Tahsin İnanç
Ya, İran'da İdam Edilen Canlara Kim Yanacak?
Tahsin İnanç
İran küçük bir demokratik kıpırtıya dahi idamla cevap vermeye devam ediyor. Kürtler çocuklarının ve sevdiklerinin gözleri önünde idama gönderiliyor… Babasının eteğine yapışıp da ‘’baba gitme’’ diyen o kömür gözlü çocuğun ve yine babasının boynuna asılan ipe “oyun mu oynanıyor” edasıyla bakan o kız çocuğunun gözlerinde, babasının idam sehpasındaki son hali kazınıyor. Bu acının sınırları başka nasıl tarif edilir ki?
Kazanmak için doğru olmak yetmez, cesur olmak ta gerekir
Tahsin İnanç
Dua edin Ağrı seçimlerini iptal etme kararını alan BDP'li yöneticiler. Dua edin de bir mucize gerçekleşsin ve Ağrı'da Kürt düşmanları birleşerek Ağrılı yurtseverleri kazanılan Belediyeden etmesin
Anadilimiz özgürleştiği oranda özgürleşiriz
Tahsin İnanç
Arabı da, Türkü de, Acemi de Kürtleri hor görür, küçük görür, işe yaramaz görür, kendisine hep hizmetçi ve alt görür. Bu onun kendini, büyük görme kompleksiyle ilgili bir durumdur. Diyorum ya sanki Kürtçe konuşsa küçülecek…
Ve Zulüm Halepçe'ye Demir Attı
Tahsin İnanç
Dersim, Zilan, Enfal, Halepçe ve en son da Roboski üç aşağı beş yukarı benzer olaylardır. Katledilen, öldürülen, işkenceden geçirilen, yakılan, yıkılan hep Kürtler olmuş ve hala olmaya devem ediyor…
Kürt davasına adanmış bir ömür
Tahsin İnanç
İnsanlar doğru olduğuna inandığı düşüncelerini yazma ve savunmada özgürdürler. Düşüncenin hayat bulması, onun toplumsal gerçekliklerle örtüşmesiyle birebir ilintilidir.
Siyaset, boşlukları kabullenmez!
Tahsin İnanç
Kürt halkının sadece soyut talepleri yoktur, somutu görmek gerekir. BDP soyutu işliyor, soyut konulara o kadar gömülmüş ki geriye kalan konular onu alıp halktan savurmuş durumdadır. AKP pragmatik yaklaşımla günlük somuta iniyor. İkisi de yarım kalıyor. Halkın sorunlarını bir bütün çözen bir partiye ihtiyaç vardır.
Acıyı Hisseden Yüreğe Hapsetmek Bencilliktir!
Tahsin İnanç
Şehit Mezarlıklarında dini günlerde çocuklarının kabrini ziyaret eden ve onları yad eden Türk anne ve babaları, bir çok Kürt anne ve babasının oğullarını ziyaret edebileceği bir mezarlarının olmadığının farkına varmalı… Sayısız Kürt anası hala çocuklarının döneceği umuduyla yaşamaktalar, yıllarca önce öldüğünden habersiz olarak.
Yarınları Şekillendiren Umutlarımızdır...
Tahsin İnanç
Demokratikleşme veya Kürt sorununun çözümü ya da açılım!... adına ne denilirse denilsin. Her iki taraf açısından da bu süreç başlamıştır. Önemli olan her türlü kişisel kaygıyı bir tarafa bırakarak; ulusal, siyasal, sosyal,  kültürel talepleri doğru biçimlendirip gerçekleşmesi için gerekli mercilerle ilişkiye geçmektir.
Adalet Kürt Sorununun Çözümüdür!
Tahsin İnanç
Türk Devletinin varoluşundan bu yana süren imha ve inkâr siyaseti iflas etmiştir. Yepyeni bir süreç tüm canlılığıyla karşımızda durmaktadır. Bu köklü değişime pozitif yaklaşabilmek ve atılacak olumlu adımlara Kürtler olarak bizim de sorumluluk sahibi olarak yaklaşmamız, sorunun çözümüne ciddi bir katkı sunacaktır diye düşünüyorum.
Talepte Stratejik Sapma..
Tahsin İnanç
