Selahattin Gün
Dengeler ve Fırsatlar Bağımsızlığı Dayatıyor
Selahattin Gün
IŞİD’ın on Haziran’da sessiz bir saldırı ile Musul’u ele geçirmesi ardından, bir daha Ortadoğu’daki dengeler alt üst oldu.
Türkiyelileşme Tartışmaları Ve Birlik Sorunu
Selahattin Gün
BDP’ nin işlevini bitirmesi, milletvekilleri ve bir bütün olarak Kürtlerin HDP şemsiyesi altında siyasete başlaması, doğal olarak Kürtlerde hatta birçok Türk aydını, yazar ve çizerin tepkisine yol açtı. Kamuoyu ve medyada yoğun tartışmalara neden ol.
Bağımsız Kürdistan’dan Türkiyelileşmeye Doğru
Selahattin Gün
Osmanlı ve cumhuriyet döneminde patlak veren Kürt isyanlarına karşı, en vahşi yöntemleri uygulayarak Kürtleri nasıl katliamdan geçirerek imha ettiklerini, bazen hüzünlenerek bazen de ağlamaklı kısık seslerle anlattıklarını dün gibi hatırlıyorum
Bağımsız Kürdistan’dan Türkiyelileşmeye Doğru
Selahattin Gün
Çocuk denilebilecek yaşta iken, ara sıra büyüklerimizin sohbetlerine tanık oluyorduk.
PYD Yönetimi Dürüst Davranmıyor.
Selahattin Gün
Suriye’deki iç savaş, şiddetinden hiçbir şey eksilmeden tüm hızıyla devam ediyor.
PYD Yönetimi Dürüst Davranmıyor.
Selahattin Gün
Burada önemli olan PYD nin veya her hangi bir partinin iktidarı değil. Hayati olan bir halkın güvenliği, siyasi, ekonomik çıkarlarıdır. Söz konusu olan bir ülkenin geleceği
Suriye Çıkmazı Ve Kürtlerin Geleceği
Selahattin Gün
Suriye”deki bu vahşet, hızından hiçbir şey eksilmeden her gün onlarca insanın yaşamına kastederek devam ediyor. Neyazık ki bu acı, ama gerçek olan trajedi orta doğunun kalbi Suriye”de ve bütün dünyanın gözü önünde cereyan ediyor.
Suriye Çıkmazı Ve Kürtlerin Geleceği
Selahattin Gün
Suriye rejimini devirmeye yönelik başlayan silahlı halk hareketi, üç yıla yakın devam etmesine rağmen, hala sonuç almaktan uzak bir seyir izliyor. Başlangıç itibarı ile önemli başarılar elde etse de, Esat rejiminin ilk şoku atlatmasın.
Kriz Derinleşiyor
Selahattin Gün
AKP' ile Gülen hareketi arasında başlayan iktidar mücadelesi hız kesmeden devam ediyor.
Müttefiklerin iktidar savaşı
Selahattin Gün
Türkiye son günlerde yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla çalkalanıyor.
Değişime direnmek
Selahattin Gün
Türkiye'nin egemenliğindeki kuzey Kürdistan'da 30-35 yılı aşkındır devlet ile Kürtler arasında kesintisiz bir savaş yaşanıyor.
Yeni Ortadoğu ve Kürtler
Selahattin Gün
Ortadoğu ve Arap coğrafyasında baş gösteren halk hareketleri bölgede hala etkisini yoğun bir şekilde göstererek devam ediyor.
APO’nun Sonu Gelmeyen Cinayet Emirleri
Selahattin Gün
Apo'ya göre PKK dışındaki tüm Kürtler onun tasfiyesi ile meşguldür. Bu durumu artık hastalık düzeyine vardırmıştır. Tam bir paranoyak gibi, beni tasfiye edecekler, Botan ve PWD'yi benim yerime hazırlıyorlar diyor. Şimdiye kadar PKK içinden ve dışından onlarca kişi bu suçlamayla karşı karşıya geldi. Semir, Şahin, Şener, Kani yılmaz bunlardan bir kaçıdır. Ve hepside Apo'nun eliyle tasfiye edildiler.
Askeri vesayet bitmeden Kürt sorunu çözülmez.
