmiş bu büyük yurtsever siyasetçi, zor yetişen yetenek, bu güzel insan tüm bu geçmiş yok sayılarak öldürüldü. Hani “bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” derler. Hani sosyalizm emeğe saygı demekti. Bu utanç abideleri için tüm bunların ne değeri olabilir ki. 
Hedeftekiler
Hıdır Yalçın
          Siyaset kendi çıkarlarının gerektirdiği gibi davranmak ve çıkarlarını korumaksa- ki öyledir-, Kürtlerde kendi çıkarlarına uygun bir siyasi duruş içerisinde olmak durumundalar.
Üçgende Oyun Var
Hıdır Yalçın
Şemdinli provokasyonunu neredeyse tüm çevrelerin hem fikir olduğu gibi, Türk ordu bünyesinde uzun zamandan beridir örgütlenmiş bulunan kirli savaş birimi JİTEM yaptı.
Becerememe Becerisi
Hıdır Yalçın
              Birde alternatif çözüm yaratma iddiasında olup ta çok yakın görüşleri savunduğu halde bir araya gelemeyen ulusal güçlerden bahsetmek lazım. Bunlarda hala arzulanan bir moment yakalamış değiller. Aslında bir araya gelmek için ciddi bir engel yokmuş ta, bilmem vakti zamanda ne söylenmişte ne olmuş.
Söz Söyleme Cesaretini Uygulamada da Görmek İstiyoruz!..
Hıdır Yalçın
        Türkiye'de  Kürt sorununun varlığını kabul  etme ve çözüme karşı direnmede önemli bir kesimin varolduğu gerçeği gözler önünde. Ancak bu Türkiye' de yeni bir durum değildir. Yeni olan Kürt sorununun varlığının başbakan tarafından ve resmi olarak kabul edilmesi ve bunun sivil toplum ve siyaset cephesinde ciddi bir desteğe sahip olmasıdır.
Bağlarda Bir Fidan Düştü Toprağa
Hıdır Yalçın
         Kürt halkının bağımsızlık ve özgürlük özlemlerini istismar ederek büyüyen ve kürtlere musallat olmuş bir canavara dönüşen PKK ve onun kontra yöneticilerinin işledikleri bu cinayetle kaybettiğimiz Hikmet Fidan’ı artık hiç bir şey geri getiremeyecek. Kürt yurtseverliği, siyaseti, aydınlanma hareketi büyük bir yeteneği, cesur bir insanı kaybetti.
İmralı Sisteminin Kıskacındaki Ölüm
Hıdır Yalçın
          Kürt ulusu adına büyük bir iddia ile yola çıkıldı. Büyük iddianın büyük bedeli olur elbette. Bağımsız birleşik demokratik Kürdistan amacına ulaşmak için insanlarımız herşeyini ortaya koydular. Başarı başarısızlıklarıyla, günahı sevabıyla bu süreç yaşandı. Büyük kazanımlar elde edildi ama aslolan başarılamadı.
Kürdistan Tarihinde Bir İlk ve Kuzey Kürdistan Siyasetinde Olası Gelişmeler.
Hıdır Yalçın

Kürtlere Halepçeleri yaşatan zalim diktatör Saddam Hüseyin, zamanın birinde tüm muhaliflerini af etmiş, yanlız Mam Celal için mutlak idam kararını hep yürürlükte tutmuştu. Şimdi ise tutuklu bulunan Saddam' ın çarptırılacağı muhtemel idam cezasınının infazı Cumhurbaşkanı Sy. Mam Celal in imzası ve onayına muhtaç........

Hayır Demenin Bedeli; ÖLÜM?!
Hıdır Yalçın

Cenaze töreninde yirmi yılını Kürdistan Özgürlük mücadelesine adayan bir insanı kaybetmenin acısı ile trajik bir gerçekle yeniden yüzleşmenin acısını birlikte hissettim. Kemal , yirmi yıl birlikte mücadele ettiği Kongra-Gel tarafındankatledildi. Ama O?nu, yıllarca ilkel-milliyetçi, işbirlikçi, hain diye suçlanarak, savaş açılan Peşmerge güçleri toprağa verdi.

