Neval Çelik
Halk olarak silkelenmeye ihtiyacımız var
Neval Çelik
Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundaki temsiliyet Kürdler için siyaseten değer taşıyabilir. Ancak sadece ulusal siyasetin bir ayağı olacak düzeyde. Buna rağmen görülen odur ki; Kürdistan’ın kuzeyinde gözler, kulaklar tamamen 7 Haziran’a kilitlenmiş vaziyette ve bu ‘Türkiyelileşme’ projesini kabul eden için de etmeyen için de sapmadır.
Yüzyılda Bir Fırsatı Yakalıyoruz Yüzyıl Sonra Olmayacak -2-
Neval Çelik
Osmanlıda oyun bitmez’, ‘Türkün dostu yoktur’ söylemleri doğrudur. ‘Zavallı’lara layık görülen muameleyi en derinden yaşamış bir halk olarak bu konuda farklı bir algının olmayacağı kanısındayım.
Yüzyılda Bir Fırsatı Yakalıyoruz Yüzyıl Sonra Olmayacak -2-
Neval Çelik
Yazının önceki bölümünde geçen yüzyıl konjonktürünü ele almaya çalıştım.
Yüzyılda Bir Fırsatı Yakalıyoruz, Yüzyıl Sonra Olmayacak
Neval Çelik
Buradan çıkarmamız gereken çok önemli sonuçlar var. Çünkü 21. yy'ın ilk çeyreği de bize farklı koşullarda ama aynı fırsatı sundu. Yakalamamız gereken zaman, çok iyi değerlendirmemiz gereken konjonktür içinde ciddi zaaflarımız var. Ama diğer yandan yakalanan kazanımlar da var.
Yüzyılda Bir Fırsatı Yakalıyoruz, Yüzyıl Sonra Olmayacak
Neval Çelik
Bundan tam 100 yıl önce, 1.
Eve Dönersem Evden Çıktığım Onurla Dönerim
Neval Çelik
Çok benimsemediğim halde, bazı konuları açmak zorundayım.
Ne herşey ne de hiçbirşey
Neval Çelik
Hiçbirşeyin istediği, beklediği, umud ettiği gibi gitmediği zamanlarda bir köşeye kaçıp masal dinleyesi geliyor insanın.
Ne herşey ne de hiçbirşey
Neval Çelik
Devletsiz çözüm bizim geliştirdiğimiz modeldir. Bunu ulusa dayatmıyoruz. Herkesin kendi çözümü için yürüttüğü mücadeleye saygı duyuyoruz ve ulusal düzlemde üzerimize düşeni yapmaya hazırız’ demelidir.
Taraf İradesi Olmalıyız
Neval Çelik
Türk Devleti içinde kurumlaşmış yapı olduğu açık ortaya çıktı.
Tutum sahibi olmak
Neval Çelik
Birinci Başlık Altında