Yani aslında Kürtler hiçbir şey istemiyor, demek isteniyor. ‘Ey Türkler kızmanıza gerek yok. Devlette istemiyoruz. Sizin hizmetinizde cumhuriyeti demokratikleştirelim.’ Yani bir kez daha Kürtler Türklere hamallık, kölelik etsin anlamındadır. Şimdi madem talep edilecek bunlar ise bunun için yapılanlar çok fazla değil mi? Bu kadar basit istemler için onbinlerce insanın kanının dökülmesi gerekir miydi?
Kirli Siyaset (Oy Savaşı)
Tahsin İnanç
         Kürtlere karşı mücadele siyasi partilerin seçim bildirgelerine yansıdı. Meclise girme ihtimali olan partilerin hepsi seçmene seslenirken, hem güneyde hem kuzeyde Kürt sorununa müdahale ve ezmeyi vaat ediyor. Sınır ötesi harekâta izin vereceğini, terörün kökünü kazıyacağının taahhüdünde bulunuyor. Bu yaklaşımlar bir anlamda tüm partileri bir noktada buluşturuyor. Ekonomik, kültürel, sosyal sorunlara karşı çözüm üretme ve proje geliştirme sorumluluğu ve misyonunu yüklenmeleri gerekirken, Türkiye’nin en temel sorununun şiddet içeren şovenist yöntemlerle çözümsüzlüğünde ısrar etmek, mevcut partilerin ve genel anlamda Türkiye siyaset arenasında boy gösteren mantalitenin yetmezliğinden öte ne ile açıklanabilir?
Sınır Ötesi Operasyon Tartışması
Tahsin İnanç
         Son günlerde hangi tv kanalını açsam Türklerin ‘sınır ötesi operasyonu’ tartışması var. Bir şeyi meşrulaştırmanın en iyi yolu, onu sürekli gündemde tutmaktır. Türkler de bu mantıktan olsa gerek, bu konuyu gündemden düşürmemektedir. Sınır boyuna konumlandırılan ordu gücü;
Baker Raporunun Düşündürdükleri
Tahsin İnanç
         Bu raporu çok sıradan ele almamak gerekir. Raporu hazırlayan ekip Kürtler hariç sanki herkesi dinlemiş, çıkarını gözetmiş ve memnun etmeye çalışmış görünmektedir. Rapordan Arap devletleri, direnişçiler Irak’a komşu ülkeler, ıraktaki suniler şialar ve Türkmenler memnundur. Sanki hepsinin bir yerde çıkarına ve isteğine göre yazılmıştır. Ki son günlerde el cezire TV’ye konuşan Baas direnişçsi, ABD ile müzakerelere başlamak için: "ABD işgalinden sonra çıkarılmış tüm yasaların iptali, direnişçilerin Irak halkının tek temsilcisi olarak tanınması, yabancı güçlerin çekilmesiyle ilgili bir takvimin onaylanması şeklinde olması ve raporla paralellik arz etmesi çok düşündürücüdür. Irakta ve orta doğuda demokrasi, ezilenlerin haklarını ve insanlığı isteyenlerin memnun olmadığı ve buna şiddetle karşı çıkılacağı inancındayım
Birlik, Benliğini ve Farklılığını Sahiplenmedir!
Tahsin İnanç
         Kimden gelirse gelsin, hangi parçada gelişirse gelişsin, Kürdistani tüm kazanımların coşku ve içten gelen bir sevinçle kutlanması ve destek sunulması Kürt olmanın en basit gereğidir. Bu kazanımları ciddiyetsiz bahaneler ve mantıktan yoksun açıklamalarla farklılaştırmak, kabul etmemek ve destek sunmamak bu halka ve bu halkın geleceğine yapılacak en büyük kötülüktür.
Kuzey Kürdistan, Güney'in Onurunu Hissetmeli!
Tahsin İnanç
          Her Kürdün yürekten sevineceği, coşkuyla takip edeceği bir olayı bu gün televizyonda seyrederken tarifsiz bir mutluluk duydum. Kürdistan yerel parlamentosu yemin içerek görevine başladı. 111 milletvekili tek tek yerel kıyafetlerin içinde kürsüye gelip yemin içtiler.
Vurdurtan Mâlum, Tetik Çekenler Değişmiş
Tahsin İnanç


