Yazarlar
Kürdistan’da KCK kötü, diğer Kürt muhalefeti iyi mi?
Dursun Ali Küçük
Artık PKK tarihe maloldu. KCK kesinlikle PKK değildir. KCK ve HDP aynı amacı ve görüşleri savunuyor. Arada ki tek fark biri yasal görünüyor, diğeri illegal görünüyor ve elinde gerilla var. Zaten Kuzey için silahlı mücadelenin “miaddını doldurduğunu” ilan ettiler.
Halk olarak silkelenmeye ihtiyacımız var
Neval Çelik
Türkiye Cumhuriyeti parlamentosundaki temsiliyet Kürdler için siyaseten değer taşıyabilir. Ancak sadece ulusal siyasetin bir ayağı olacak düzeyde. Buna rağmen görülen odur ki; Kürdistan’ın kuzeyinde gözler, kulaklar tamamen 7 Haziran’a kilitlenmiş vaziyette ve bu ‘Türkiyelileşme’ projesini kabul eden için de etmeyen için de sapmadır.
Ermeni soykırımını tanımak için kaç soykırım daha lazım?
Dursun Ali Küçük
Ermeni soykırımına tavır koyamayan bir Kürt ve Kürdistanlı Kürt soykırımlarıma karşı da doğru tavır koyamaz.
Kısaca TC sınırları içinde kalan halklara, uluslara, etnik ve inanç topluluklarının hepsini ezmiş, Türkleştirmeye çalışmış, Türk-İslam sentezcisi yapmak istemiştir ve yapmıştır. Bunların hepsi soykırım suçlarına girmektir.
Kürdistan için kısa notlar
Dursun Ali Küçük
Salt KCK veya PKK’ye muhaliflikle de bir yere varılamaz. KCK’ nin bu gün geldiği düzey elbette ki eleştiriye tabi tutulur, politikaları deşifre edilir. Ama sanki sadece bunu eleştirdin mi örgütlenirsin ve mücadele geliştirirsin mantığı ve politikası yanlıştır, bununla yetinenler iflas etmiştir. Asıl sömürgeciliğe karşı örgütlenme, mücadele ve direniş kazandırır.
Türkiye’ye 'Türk türü' şeriat geliyor!
Dursun Ali Küçük
Türk türü insanlık, kardeşlik, Türk türü halkların kardeşliği, Türk türü din kardeşliği,Türk türü ümmeti, Türk türü demokrasiyi vb. oynamaya devam ediniz. CHP ve MHP muhalefet bile değildir, farklı türden faşisttirler. AKP yerine onlar hiç tercih edilmez.
İran; Kürdistan için büyük tehlikedir!...
Dursun Ali Küçük
İran Şii İslam, TC Sünni İslam ekseninde bölgede rekabet etmektedir. İkisi içinde Kürdistan’ın kuruluşu ve bağımsızlığı kırmızı çizgidir.
KCK Silahlı Mücadeleyi Terkediyor mu?
Dursun Ali Küçük
Herhalde kurtuluş mücadelesi bu 10 madde için verilmedi. Bunları sayıp yerine getirirseniz “silahlı mücadeleye kongreyi toplayıp son vereceğiz” demek hiçte mantıklı ve Kürdistani politikalara uygun değildir.
AKP çözmüyor; çözüyor
Dursun Ali Küçük
AKP ve TC, Kürdistan sorununu çözmüyor, Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesini çözüyor: Çözüm süreci dedikleri aslında Kürt hareketlerini ve baştada KCK‘yi çözme projesidir. PKK’yi Öcalan aracılığıyla çözme başarısını gösterdi. Hiç bir hak alınmadan Kürdistan ulusal kurtuluş mücadelesi terkedildi.
Kurdistana Rojava; Altın Tepside Sunulan Fırsat
Nizamettin Taş
Kürdler; Rojava’da, ilk ve son kez ortaya çıkan altın değerindeki tarihsel fırsatı değerlendirmek istiyorsa, öncelikle KCK tarafından savunulan ve Kürdistan’da hiçbir biçimde karşılığı bulunmayan “ anti- emperyalizm” saplantısından vazgeçmek zorundadır.
Bağımsızlık istiyorsan buna göre oynayacaksın!
Dursun Ali Küçük
Kuzey Kürdistan içinde yüzyılın altın fırsatları gelmiştir. KCK’nin ayağına yüzyılın fırsatları gelmiştir. Doğru politikaya yönelmekten kaçındı. Fiilen TC ile işbirliği veya ittifak içinde görünüyor. Uluslararası koalisyon güçleri, AB ve ABD ve Batı ilişkilerini yeniden düzenleyebilir ve terörist damgasından kurtulabilirdi.
Daha fazla makale yükle