KÜRDİSTAN'da Siyasal İklim Değişiyor!
Hıdır Yalçın

Bir kez daha önemle belirtmek gerekiyor ki, mevcut koşullar ve ortaya çıkan imkanlar kuzey Kurdistan? da, Kürtlerin insan ve ulus olmaktan kaynaklı tüm haklarını kazanması ve özgürce yaşamasının mümkün olduğunu göstermektedir. Bölgesel alt-üst oluşun yarattığı yeni durumu tekrar irdelemeye gerek yoktur.

Şaşırtıcı Değil ama Utanç Vericidir...
Hıdır Yalçın

Tabi burada savaş hukukunu tartışmıyoruz. Halkımızın özgürlüğü için savaştığımız doğru. Bundan Pişmanda değiliz. Olumlu-olumsuz sonuçlarından sorumluyuz. Eğer dünyanın en ezilen halkı için savaşmak suçsa biz bu suçu işledik.

Kürt Ulusal Çözüm Belgesi ve Ulusal Temsil Heyetini Yaratma İhtiyacı
Hıdır Yalçın

Yapılması gereken Kürt siyasetinin değişik yelpazesinde yer alan siyasetçi, aydın, sanatçı, akademisyen ve hukukçuların bir araya gelerek, tüm Kürtlerin mutabık kalacakları bir Kürt Ulusal Çözüm Belgesi hazırlaması, halkımıza ve siyasi güçlerine sunmasıdır.

Bir Hatırlatma!
Hıdır Yalçın

Evet bir hatırlatma. Çünkü bu söz bana ait değildir.? Katlini Sevmek? ifadesi yıllarca önce PKK liderliği tarafından ve Kemalizm?e karşı duruşu ifade etmek maksadıyla kullanılmıştı. A.Öcalan?ın ?çözümlemeleriyle? yakından ilgili olanların dikkatinden kaçmış olabileceğini hiç sanmıyorum.

Bu Tarih Yeniden Yaşanmayacak, Ama Yeniden Yazılacaktır!..
Hıdır Yalçın

Kürt siyasetine yeni bir renk daha katıldı. Kürt toplumunun ve siyasetinin demokratikleştirilmesi ve Kürt sorununun çözümünü temel misyonu olarak belirleyen PWD kuruluşunu resmen ilan etti.21-26 Ekim
2004 tarihleri arasında gerçekleşen Partiya Welatparezen Demokraten Kurdistan Kurucular Kurulu Toplantısı,halkımızın geçmişini ve geleceğini ilgilendiren çok önemli konuları tartışarak karara bağladı.

Sipan'a Mektup (1)
Hıdır Yalçın

Aramızdan ayrılalı kaç gün oldu hala dönmedin. Dönmeyeceksin biliyorum ama, nedense hep bekliyorum. Düşündüm ve sana yazmaya karar verdim. Hep yazacağım sana, sen aramızda olmasan da herşeyi öğreneceksin. Tabi hiç bir şey yokluğundan kaynaklanan boşluğu doldurmaya yetmeyecek.

Demokrasi Sinavında Kürtler
Hıdır Yalçın

Kürdistan coğrafyasında demokrasi vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Kim diyebilir ki, Kürtler devlet kursunlar yeter, demokrasizde yaşayabilirler. Asla. . . .

Kürt Rönesansı ve Giyotin
Hıdır Yalçın

Kürtler kendini tartışıyor ve kürtler tartışılıyor.

Savaşa Dayanan Barış Ertelenmiş Savaştır!..
Hıdır Yalçın

İnsanın kendiyle, çevresiyle ve doğayla barışık, huzurlu ve mutlu olacağı bir dünyayı Yaratma dileğiyle.....

Ben Merkezciliği Aşarak Ulusal Demokratik Platformda Buluşalım.
Hıdır Yalçın

Kurt Özgürlük Mücadelesi çözüm aşamasına merdiven dayamış durumdadır. Bunu Kürdistan?ın tüm parçaları açısından söylemek abartılı olmaz.