Selahattin Gün
Türkiye’de ne zamanki iktidarlar, Kemalist kalıpların dışına çıkmayı deneseler, hep engellerle karşılaşmışlar ve ordu eliyle devrilmişlerdir. Onun içindir ki büyük gelişme potansiyeline rağmen, Türkiye hep geri bırakılmış, sorunlarıyla boğuşma konumunda kalmıştır
Çözüm bekleyen büyük sorun
Selahattin Gün
PKK’nin de bu sürece dâhil edilmesi. Çözüm PKK’nin tabanına dayanarak siyaset yaptığı iddia eden DTP ile mümkün değildir. DTP ne böyle bir güce ne de iradeye sahiptir. PKK’nin bir açıklaması ile DTP varda olabilir, yokda olabilir. Emanetçi bir partidir. Öyle Şahinleri de, Güvercinleri de yoktur.
Devletin başaramadığını PKK başardı
Selahattin Gün
          Ne gariptir ki zihniyet ve pratik olarak PKK ile Türk devleti birbirine ne kadarda benziyorlar. Devletin Kürtlere hiç tahammülü yok. PKK’ninde kendi dışındaki partilere, farklı düşünenlere hiç tahammülü yok. PKK gibi düşünmeyen, isteği doğrultusunda harekat etmeyen tüm partiler işbirlikçidir. Yanlışlarını eleştiren, tasvip etmeyen tüm aydın kişiler yurtseverlerde ya hain ya da tasfiyecidir.
Türkiye'deki gelişmeler ve AKP'nin akıbeti
Selahattin Gün
          Türkiye gündemi her gün yeni bir gelişme ile altüst oluyor. Kürtlere yönelik yapılan operasyonlar, Ergenekon çetesi Y-Muhtırası ve peşi sıra gelen ekonomik ve siyasi krizler bunlardan bir kaçıdır. Biri bitmeden diğeri patlak veriyor. AKP’ye açılan kapatma davası, Türkiye’de adeta yedi şiddetinde bir deprem etkisi yarattı. Kutuplaşmalar ve restleşmeler had safhaya ulaştı.
AKP'de yol ayırımı
Selahattin Gün
        Genelkurmay ve Kemalist çevrelerin Kürtlere ve demokratik çevreler yönelik başlattığı operasyon aynı zamanda AKP’yi bitirme operasyonudur. Anlaşılan ordu ve Kemalistler AKP ‘nin yaptıklarından ve de yapacaklarından oldukça rahatsızdır. Açıktan bir askeri darbe yerine örtülü bir konseptle işini bitirmek istiyorlar. Bunun içindir ki AKP, parti ve hükümet olarak bir dönüm noktasına gelip dayanmıştır
Türkiye'de Seçim Sonuçları ve Bin Umut Adayları
Selahattin Gün
        Her şeyden önce’’Türkiye’ye verilmiş sözümüz var’’ sloganıyla Kürtler adına ‘’Bin Umut Adayları’’ olarak yola çıkanların, Türkiye’ye verdikleri hiçbir sözlerinin olmaması gerektiği kanaatindeyim. çünkü bu slogan Kürtlerin hiçbir duygu, düşünce ve taleplerine cevap vermiyor.
Güney Kürdistan'a Müdahale Senaryoları
Selahattin Gün
            İçerde Kürtlere karşı her türlü kirli savaşı dayatmışken, Güney’e yönelik operasyonu da sürekli gündemlerinde tutuyorlar. Türk Genel Kurmayı ve yetkilileri çok iyi biliyorlar ki mevcut koşullarda PKK’ye karşı bir sınır ötesi harekâtın başarı şansı hiç yoktur. Yeri yurdu belli olmayan, küçük gruplarla Güney’in uçsuz bucaksız dağlarına serpiştirilmiş bir gerillanın peşine düşmek kadar mantıksız bir şey yoktur. üstelik söz konusu bu harekâta herkes karşıdır. ABD, Avrupa istemiyor. Bölge güçleri ve tüm Kürtler karşıdır.
PKK'de Siyasi Terörün İki Farklı Dönemi
Selahattin Gün

PKK saflarında yurtsever demokrat kesimler, diktatörlük çizgisine karşı seslerini yükseltme gereği duydular. Bunun üzerine sosyalist diktatörlük çizgisiyle yollarını ayıran yurtsever demokratlar Kuzey, Doğu ve Güney-batı Kürdistan parçalarına yönelik bağımsız biçimde örgütlenmeye başladılar.