Kürdistan’ın birliği ve bütünlüğü amacını tartışırken dahi ayrı ayrı politik yaklaşım belirlemek zorunludur.
İplerimizi elimize alalım
Neval Çelik
Bir şeye tavır koyacaksanız ‘Kürtler kimsenin maşası değil’ diye tavır koyun.
Şıvan Perwer ve Değerler
Neval Çelik
Kurdistan Press’in eski sayılarını karıştırırken, 30 Eylül 1992’de yayınlanan dergide Şıvan Perwer’in bir yazısına rastladım.
Amed Tüm Gücüyle Karşılamalı
Neval Çelik
Amed halkı şanına yakışır duracaksa bugüne kadar Türk devletinin başkanlarının yaptığı mitinglerdeki katılımı katlayarak yapar. Eğer Kürtler siyaset yapacaksa, eğer birşeyler anlatmak ve yürümek niyetimiz varsa işte mücadele...
ÇAĞRI
Neval Çelik
Herşeye rağmen bir kez daha vurgulayayım. Severiz sevmeyiz, kabul eder ya da etmeyiz, tarih bugünleri kimsenin adıyla anmayacak. Kürtler diyecek... Bu nedenle ve ne yazık ki, bugün ne söylersek söyleyelim eğer birbirimize kulak vermezsek, yanlış hepimizin yanlışı olacak. Bu nedenle bu bir çağrı yazısıdır.
Davalar Kapanmıyor...
Neval Çelik
Konferans Gezi Parkı eylemleriyle aynı dönemde yapıldı. Bu eylemlerin tutulacak tek tarafı, demokratik hak talebini de barındırmasıdır. Her nekadar gölgelenmiş olsa da, hükümet açısından ciddi uyarıdır
PKK’nin Çağrısına İlişkin
Neval Çelik
Murat Karayılan PKK’den farklı nedenlerle ayrılmış olanlara sürece katılma çağrısı yaptı. Bu çağrı, Türkiye ile masaya oturmadan ve Hizbullah’la görüşülebileceğini açıklamadan önce yapılmış olsaydı daha anlamlı olurdu
Çözüm Sürecine Dair
Neval Çelik
PKK gibi bir hareketin gerçekçi olmak dışında bir lüksü yoktur. Ne yapılırsa yapılsın, ‘önderlik hareketi’ olmanın dışında karakter geliştirilemedi, gerek taban, gerekse yapı buna kapalı. Önderi esir bir önderlik hareketinin tek tanımı da esirlik hareketi olur.
ROBOSKİ
Neval Çelik
Katliamın üzerinden 1 yıl geçti. Ancak hala ne bir sonuç, ne de kayda değer bir izah yok ortada. Oysa Roboski katliamının nasıl gerçekleştiği ve faillerinin açığa çıkarılarak cezalandırılması çok önemliydi.
Sultan Süleyman’a Kalmayan Dünya
Neval Çelik
Erdoğan’ın, açlık grevleri süresince yaptığı açıklamalar, hazmedilir açıklamalar değildir. Öyle bir ortam oluşturdu ki, bu aşamada BDP’liler grevi bırakıp meclise dönseler, yapacakları en basitinden hükümete de kuyrukçuluk olur. Bundan sonra talepleri yeterli bulmasak da, kabul edilmeden geri adım atılamaz. Çünkü hükümet, grevlerin sonlanması için demokrasinin öne çıkarılması yerine idam gibi faşizan önlemleri öne çıkararak tartışmaya giriyor. İsrail’in Gazze saldırısı başladığından beri, Türkler ‘Filistin kan ağlıyor’ eksenli yayınlar yapıyor. Ama burunlarının dibindeki Kürtlerin neredeyse 100 yıldır ağladığını, gözyaşlarını görmüyor, görmezden geliyorlar. Ve kardeşiz diyorlar. Bu nasıl bir kardeşliktir?
Nereye Gidiyoruz
Neval Çelik
Acil olarak bağımsız düşünce, sağduyunun egemen kılınmasına ihtiyaç var. Yeniden on yıla hatta yıllara yayılabilir süreç. Ama yayılmamasının imkanı var. Demokratik mücadelenin koşulları oluşturularak güçlendirilmeli.
Kürtler İçin ‘Başka Birşey’ Zamanı
Neval Çelik
PYD’nin, Güney-batı’da yaşananların tüm Kürdistan’da sürece yön vereceği bilinciyle adım atması; tekleşmenin -uluslararası hassasiyetleri de gözönünde bulundurursak; daha da önemlisi, demokrasinin gereği olarak- büyük zarar vereceğini muhakkak gözetmesi gerekir.
Cemil Bayık’ın Açıklaması Üzerine
Neval Çelik
Öncelikle meseleyi Abdullah Öcalan kıskacından çıkarmak doğru bir yaklaşımdır. Bu davada ölenler A. Öcalan için değil, Kürtlük ve Kürdistan için öldü. Buna değer biçmesi gereken A. Öcalan’ın kendisidir. Kaldı ki bugün devlet A. Öcalan’ı tercih eder pozisyondadır
Kürt Siyaseti
Neval Çelik
Kuzey Kürdistanda öncelikle anadil hakkı, anayasal güvence sorunu var. Bununla birlikte Kürt siyasetini vesayet altına alan KCK davaları var. Hala özür dilenmemiş Roboski katliamı var. Seçimlerde baraj sorunu var.
Doğruya Doğru
Neval Çelik
Şiddet artık anlamını yitirmiştir! Bu gerçek yıllardır birçok kişi ve çevre tarafından dillendirilmekteydi. Fakat Leyla Zana’nın yaptığı açıklama doğal olarak ciddi bir kamuoyu yarattı. Doğal olarak çünkü Leyla Zana mücadele içinde sembolleşmiş isimlerden biri…
Hain Kim, Düşman Kim?
Neval Çelik
2. Ulusal Kadın Konferansı hazırlık çalışmaları sürüyor. Yaklaşık bir aydır PWD de hazırlık komitesinin gündeminde. Bize konferansa katılacağımız belirtildi. Kısa bir süre sonra KJB ve KJB’ye bağlı kişi ve kurumlar, komitede yaşanan bazı anlaşmazlıklardan dolayı konferansı boykot edeceklerini açıkladılar.