Ölüm ki yaşama bir santimlik mesafede?

Ölüm ki kaşla göz arasında?

Ölüm ki dudakla söz arasında?

Ve Yıllarca en kızgın savaş ortamında tanık olduğumuz yüzlerce ölüm olayı?

Bazılarının son sözleri, bazılarının son gülüşleri hafızalarımıza kazındı; bazıları sloganlarla , bazıları kafalarını omuzlarımıza dayayarak şehadet şerbetinden yudumladılar.
Ulusal Olguların Siyasal Olgularla Çakışması
Tahsin İnanç

Ancak bu olumlu koşulların gölgesinde rahatsızlık hissedenlerin de olduğu bir gerçek. Nitekim her fırsatta da bu rahatsızlıklarını dile getiriyorlar. İşin garibi Kürtler açısından olumluluk içerisinde seyreden koşullardan rahatsızlık duyanların arasında Kürtlerin bulunması.

İhtiyaçtır Talebi Belirleyen
Tahsin İnanç

Kuzey Kürdistan parçasının temel ihtiyacı, doğru öncülük ve muhatap alınacak bir kurumun yaratılmasıdır. Legal alanda muhatap alınacak hiçbir kurum yoktur. Son yapılan girişimler de İmralı?yı aşamadıklarından, ölü doğmuşlardır.

Kölelik-Özgürlük Yol Ayrımında Zihinsel Dönüşümler
Tahsin İnanç

Özgürlük hareketi ilk çıkış özü ile büyük çelişki halinde şimdi, reel sosyalizmin putlaştıran gerçeğinin en kötü versiyonu durumunu yaşıyor. Tek düzelik, ezbercilik, kalıplara sıkıştırılmışlık, orta çağ zihniyetini andıran anlayış ve davranışlar boy verdi adeta .

Musul Katliamı Üzerine Kısa Bir Sorgulama...
Tahsin İnanç

Hiç bitmedi ölüm, kan, gözyaşı?

Ortadoğu halkları acıyı, hep bir kadermiş gibi yaşadı.Saatler geçmiyor ki ölüm haberleri duyulmasın, gün geçmiyor ki insan cesetleri parçalanmış, kafaları koparılmış olarak, köprü altlarında, yol kenarlarında, boş bir arazide bulunmasın?

Ortaklaşan Yanlarımızı Öne Çıkaralım
Tahsin İnanç

"Bir sorunun sıklıkla gündeme girmesi o sorunun çözümünü hızlandırır" derler; ancak sorunun doğru ele alınması kaydıyla. Yani sorunlar doğru tespit edilmeli ve ona göre çözümü üretilmelidir. Yıllardır tartışılan ancak bir o kadar da çözüme uzak seyreden kangrenleşmiş sorun, Kürt sorununun, artık muhataplarınca doğru tartışılıp nihai bir çözüme kavuşturulması mümkün müdür?

Tarih Tekerrür Etmesin
Tahsin İnanç

Dünya tarihi halkların yaşadığı derin acıların-sevinçlerin, umutların-umutsuzlukların, zaferlerin-yenilgilerin tarihidir bir bakıma. Her halk bu toplumsal duyguları farklı boyut ve niteliklerde de olsa yaşamıştır. Ancak Kürt halkının yaşadıklarının bir benzerini yaşayan başka bir halk olmamıştır. Yurtsuz olmak, isyan edip kırılmak, ezilmek, horlanmak, birbirine karşı güvensiz olmak ve en önemlisi de kendisi, ailesi, aşireti yada örgütü dışındaki hiçbir şeye sevinmemek hatta onun olmayan ve onu aşan her türlü gelişmeye köstek olmak kader gibi kabullenilmiştir adeta Kürt toplumsal yaşamında