Görüşme Olmuş, Ya Sonrası…
Neval Çelik
PKK açısından da durum çok farklı değil. Bence PKK bugün bir deklarasyon yayınlayarak silahları bırakmaya hazır olduğunu, bunun için Abdullah Öcalan’ın da dahil olduğu görüşmelerin sürmesini talep ederek süre belirleyebilir ve bunu Kürt kamuoyuna siyasi çevreleri de dahil ederek açıklayabilir.
Yanlış Yapıyorsunuz
Neval Çelik
Soruna doğru yaklaşılsa Kemal Burkay gibi insanlara yaşanmışlıklar ve edinimleri üzerinden yaklaşılır. Ama öyle olmuyor. Potansiyel PKK karşıtı olarak Kürtler içinde bir yere oturtuluyor. Siyasal alanı daraltılıyor. Oldukça ham ve yanlış bir politika. Bağımsız düşünebilen tüm aydın Kürtlerle PKK arasındaki ayrılıklar derinleştiriliyor
Mehmet Metiner Acısından Döndük, Hepimize Geçmiş Olsun
Neval Çelik
Mehmet Metiner’e suikast hazırlığında olan kişi yakalanmış. Bu çok sevindirici. Bir hayat kurtuldu, düşünen ve söyleyebilen bir insanı kaybetmedik. Bir acıdan sıyrılıp geçtik. Peki bitti mi? Ne yazık ki hayır… Suikast girişimlerinin seçim süreci ve sonrasında – AKP’nin sözünü tutarak sorunu çözme adımlarıyla birlikte – artacağını düşünüyorum. PKK’nin bilinçaltı bu dürtüyü harekete geçirecektir.
NE İSTİYORSUNUZ?
Neval Çelik
Basın ahlakına yakışmıyor. Keşke böyle olmasaydı. Çünkü Türkiye’nin eksik baktığı, tam göremediği, ifadelerde ve mimiklerde yansıyan çok rahatsızlık veren bir gerçek var; Kürt siyasetine yaklaşımdaki üstten ve hafif tutum ne yazık ki siyasetçilerine yaklaşımda da var.
Süreç Devam Etmeli - A.Öcalan’a kısa not
Neval Çelik
DTP’nin kapatılması tüm bunların sonucu olarak yanlıştı. Ortada bir sorun var. Sorunun muhataplarından biri sorunun adını doğru koyamıyor, diğeri sorunun çözülmesini istemiyor. DTP’ye biri rolünü oyna deniyor ama her iki muhatap da benim gibi davran diyor. Şu bir gerçek: PKK sorununu çözecekseniz bunu PKK’den başkasıyla çözemezsiniz. Kürt sorununu da ne PKK’yle ne de onun kurduğu bir örgütle çözemezsiniz.
ACIYI ÇOĞALTMAYIN
Neval Çelik
Yıllardır akan kanın durması gerekiyor. Mücadele haklıydı ancak artık her ölen boşuna ölüyor, fazladan ölüyor. Toplumsal acıyı her iki taraf açısından da sonlandırmak şart. Sadece duygusal açıdan değil, eğer çözüm doğru tarzda geliştirilirse halklar açısından ciddi bir gelişimin de önü açılır
Hrant Dink
Neval Çelik
          Ali Bayramoğlu, O’nu anlatırken çok içten ‘olduğu yere koyalım onu ve öyle kalsın’ dedi. Aslında her ölümde bu hak var. Ve gerçek! Bu nedenle sadece, Türkiye içte sağlam demokratik bir yapı kazanmazsa Ogün Samast gibi görüntülerle hiçbir şeyin kurtarılamayacağını söylemek istiyorum. ‘Gücün terörüne’ karşı güzel olanın güç olması için çaba harcayalım diyorum. Suikastlara kurban gidenlerin dostları onu sadece içlerinde yaşatmasalardı belkide Hrant Dink ölmeyecekti
Kadının Yaşam Hakkı
Neval Çelik
        Kürdistan’da törelerin ya da geleneklerin ezdiği çok kadın gördüm. Töreler de, gelenekler de, namus da aslında oturmuş tüm sözlü ya da sessiz kurallar mutlaka bir çıkarı korumak içindir. Bu bazen iyidir, bazen kötü. Fakat sonuçta bağlayıcıdır. Erkeği hiç mi bağlamaz, onu da bağlar, fakat yargı kadına olduğu kadar acımasız değildir. Kadın ölür, erkek yaşar.
Yeriniz o kadar belli ki?
Neval Çelik
        Buna rağmen çok genel bir gerçek var ki ve ne acıdır ki geriye kalan PKK bu! Düşmanı belirsiz, acizliğin canavarlaştırdığı, hiçbir insani değer taşımayan bir PKK.
Durmasak? Yol Alsak?
Neval Çelik
          Durak arayanlar koştururlar, acelecidirler. çoğu zaman huzursuzdurlar. çünkü huzuru durakta umarlar, kendilerinde yaratmazlar. Ya da kendilerini bilmediklerinden, içlerindeki huzuru da açığa çıkaramazlar. Yolcular sakindir.
Kürdistan Farkıyla?
Neval Çelik
          Bir ablamız buradaydı. Bugün yolculadık. O da adil olmayan toplumsal döngünün acısını ağır yaşadı. ‘Sahipler’ yargıladı ve infazın tamamlanması için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bütün yolları açık olsun…
Tepki Değil Bilinç Olmalı
Neval Çelik
        İnsan muhakkak bir sürecin ürünüdür. Ancak devrimci inanışların çoğu kendisini böyle bir yanılgıya oturtur. Ve evrim akışında sonuca ulaşamaz. Mutlaka bir yerde sapar. Sapma bilimsel ve objektif olmayan yöntemlerle dışa vurur. Kürdistan’da yaşanan budur. Kuzey Kürdistan’da gelişen olaylar – ne yazık ki- sapmış ‘devrim’ in savrularak sürüklenen acı bir portresi.
Silah Ters Döndü
Neval Çelik

Artık devrimcilik bu oldu. Sipan?ı ve Kemal?i öldürmek! Ortalıkta binlerce Kürt düşmanı dolaşırken, halk ilk kez gerçek anlamda güç olmanın olanaklarını yaşarken ve bu düşmanlar bunun paniğiyle yanlış üstüne yanlış yaparken onurlu devrimciliğe bak. Sipan ve Kemal?i öldür!

Acımızın Seyircisiyiz
Neval Çelik

Her birimiz için geride kalan korunaklar var. Sakine için... Peki daha yüzlerce Kürt kadını için? Onlardan bazıları yıllarla kuruttu gözyaşlarını.

Çocuklarımız Aydınlığımız Olsun
Neval Çelik

Tarihin yatağının derinlerinden akıp gelmiş Kürtlüğün yüzeye vuruşları ağrılı olacak. Bu şehir gibi. Bu şehrin ışıkları parlıyor ama parlaklığın örttüğü karanlıkların iniltisini duyuyorsun. Karanlığın aydınlanmasına zaman olduğunu biliyorsun.

Güvercin Yolunur mu ?
Neval Çelik

Küçüklüğünü daha sonra kendisinden duyduğum birini tanıyorum. Büyüdüğünde gerçekten büyüdü. Çok iş yaptı. Çok etkiledi. Ama durması gereken yerde durmayı bilemedi.

Prangalarımız
Neval Çelik

Bazı kavramlar var ki yaşamımızın gerçek prangaları. Oysa yaşam, tüm insanlığı tek vücut; dünyayı ev, evreni çevre olarak ele almaktan bize indirgenmiş, tüm zamanların kapsadığı doğumdan ölüme bir kesit. Biz, bizi kapsayan zaman ve mekandan soyutlandığımız için yaşamımız da, ona yön veren amaçların yüklendiği kavramlar da daralıyor. Biz öğretilenlerle büyürken, her şeyin anlamsızlığını gördüğümüzde yeni anlamlar aramaya başlıyoruz. Ve sanıyorum bu yaşamı daha fazla karşılıyor. Ama bunun da herşey olmadığı, çünkü insan aklının henüz dokunamadığı gerçeklerin varlığı açık.

Saatler Barışı Gösteriyor
Neval Çelik

Turkiye yeniden karisiyor. Son yillarda AKP'nin gelistirdigi reformlar, devletin derinlerinde ki dalgalanmayi artirmistir. Bu acidan yeniden karisiyor darken, kastimiz gerileme tehlikesidir. Yoksa turkiye ic yapisindan dolayi hic bir zaman durulmamistir. Bir yildan fazla bir surectir, devletin butun kurumlarina hakim olan soven, milliyetci, kemalist zihniyet buyuk oranda asildi. AKP'nin attigi her tas, ozellikle orduyu dalgalandirsada, kiyiyi asindirdi. Turkiye biraz daha rahat soluklaniyor.